Prahu najdete na oficiálním programu k ragbyovému MS pořádaném v Japonsku v roce 2019

Praha se ocitne hned dvakrát na oficiálním  programu k Mistrovství světa v ragby, které v roce 2019 pořádá Japonsko. Ač se čeští ragbisté v kvalifikaci  na světový šampionát neprobojovali, přesto hlavní město bude v programu zapsáno, neboť Česko dvě kvalifikační vítězná utkání hrála právě v Praze. Po výhře nad Maltou a Maďarskem neprošel český ragbyový tým kvalifikačním pavoukem přes Portugalsko, které Česko v polovině listopadu 2017 v Lisabonu porazilo 45:12.  Stopa Prahy  však v programu na MS, ve kterém budou  uvedena rovněž všechna odehraná kvalifikační utkání a místo, kde se hrála, zůstane. Navíc vše bude napsáno v angličtině, ve francouzštině a v jazyku pořádající země v japonštině. 

Znají evropští ragbisté Prahu?

"Znají a někteří moc dobře. Za pár měsíců uběhne padesát let od legendárního utkání Československo - Francie. Zápas se hrál v květnu 1968 na fotbalovém stadionu na Admiře a do Prahy přicestoval  nejsilnější tým Francie se všemi svými tehdejšími hvězdami. Výpravu doprovázely desítky francouzských novinářů a fotografů a také jejich fanoušci. Československý národní  tým byl  mimořádně silný a ve Francii to  dobře věděli a nic nepodcenili," zavzpomínal na utkání, které znalci ragby  v žebříčku nejvýznamnějších utkání řadí na první příčku, tehdejší kapitán týmu Eduard Krützner starší.

Jak utkání dopadlo?

"Prohráli jsme 6:19 a nebylo to ostuda. V tehdejším Poháru národů Francouzi všechny soupeře porazili jejich vítězství v Praze to vůbec nebyla největší výhra Francouzů v této soutěži. S některými hráči soupeře jsem se po čase jako český  delegát na kongresech evropské ragbyové federace mnohokrát sešel, někteří později do Prahy přijeli třeba i  jako komisaři utkání a mládežnických šampionátů  a při setkání s nimi jsme vždycky  zavzpomínali, jak jsme dokázali odehrát s Francouzi vyrovnané utkání."

Jak je na tom v současné době české ragby?

"Ten rozdíl je už bohužel  větší. Ragby se po roce 1987, kdy se hrálo první MS, v Evropě v zemích jako je Francie, Itálie, Španělsko a další hra se šiškou profesionalizovala a v Česku zůstává stále amatérským sportem. Ve světovém  ragbyovém žebříčku jsme  na 32. místě, což je sice o pár příček lepší místo než jaké zaujímají ve svém fotbalovém světovém žebříčku čeští fotbalisté, ale nijak ragbisty tato skutečnost netěší. Víte, kdyby se MS pořádalo už tehdy koncem šedesátých let minulého století, tak by Československo  na něm hrálo. O tom jsem přesvědčený."

Je všeobecně známo, že první ragbyové utkání mezi českými týmy se nehrálo v Praze, ale v Brně  a to 9. května 1926. Zasloužil se o to spisovatel, kreslíř a sportovní novinář Ondřej Sekora. Autor postaviček Ferdy Mravence a Brouka Pytlíka za svého pobytu ve Francii  hru se šišatým míčem oblíbil natolik,  že do češtiny přeložil pravidla a na pokračování je uveřejňoval v týdeníku Sport a hry, ve kterém působil coby sportovní redaktor.

Slavie Praha je nejstarším existujícím českým ragbyovým klubem

V Praze  první ragbyový klub byl založený až o rok později než se v Brně hrálo památné první utkání. Bylo to před devadesáti lety v roce 1927 a kde jinde by mohl vzniknout ragbyový klub než ve Slavii Praha. Tento nejstarší český dosud existující  ragbyový klub hru se šišatým míčem hrál za devadesátiletou historii na několika místech.

Červenobílí ragbisté hráli za první republiky na Letné, po druhé světové válce v Praze v Troji a v posledních letech mají svůj stánek  v Praze v Edenu. Naleznete jej hned vedle fotbalového stadionu
a nutno dodat, že jej ještě nekoupili Číňané.

Do pražského Edenu se ragbisté Slavie přestěhovali z pražské Troje, kde působili padesát let. Trojské hřiště  včetně svého zázemí ještě předtím, než jej ragbisté Slavie opustili z důvodu výstavby komunikací navazujícím k tunelu Blanka, bylo v roce 2002 při povodni  zcela zatopené .

Nynější ragbyové hřiště má také už své dějiny. Hrála se zde mezistátní utkání mužů a žen, bylo dějištěm jedné skupiny ME v ragbyových sedmičkách mužů i žen. 

Praga je nejúspěšnější m českým klubem

Pokud se budete pídit, který ragbyový klub v České republice je nejúspěšnější, tak dojdete k poznatku, že jím je vysočanský klub RC Praga. Pragováci mají své sídlo u Rokytky a kdo si pamatuje staré Vysočany, tak jejich sportovní svatostánek leží pod bývalou spalovnou z jedné strany a pod bývalou továrnou Praga z druhé strany.

Čím je hřiště, po kterém se prohání milovníci šišatého míče a kam se chodí na ragby dívat příznivci této hry, zajímavé ?

Lze se tady zastavit, odpočinout si a když se při projíždění na kole podíváte na ragby, třeba si tento sport i oblíbíte a bude se těšit na televizní přenosy, jež lze sledovat na různých sportovních programech.

Nyní vedle hřiště vede pěší cesta linoucí se kolem potoka Rokytka a za potokem vede cyklotrasa, kterou novináři nazvali podle vynaložených nákladů na její vybudování nejdražší českou cyklostezkou.

Praga byla založena podobně jako několik dalších klubů v roce 1944, kdy sportovní nadšenci našli na Strahově ragbyové míče a zájemce k prvnímu ragbyovému tréninku v Praze na Strahově pozvali výzvou uveřejněnou v Českém slově. Na strahovském pískovém hřišti byl později založen   klub Radostně vpřed.  Tak se zrodil  v Česků nejúspěšnější klub s přibližně 300 členy a s 37 trenéry.

Klub hrál a trénoval na nejrůznějších místech a až  v roce 1955 se ragbisté tehdy hrající pod názvem Spartak AZKG zabydleli na hřišti  u Rokytky a nedaleko byla vysočanská spalovna.
Ragbisté Pragy vybojovali celkem sedmnáct mistrovských titulů, což je nejvíce ze všech českých klubů.

V Praze se ragby hraje ještě na více místech než pouze v Edenu a ve Vysočanech.

Druhý nejstarší klub Sparta Praha (1928) má své působiště na Podvinném Mlýně, hřiště a zázemí RK Petrovice naleznete v této části Prahy u Botiče, stadiónek Tatry Smíchov pod Strahovem  a borci nejmladšího  klubu Olympu Praha hrají a trénují  na Markétě. 

K Praze i když má své hřiště už ve Středočeském kraji v Chrášťanech patří vysokoškolský klub Iuridica  Praha a nedaleko Prahy má své hřiště RC Říčany, které patří k těm, na němž se mohou hrát mezisátní utkání

"V sezóně během roku 2017 bylo každý víkend odehráno jenom v Praze kolem čtyř desítek  utkání všech věkových kategorií  od žáčků do osmi let až po veterány a ženy. Každý víkend do Prahy přijedou na turnaj nebo jenom k přátelskému utkání ze zahraničí ragbisté a byli tu už  borci z celého světa. V minulosti zde hráli i Argentinci, Novozélanďané a Jihoafričané, kteří  v Praze hráli dokonce i letos. Praha se na ragbyové mapě dobře hledá, neboť zde zahraniční ragbisté vždy najdou přivětivé prostředí a přátelskou atmosféru a nakonec i kvalitní soupeře.  Taková je totiž hra se šišatým míčem která se v Praze hraje už devadesát let," míní dvaaosmdesátiletý Eduard Krützner starší, který se ragby věnoval od roku 1959 nejdříve  jako hráč, reprezentant, trenér, sekretář a dokonce i jako
prezident České rugbyové unie a nyní se mu věnuje jako pozorný divák a poradce svého mateřského klubu Praga.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)