V časopise vydaném k tomu maratonu se u vašeho profilu píše, že jste se narodila 3.5.1993. Můžeme blahopřát k vítězství i k narozeninám?
"To je chyba. Narodila jsem se v září a ještě k tomu mne hodně omladili. Proto jsem narozeniny neslavila, jenom vítězství."
Rozeběhla jste se za zvuku symfonické básně Vltava, která je druhou v pořadí v Mé vlasti. Třetí skladbou je Šárko Šárka, znáte ji a vůbec máte ráda vážnou hudbu?
"Ano, mám ráda vážnou hudbu a ta Vltava k tomuto běhu skvěle náleží. Je to úžasný zážitek i pro ostatní závodníky, kteří běží jen tak pro radost.."
Doběhla jste jako Macháčková a toto příjmení bude zapsáno do seznamu mistryň republiky, jenže se brzo vdáte a pokud si nevezmete nějakého Macháčka, asi se změní vaše příjmení. Je tomu tak?
"Ano. Budu se jmenovat Dýrová, pokud si mne ovšem můj přítel skutečně vezme a nerozmyslí si to."
Po Šárce Záhrobské nyní Strachové budete tedy další Šárkou, která v listinách vítězů a sportovců bude své sportovní úspěchy mít zaznamenány pod dvěma jmény?
"Patrně ano. Předpokládám, že ještě nějaký závod vyhraji jako Dýrová."
Nemáte za sebou velkou sportovní minulost?
"To je pravda. S během jsem začala teprve ke konci studií architektury na brněnském VUT, kdy jsem byla přesycená učením a sezením v lavicích. Přebytečnou energii jsem potřebovala někam přesunout, a tak jsem ji spalovala v maratonkách. Právě tehdy jsem se rozhodla, že poběžím i celý den. Vyžívala jsem se v dlouhých bězích. Ale nikam to nevedlo, jen mě to strašně bavilo. Byly to výzvy, chtěla jsem zjistit, co tělo zvládne.“
Pronásledují vás zranění?
"Jednou po srážce s cyklistou jsem měla otřes mozku a naštípnutý malíček ruky. A za cílem svého 24hodinového ultramaratonu mne bolela noha a nepřestala bolet tři měsíce. Tak jsem se rozhodla zajít k ortopedovi, který zjistil, že tam mám prasklinu. S ultramaratony byl konec a změnila jsem je za maratony."
První maraton jste běžela v Košicích v roce 2010, další rok jste už běžela Prahou, kterou jste proběhla za 3:12 hodiny. V roce 2015 jste dosáhla výkonu 2:51,01. To je velké zlepšení?
"Žádný čas jsme si s trenérskou Alenou Peterkovou nestanovily, běžela jsem za titulem. A běželo se mi nad očekávání výborně. Ale nožky teď bolí. Tři týdny nebude trénink stát za nic."
Jak máte čas se věnovat své profesi architektky?
„Architekti jsou vlastně děti, které si v práci malují. Žádná námaha, jen přemýšlíte a tvoříte lidem radost. Ráno si před tím zaběhám, nastartuju své tvůrčí schopnosti a odpoledne při tréninku zase myšlenky urovnám.“
Co se vám podařilo z vašich návrhů uskutečnit?
"Je dlouhodobý proces, někdy zase vypadne investor. Interiér zubní ordinace podle mého návrhu už stojí. A pak si namaluju i svůj vlastní domeček, jen si na něj musím nejdřív vydělat. Teď se ale věnuju běhání a architektura je doplněk. Nejde dělat dvě věci na sto procent."
Sportovnilisty.cz ještě napsaly ...
Pražský maraton opět ovládli Afričané, zvítězil Keňan Kandie a Etiopanka Yebrgual Meleseová
Šárku v cíli Pražského maratonu ještě Macháčkovou trénuje vytrvalecká legenda Alena Peterková, která ji v květnu 2015 dovedla až k republikovému zlatu.