1/2Maraton rozeběhne synfonická báseň Vltava po 150 letech a 14 hodinách po její premiéře

Třicet let uplynulo od setkání Carla Capalba s maratonskými olympijskými vítězi Emilem Zátopkem a Gelindem Bordinem, které bylo na začátku vzniku Pražského mezinárodního maratonu a později i dalších závodů RunCzech, nyní největšího běžeckého seriálu ve střední a východní Evropě.

Trojice pražských závodů odstartuje v sobotu 5. dubna 2025 v 10.00 hodin Pražským půlmaratonem a organizátoři hlásí, že běh metropolí se  opět zájmem vrací k číslům před covidem.

Pandemie totiž významně ovlivnila zájem o aktivní sport, což se promítlo i do organizování  masových akcí.

   Jak říkám ...


„Byla to dlouhá, těžká a bolavá cesta, těch posledních pět let. Hodně jsme trpěli, zkoušeli jsme vše, co by pomohlo zvýšit zájem, ale teď mohu říct, že jsme zpátky,“ řekl nedávno novinářům Carlo Capalba,  Ital, který letos rozeběhne v  Praze tři běžecké akce počínaje dubnovým půlmaratonem, po němž pokračuje květnový maraton a vše v metropoli skončí zářijovým desetikilometrovým během.   podvečerní Prahou.

Pražské závody už jsou delší dobu vyprodané. Šestnáct tisíc míst na Pražském půlmaratonu bylo vyprodáno dokonce s půlročním předstihem, květnový maraton už má desetitisícovou kapacitu také zaplněnou a nárůst zájmu je i o regionální závody po celém Česku.

Jenže jen v Praze se po odstartování závodů v době, kdy moderátor nekomentuje dění na trati,  rozeznějí  tóny synfonické básně Vltava, což zrovna v sobotu 5. dubna 2025 bude mít volba hudebního doprovodu při rozeběhu  zvláštní význam. Hudba totiž zazní přesně 150 let a 14 nebo 15 hodin k tomu  od slavnostního provedení tohoto úžasného hudebního díla Bedřicha Smetany. Ono se to zravna tak sešlo, že  4. dubna 1875 asi patrně ve 20 hodin středoevropského času úžasná  Vltava měla světovou premiéru.

V Praze půlmaraton prožijí na vlastní kůži  a vytrénované nohy nejenom běžci a běžkyně, z nichž polovina jsou cizinci, ale  i ti, co nepoběží, neboť bude v sobotu 5. dubna 2025 v určitých částech města přerušena osobní  i městská hromadná povrchová  doprava v podobě odkolněných  tramvají  a autobusů. Proto se po dobu závodění jeví jako nejspolehlivější cestování metrem.

Generali 1/2Maraton Praha 2025




Rovinatá trať o délce 21,097 km slibuje i tentokrát neobyčejně kvalitní výkony. Generali 1/2Maraton Praha 2025 odstartuje opět na Bubenském nábřeží před branou do Holešovické tržnice, kde bude i cíl závodu a také Running EXPO jako tradiční středobod akce. V součtu zhruba 13 kilometrů poběží závodníci přímo podél Vltavy, kterou celkem čtyřikrát přeběhnou po čtyřech různých mostech. Na trati je čeká sedm občerstvovacích stanic či zastávek na osvěžení. Energii účastníkům nepochybně dodá patnáct „music pointů“ s hudebním doprovodem, rovnoměrně rozmístěných po trati.

Globální rozsah Pražského půlmaratonu podtrhuje národností složení startovní listiny. Do závodu se registrovali běžci ze 125 zemí a všech kontinentů! Počet zahraničních závodníků přesahuje 70 %, nejvíce se jich do Prahy vydá z Německa. Poměr startujících mužů a žen je 60 % versus 40 %, téměř třetinu běžců tvoří věková skupina od 31 do 40 let.

Očekává se, že účastníci půlmaratonu během závodu zkonzumují více než 40 000 banánů, přes 10 000 pomerančů a 1500 jablek. K pečlivému dodržování pitného režimu poslouží přibližně 21 000 litrů vody či 12 000 litrů iontových nápojů. K připevnění svých startovních čísel běžci využijí na 62 000 spínacích špendlíků. Půlmaratonskou trať bude ohraničovat bezmála 3500 ks mobilních plotů.

Na přípravě Generali 1/2Maratonu Praha 2025 se podílí více než 1000 dobrovolníků. Startovní výstřel závodu zazní v sobotu 5. dubna 2025 v 10 hodin a pořadatelé vyhrožují, že startérem bude primátor hlavního města Bohuslav Svoboda. 


   SportovniListy.cz dříve napsaly  ...


Keňan Sabastian Sawe proletěl Prahou rychlostí 361 a půl metrů za minutu na trase půlmaratonu




Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.





 (Petr Skála pro SportovníListy.cz s využitím informací na  runczech.com, foto: Petr Skála)