Adam Ondra: Kdybych cítil, že nemám vůbec žádnou šanci na medaili, asi bych do Paříže nejel ! Pevně věřím, že nějaké šance jsou

Lezec Adam Ondra před olympijskými hrami v Paříži má drobné problémy se svým ramenem, které si nějak před necelým měsícem na olympijské kvalifikaci v Budapešti pochroumal a i když je už skoro v pořádku, při obyčejných  pohybech ho občas  nečekaně zabolí. Rameno Adama občas zabolelo i  druhém červencovém víkendu na Světovém poháru v Chamonix, kde kvůli tomu ve finále obtížnosti uvažal o tom, že vzdá. S těmito a s dalšími postřehy se Adam Ondra svěřil novinářům na setkání s nimi ve středu 17. července 2024 v Praze.






  Jak říkám ... 


"Je to takové specifické zranění. V 99 procentech lezení mě to nelimituje. Prostě jenom v určitých pozicích je tam ten sval nebo nějaký úpon  přetížený. V Chamonix jsem cítil, že už je rameno téměř stoprocentní, ale ve finále  jsem se skoro pustil. Přemýšlel jsem na začátku cesty, jestli se mám pustit. Měl jsem samozřejmě v hlavě Paříž, jestli mám pokračovat, abych si to nepokazil dál,"  řekl novinářům zážitky z posledních závodů  trojnásobný mistr světa v lezení na obtížnost.

Rameno nakonec  přečkalo soutěž bez vážnější újmy?

"Jenom trochu zatuhlo, je jako před tím. Musíme na tom fyzioterapeuticky zapracovat, aby fungovalo i v těchto extrémních pozicích," uvedl Adam Ondra, který fyzioterapii aktuálně věnuje hodinu denně, tedy naní více než obvykle.

Od Tokia, kde jste si  v olympijské premiéře lezení odnesl z trojkombinace šesté místo, se toho hodně změnilo. Čeká vás nyní  jen dvojkombinace boulderingu a obtížnosti, takže jste nemusel trénovat neoblíbené lezení na rychlost. Ale zase vám  vyrostla mladá konkurence?

"Hodně se to posunulo, hlavně v lezení na obtížnost. Je několik šestnáctiletých, osmnáctiletých borců, kteří jsou hodně  našlapaní, i když nám z té starší generace společně třeba s Jakubem Schubertem nebo Alexanderem Megosem snad ještě tolik neutekli. Ale třeba první osmička je neuvěřitelně našlapaná a už vůbec se probojovat do osmičlenného finále bude hodně náročné. Žádná chyba se nebude odpouštět," konstatoval jednatřicetiletý brněnský lezec.

Sen o olympijské medaili jste ale nevzdal?

"Kdybych cítil, že nemám vůbec žádnou šanci na medaili, tak bych tam asi ani nechtěl jet. Pevně věřím, že nějaké šance jsou. Ale vím, že to bude extrémně náročné a vím, že musím vyladit formu úplně na sto procent a pak mít ještě štěstí."

Před olympiádou Adama Ondru  ještě čeká soustředění v Innsbrucku, kde s rakouským, britským a italským týmem absolvuje simulovaný závod. Pak se ve společnosti italských lezců  bude chystat doma v Brně.

"Do Paříže přijedu závodit až na samotný závěr her. Nebudu mít tedy možnost navštívit ani jiná sportoviště a fandit českým sportovcům. Dění kolem olympiády budu však sledovat třeba  prostřednictvím   televizních  přenosů."


ADAM ONDRA na olympijských hrách v Paříži




Kvalifikace – bouldering: pondělí 5. srpna 2024
Kvalifikace – lezení na obtížnost: středa 7. srpna 2024
Finále: pátek 9. srpna 2024

OLYMPIJSKÁ KOMBINACE

Skládá se z boulderingu a lezení na obtížnost. V každé disciplíně můžou závodníci získat maximálně 100 bodů. V boulderingu je čekají čtyři bouldery, každý top má cenu 25 bodů. Za nižší zónu získají 5 bodů, za vyšší zónu 10 bodů, za každý neúspěšný pokus se odečítá 0,1 bodu. V lezení na obtížnost má top cenu 100 bodů, které se načítají v posledních 40 krocích. Posledních 10 kroků je odstupňováno čtyřmi body, předchozích deset třemi body, dalších deset dvě body a nejnižších deset jedním bodem.






Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.





(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto a koláž: Petr Skála)