Albánští fotbaloví fanoušci vyvěsili při utkání s Českem své státní vlajky se symbolem UCK


Když zjistíte, co  to je UCK, pak  tato zkratka  neměla  na vlajce Albánie při utkání s Českem, co pohledávat, pokud ovšem tyto vlajky neměly být provokací směrem k divákům, kteří v naší zemi našli útočiště, když jejich města na přelomu století bombardovala vojenská letadla NATO.

Tak popořádku...

Kosovská osvobozenecká armáda (albánsky: Ushtria Çlirimtare e Kosovës, UÇK) byla podle Wikipedie a dalších důvěryhodných zdrojů separatistická paramilitantní organizace kosovských Albánců, jejímž cílem byla nezávislost Kosova na Srbsku. Členové této arganizace je  kritiky obviňována z válečných zločinů včetně prodeje orgánů  válečných zajatců. Na výcviku bojovníků v Kosovu se podílela dokonce i Al-Káida.  To všechno mělo probíhat na přelomu století až do roku 2008, kdy se Kosovo bez referenda, jen po hlasování v tamějším parlamentu  osamostatnilo.  Tuto změnu ovšem všechny státy neuznaly, což činí třeba i pořadateli evropských soutěží federaci UEFA problémy při nasazování reprezentačních týmů tak, aby se v třeba v kvalifikační skupině nejrůznějších soutěží Kosovo nepotkalo se Slovenskem nebo se Španělskem a když by tak stalo, nemělo by se to utkání hrát v těchto zemích.   Kosovo totiž stále odmítá uznat dokonce  44 členských států OSN, včetně  států Evropské unie mezi ně patří i ty státy, které jsou v  NATO  jako  například Španělsko, Slovensko,  Řecko a Rumunsko  a k  ni patří ještě z EU  Kypr, který  není v NATO. Všimněte si, že to jsou  země, kde by klidně za pomocí zahraničních sil provádějící třeba barevné revoluce mohlo dojít k podobnému odtržení k jakému došlo v Srbsku, od kterého se odtrhlo Kosovo za pomoci USA.  I přestože právě Spojené státy tlačily na všechny země, ke kterým si mohou dovolit,  aby Kosovo uznaly, stále je ještě  44 členských zemí OSN, které neuznaly Kosovo a mezi ně  patří například s více než miliardou obyvatel Indie a Čína, dále s mnoha desítkami milionů obyvatel  Rusko, Brazílie, Argentina nebo i Vietnam a ze zemí, které hrají ve stejné skupině jako Česko fotbal v Evropské lize  jsou to Gruzie a Ukrajina.





Proto  je důležité znát historické události a  souvislosti,  které jsou velmi citlivé pro Albánce, Srby a také občany Kosova, ale Čechům se vůbec nemůže nikdo  divit, že z těch tří národů jsou jim    nejmilejší  právě Srbové, kteří našim předkům   pomáhali třeba v roce 1939 i v roce 1968, kdy po obou okupacích Československa přes Jugoslávii emigrovali tisíce lidí   a tamější jihoslované jim při tom pomáhali. 

Tyhle informace bychom vůbec nepřipomínali, kdyby totiž ve stejný den, co se hrálo utkání Česko - Albánie 2:0, tak  po tomto utkání  na svém svazovém fotbalovém webu nevydali Albánci prohlášení, které   přímí tuzemští diváci na Letné ani  televizní diváci, kteří sledovali toto utkání u obrazovek,  moc nepochopili.



Protože jsme nenašli žádnou aplikaci překladače z albánštiny do jakéhokoliv jiného jazyka, z něhož bychom pak snadnějši našli český překlad, využili jsme překlad, který nabízel facebookový profil  zde ....


Překlad prohlášení Albánců mírně upravený,  aby dával smysl, vypadá následovně ...   

Reakce Albánské fotbalové federace

Albánská fotbalová federace důrazně odsuzuje ostudné činy, ke kterým došlo během dnešního utkání proti Česku. Rasistické úpravy  albánské vlajky jsou nepřípustné a nepatří na fotbalové  hřiště. Tento hrubý čin je otevřeným útokem na fotbalové hodnoty a respekt mezi národy.

Albánská fotbalová federace důrazně odsuzuje jakoukoliv formu rasismu a urážek národních symbolů a pošle protestní zprávu UEFA, která požaduje okamžitá disciplinární opatření. FSHF zareagoval okamžitě na přelomu  poločasů a vyzval organizátory, aby proti těmto činům okamžitě zakročili, aby neradikalizovali akce se zastavením hry.

Fotbal je hra, která spojuje a sdružuje všechny národy tím, že podporuje rovnost a respekt ke všem, bez ohledu na národnost,  neboť  Albánci, jako součást velké fotbalové rodiny, budou tyto hodnoty vždy hájit a nebudou tolerovat žádnou formu rasismu či nenávisti tím, že násilně potrestají každého, kdo se snaží zdiskreditovat krásu tohoto sportu.

Bez ohledu na dnešní zápas, náš národní tým vždy prokázal sílu a odvahu čelit jakýmkoliv obtížím tím, že povstal právě,  kdy bylo  potřeba. Společně s fanoušky necháme tento zápas za sebou a připravíme se vyrazit do Gruzie pro příznivý výsledek.


Bylo zveřejněno 11. října 2024 na fshf.org



To je všechno pěkné, že Albánci, jako součást velké fotbalové rodiny, budou hodnoty jako jsou respekt mezi národy vždy hájit,  ale nemá tato rezoluce spíše zakrýt skutečnost, že zapálené dýmovnice, aby poté ostatní diváky otravoval kouř z nich, zapálily ve svém sektoru osoby  zahalené v albánských vlajkách a rudé vlajky s orlicí uprostřed s nápisem UCK vyvěsili také ti, co měli albánské vlajky na ramenou. Za zvláštní a s fotbalovým utkáním v Praze už  vůbec nesouvislým zobrazením lze považovat i vyvěšenou na bílém podkladu nakreslenou karikaturu, na které  albánský orel útočí na předmět v řeckých barvách, která přeci  každého hrdého  Řeka musí dovést  k vyfotografování onoho posměšného hadru a udání nejlépe politické policii sídlící v kancelářích UEFA. 



Naopak z kotle zaplněném českými fanoušky se ozývala sportovní hesla a výzvy jako například: "Kdo neskáče není Čech!"  nikoho neurážely. Nu a pokud  vedení Albánské fotbalové federace dospělo k názoru, že některé nápisy nebo upravené vlajky třeba ty s nápisy UCK  naplnily prvky rasismu, tak je více než pravděpodobné, že se tomuto rasismu propůjčili  třeba zrovna jejich krajané, kterých je jen podle Wikipedie v sousedním  Německu 300 tisíc odkud se, pokud někde hrají Albánci mezistátní nebo klubová utkání přesunou na místo děje. 







Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.




(Petr Skála pro SportovníListy.cz z využitím zprávy na fshf.org, foto: fshf.org a z TV přenosu)