Bílou stopou – výstava k výročí 120 let od založení tuzemského Svazu lyžařů až do konce dubna 2024

Svaz lyžařů ČR v rámci výročí 120 let od svého založení připravil ve spolupráci s Národním muzeem výstavu Bílou stopou. Fotografie, textové panely a množství vzácných artefaktů v čele s medailemi z olympijských her a mistrovství světa sportovců jako Jiří Raška, Aleš Valenta, Kateřina Neumannová, Ester Ledecká nebo Eva Adamczyková představují ohromnou a úspěšnou tradici lyžařského sportu na našem území.

Svaz lyžařů ČR je nejstarším lyžařským svazem na světě, založen byl 21. listopadu 1903. A přesně na den o 120 let později 21. listopadu 2023 byla v Nové budově Národního muzea slavnostně otevřena výstava, která představuje počátky lyžování na našem území, jeho významné propagátory, vznik a vývoj lyžařského svazu a důležité mezníky v jeho historii.





  Jak říkám...



„Naším záměrem bylo důstojně připomenout toto významné výročí a představit široké veřejnosti historii, úspěchy a význam Svazu lyžařů ČR v rámci českého sportovního prostředí. Těší mě, že jsme na výstavě mohli spolupracovat s tak respektovanou institucí, jako je Národní muzeum, a uspořádat pro veřejnost výstavu v jeho reprezentativních prostorách,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR David Trávníček.

Vystaveny jsou předměty a archiválie ze soukromých sbírek i sportovních sbírek Národního muzea jako například lyžařské medaile z prvních lyžařských závodů na přelomu 19. a 20. století, dobová výbava nebo obraz s lyžařskou tematikou, který namaloval průkopník mnoha sportů u nás a zakladatel Českého Ski Klubu Josef Rössler Ořovský. Prostřednictvím textů, fotografií a dobových dokumentů je připomenuta celá řada osobností a témat klíčových pro vývoj svazu, ale také české lyžařské unikáty jako Staniční knihy nebo Muttichovy němé značky z počátku 20. století.


  Jak říkám...


„Sportovní sbírky Národního muzea patří k nejvýznamnějším v Evropě. Proto mne těší, že jsme společně se Svazem lyžařů ČR vytvořili výstavu, která návštěvníky provede dějinami tohoto krásného sportu a kde bude možné spatřit předměty vypovídající o historických i současných milnících lyžování v Čechách. U zrodu Národního muzea i Svazu lyžařů stáli zapálení nadšenci. Zatímco Národní muzeum ve svých sbírkách uchovává sportovní historii, Svaz lyžařů na ni navazuje úspěšnou současností,“ řekl při malé slavnosti provázející otevření výstavy  generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, který sám rekreačně lyžuje a když si má vybrat lyže, tak ty sjezdařské.

Velmi významnou složku mezi vystavenými artefakty tvoří medaile z olympijských her, mistrovství světa a dalších vrcholných akcí. U příležitosti výročí se jich podařilo nashromáždit více než tři desítky.

  Jak říkám...


„Jedná se s jistotou o největší množství lyžařských medailí vystavených v jednom čase na jednom místě. Počet cenných kovů a dalších trofejí jasně deklaruje, jak tradičním a úspěšným Svaz lyžařů ČR historicky byl a v současnosti stále je. Poprvé v historii mohou návštěvníci vidět vedle sebe artefakty od poháru pro vůbec prvního československého mistra světa Otakara Německého z roku 1925 věnovaného prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, přes první olympijské zlato Jiřího Rašky z Grenoblu 1968 až po medaile současných fenomének lyžování a snowboardingu Ester Ledecké a Evy Adamczykové,“ uvedl při otevření výstavy autor výstavy Tomáš Haisl, který je mluvčím Svazu.

Výstavu Bílou stopou je možné v Nové budově Národního muzea navštívit od 22. listopadu 2023 do konce dubna 2024.





Líbí  se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.



(Petr Skála s využitím tiskové zprávy pro SportovníListy.cz , foto: Petr Skála)