"V roce 1996 při prvním ročníku lilo jako z konve, dokonce i metro muselo být zavřeno,“ zavzpomínal na první ročník v úvodu předzávodní tiskové konference prezident organizačního výboru Carlo Capalbo.
"Tergat, Gebrselassie, Mutai, Baldini," vyjmenoval pak Capalbo některá slavná jména z předchozích ročníků.
Místo letošního startu obou běhů bylo posunuto k Obecnímu domu na náměstí Republiky. Odtud běžci vyběhnou Revoluční ulicí ke Štefánikovu mostu. Podstatná část trasy obou závodů vede po nábřeží Edvarda Beneše a kapitána Jaroše.
"Technické zázemí nebude díky posunu místa startu a cíle tolik natěsnáno jako v loňském roce. Kvůli tomuto zkrácení jsme trasu pětky prodloužili směrem ke Klárovu, při desítce jsme prodloužili trasu o průběh ulicemi Tusarova a Jateční. V obou závodech bude zřízena osvěžovací stanice, na pětce bude na třetím a při desítce na osmém kilometru," přiblížil letošní novinky ředitel závodu Václav Skřivánek.
Jde o velice rychlou trasu. V loňském roce ji všichni tři nejrychlejší muži zvládli v čase pod 28 minut, což znamenalo ve světových tabulkách běhu na deset kilometrů druhé, třetí a páté místo roku 2014. Rekordmanem závodu je právě z loňského roku keňský vytrvalec Geoffrey Ronoh (27:28). Obhájit své prvenství chce i letos.
"Navzdory zranění nohy se pokusím o dosažení a za příznivých okolností i o vylepšení svého loňského času. Ani v době zranění jsem totiž s běháním úplně nepřestal, jen jsem trochu ubral na intenzitě," vidí své možnosti směrem k závodu Ronoh.
Jeho největším soupeřem by měl být vítěz z roku 2013, jeho krajan Daniel Chebii. Další tři běžci ve startovní listině již zaběhli desítku v čase pod 28 minut. Praha by měla být svědkem skvělého času.
Mezi ženami je největší favoritkou Caroline Kilel s osobním rekordem na 10 km 31:36, v patách jí jistě bude Amane Beriso (32:06) nebo keňské duo Peres Jepchirchir (31:18) a Viola Jelagat, pro niž bude pražský závod debutem na 10 km. Do pořadí na stupních vítězů může jistě promluvit i Shitaye Eshete (30:47.25 na 10 000 m) z Bahrajnu nebo Polka Karolina Jarzynska, které se vrací na silnici po splnění svých mateřských povinností.
"Začala jsem běhat 20 dní po narození dcery. Rozdíl v tréninku předtím a teď? Tehdy jsem jen trénovala, jedla a spala, teď je to stejné, až na ten spánek. A od toho se odvíjí i pocit z běhu," usmívala se na tiskové konferenci sympatická Polka.
Pěkný zážitek slibuje souboj českých žen. Rekordní čas nejrychlejší české ženy Anežky Drahotové z roku 2013 (33:59) by mohl být v ohrožení. Skvělou běžeckou formu totiž v poslední době předvádí reprezentantka v běhu na lyžích Eva Vrabcová Nývltová. Koncem července zvítězila v běhu na deset kilometrů v Berlíně časem 33:22. Jde o nejlepší čas české ženy na desítce za poslední roky.
Její spolufavoritkou je účastnice nedávného mistrovství světa v atletice Lucie Sekanová. Další předem avízovaná kvalitní soupeřka, držitelka zlaté medaile z běhu na 5 000 metrů při červencové letní univerziádě Kristiina Mäki nakonec kvůli zranění nepoběží, na „bednu” však pomýšlí i stálice ženského vytrvalostního běhu, olomoucká Petra Kamínková.
"Závod má úžasnou atmosféru tím, že je kratší než půlmaraton či maraton a diváci jsou tak rozmístěni na menším prostoru. Věřím tomu, že mi pomohou k výkonu pod 35 minut a umístění do třetího místa mezi českými ženami," odhaduje Kamínková své možnosti.
Mezi českými muži zabojuje pravděpodobně o prvenství trojlístek Jan Kreisinger, Jiří Homoláč a Vít Pavlišta. Odborníci se těší především na výkon Kreisingera, který se podle jeho slov chce při zářijovém maratonu v Berlíně pokusit o pokoření času 2:15:00, který by mu mohl zajistit účast na OH v Rio de Janeiru.
"Chtěl bych v sobotu běžet desítku pod 30 minut. V maratonu to mám totiž spočítané tak, že musím každých deset kilometrů zvládnout za 32 minut, abych měl šanci na limit. Čím více stlačím čas pod 32 minut na hladké desítce, tím radostněji budu vzhlížet k berlínskému maratonu," uvedl Kreisinger.
Birell Běh na 10 km startuje v půl osmé večer, ještě předtím, v 18:00, se však na běh centrem města vydají tisíce zástupkyň něžného pohlaví v adidas Běhu pro ženy 5 km. Mezi nimi nebude chybět moderátorka a Miss Lucie Křížková, která běhu vysloveně propadla.
"Dlouhé běhy mě nikdy nelákaly. Na základní škole jsem nesnášela běhy delší než 200 metrů. Teď už je to jiné. Stačilo získat více informací a mít kolem sebe správné lidi, díky nimž jsem tomuto dnešnímu fenoménu propadla také. Před prvním půlmaratónem jsem trénovala čtyřikrát týdně, v období nedávných veder jsem trochu polevila a hledala jiné aktivity, ale už se zase těším na podzimní výběhy,“ uvedla před závodem Lucie Křížková.
Vedle tradičních kapel a davů diváků podél trati se na atmosféře bude podílet i Světlo pro svět, hlavní charitativní partner akce, jenž jako poděkování za to, že pro nevidomé v Africe letos běžci vydělali 580 000 Kč, rozsvítí na Letenských schodech svíčky rozmístěné tak, aby vytvořily mapu Afriky.
"Naším posláním je vracet zrak nevidomým v nejchudších částech světa. Výtěžek ze startovních čísel jde na operace šedého zákalu, v tomto případě pro oční kliniku Kabgayi ve Rwandě", uvedl ředitel Světla pro svět Čestmír Hrdinka a dodal: "Chceme být důstojným partnerem a rozzářit večerní běh. Zapálením svíček chceme poslat symbolické světlo pomoci do Afriky a poukázat na miliony lidí, pro které je celý den večerem."
Prahu zaplaví první zářijovou sobotu běžci Birell Grand Prix Praha. Známe dopravní opatření
Hlavní partner, Birell, přichází s novinkou v podobě aplikace „Moje Birell Grand Prix“. Na trase budeme mít 50 fotografů. Jejich fotografie budou přiřazeny každému běžci. Ti si pak budou moci v uvedené aplikaci vytvořit koláž či video a prožít tak závod ještě jednou,“ řekl brand manažer značky Birell Marek Grabovský.
Závod vysílá v přímém přenosu Česká televize v čase od 19:00 do 20:30 hodin.