Blahopřejeme olympioničce, tenistce Heleně Sukové k životnímu jubileu

Československý tenis slavil  ve druhé polovině minulého  století velké úspěchy.  Zasloužila se o ně i  úspěšná česká tenistka,  držitelka dvou stříbrných olympijských medailí Helena Suková, dcera  Věry Sukové, která byla ve finále Wimbledonu 1962.  Navíc i  tatínek Cyril významně ovlivnil  chod bílého sportu jako předseda Československého tenisového svazu. 

Helena vybojovala hned 14 grandslamových vítězství ve čtyřhře a čtyřikrát se radovala ze zisku Fed Cupu. čtvrté únorové pondělí  slaví bývalá tenistka a současná psycholožka Helena Suková narozeniny a i když se u žen příliš nezdůrazňnuje věk, ty narozeniny najdete v každé encyklopedii sportu nebo v v publikaích o tenisu. Ty narozeny jsou padesáté.

V ženské čtyřhře Helena Suková spolu s Janou Novotnou vybojovaly dvě stříbrné olympijské medaile na Letních olympijských hrách 1988 v Soulu a LOH 1996 v Atlantě. V roce 1989 vyhrála pro Československo vůbec první ročník Hopmanova poháru, když do turnaje nastoupila spolu s Miloslavem Mečířem.

Jak už víte, Helena pochází z tenisové rodiny. Otec byl dorosteneckým mistrem Československa, později pracoval jako trenér a byl i předsedou tenisového svazu ČSTV, matka, šestinásobná mistryně Československa, dosáhla svého největšího úspěchu v roce 1962, kdy se jako první československá hráčka probojovala ve dvouhře žen do finále Wimbledonu, bratr Cyril v tenise rovněž reprezentoval – a tak i Helena jakoby byla pro tenis "rodinně geneticky" předurčena.

Představitelka útočného tenisu s razantním podáním a velmi dobrými voleji vyhrála v roce 1982 první mezinárodní turnaj ve dvouhře žen, po dvou letech se na mezinárodním mistrovství Austrálie probojovala do finále a pronikla do světové ženské špičky.

Ve finále dvouhry grandslamových turnajů se objevila ještě v letech 1986 a 1993 na mezinárodním mistrovství USA ve Flushing Meadow a roku 1989 znovu na mezinárodním mistrovství Austrálie. Větších úspěchů dosahovala ve čtyřhře.

Příběhy tenisových hrdinů Wimbledonu v češtině pokřtěny



Podle profilu uvedeném na stránkách Českého olympijského výboru vyhrála Helena Suková s různými partnerkami  ve čtyřhře žen mistrovství Austrálie 1990 a 1992, mistrovství Francie 1990, mistrovství USA 1985 a 1993, Wimbledon pak v letech 1987, 1989, 1990 a 1996. Ve smíšené čtyřhře si odnesla vítězství z Roland Garros 1991, z Flushing Meadow 1993 a z Wimbledonu v letech 1994, 1996 a 1997.

V roce 1988 se zúčastnila obnoveného tenisového turnaje na Hrách XXIV. olympiády v Soulu. Ve dvouhře už ve druhém kole překvapivě podlehla Kim Il-sun z Jižní Koreje. Více se jí dařilo ve čtyřhře, v níž nastoupila s Janou Novotnou. V semifinále porazily favoritky turnaje Steffi Grafovou a Claudii Kohdeovou a ve finále se utkaly s narychlo sestaveným párem Pam Shriverová – Zina Garisonová z USA. První set vyhrály československé tenistky, druhý Američanky. Ve třetím setu jim dvakrát při podání soupeřek chyběly dva míčky k zisku zlaté medaile, nakonec v osmnácté hře se vítězství přiklonilo na stranu tenistek USA.

V roce 1990 se však po porážce ve Flushing Meadow obě partnerky, které spolu třikrát vyhrály čtyřhru ve Wimbledonu a v nepřetržité řadě 44 utkání, rozešly. Odmítly spolu reprezentovat jak ve Federation Cupu, tak na Hrách XXV. olympiády 1992 v Barceloně. Suková na nich startovala pouze ve dvouhře a byla vyřazena už ve druhém kole.

Na Hrách XXVI. olympiády 1996 v Atlantě, kde se sešly všechny nejlepší světové tenistky, nastoupila Suková pouze ve čtyřhře, po letech opět s Janou Novotnou. Soutěží procházely s obdivuhodnou lehkostí a odborníci je považovaly za největší favoritky turnaje. Ve finále se však štěstí k nim obrátilo zády. V zápase s americkou dvojicí Mary Joe Fernandezová – Gigi Fernandezová nemohla Novotná díky zranění podat svůj obvyklý výkon. Těsná prohra 6:7 a 4:6 znamenala zopakování stříbrné olympijské medaile.

Suková si obou umístění na olympijských stupních vítězů velice cení: "Považuji svoji účast a dvě stříbrné medaile za jeden z vrcholů mé sportovní kariéry, kdy pro mne byla vždy čest reprezentovat naši zemi a byla jsem na to hrdá."

Od roku 1999 je předsedkyní znovuzaloženého International Lawn Tennis Club České republiky. V období 2001–2008 byla členkou předsednictva Českého klubu olympioniků.Je rovněž členkou výboru Klubu fair play při ČOV. 

Téma jak zpětně nahlížet svoji kariéru a spokojenost se životem vrcholového sportovce po ní, zkoumala Helena Suková i ve svých akademických pracích, za které získala v roce 2010 doktorát v oblasti psychologie.

Pokud se s ní setkáte na výškou své postavy nedosahujete hodnot basktebalistů, tak budete k Heleně Sukové vzhledem k její výšce vzhlížet.  Je příznačné, že toto obrazné i skutečné vzhlížení k Heleně  Sukové způsobilo, že se tenisu začalo věnovat ve své době hodně nadšených mrňat.

Sportovnílisty.cz   Heleně Sukové blahopřejí k narozeninám a děkují ji za to, co pro sport a tuto zemi  svým  příkladným sportováním udělala a ještě jistě udělá. Díky. 

(ps, Sportovnilisty.cz, Foto: Petr Skála)