Je to velmi zajímavé. Do vzduchu se vyhodí kousek zahnutého dřeva a on se k vám sám zas vrátí. A kdyby jen to. Tento zahnutý „nesmysl“ dokáže na své cestě zasáhnout cíl i zabít. I když se totiž na pohled jen lehce vznáší, jeho rychlost dosahuje až 75 km za hodinu. Čáry a kouzla? Ne, jen zase jeden doklad lidské vynalézavosti – bumerang.
Poprvé se objevil jako zbraň australských domorodců, kteří jím v minulosti bez problémů zasahovali zvěř a dnes jím ohromují turisty jako sportovním náčiním. Do Evropy jej přivezl v 18. století cestovatel James Cook.
Jako u každého vynálezu stála na počátku náhoda, která zdokonalila původní domorodou zbraň – rovnou hůl podobnou menšímu kopí. Tím se házelo rovně, ale změnou tvaru holí bylo třeba změnit způsob používání. Bumerang je totiž třeba vyhodit svisle zhruba v úrovni hlavy. Domorodci začali tvary prohnutých holí zdokonalovat a různě vylepšovat. Dnešní zploštělá podoba bumerangu pochází z doby relativně nedávné. Ono vlastně ani tak nezáleží na jeho tvaru, ale na dokonalé vyváženosti a toto řemeslo se v Austrálii dědí z otce na syna. Australané dnes bumerangy vyrábějí i s několika rameny a v různých tvarech a velikostech a k jejich výrobě využívají jak původní dřevo, tak i plasty nebo tenký kov. Nejmenší vyrobený bumerang je velký jen asi 3cm, zato ten největší měří 2,5 m. Bumerang je jedním z nejvyhledávanějších suvenýrů dovezených z Austrálie, stejně jako plyšový medvídek koala.
Házení bumerangem se stalo oblíbeným sportem a dokonce proniklo i k nám.
V ČR vznikla Česká bumerangová asociace, která má již stovky členů a rychle se vypracovává do předních pozic světového bumerangového sportu. Členové asociace, kteří se již naučili bumerang správně ovládat pořádají exhibice a kurzy házení pro veřejnost, jezdí na letní tábory a vyrábějí vlastnoručně bumerangy pro začátečníky.
Házení bumerangem nazývají její členové spravedlností. To, co vyšlou se k nim totiž zase druhou stranou vrátí a tak je tomu i v životě.
Foto © Depositphotos.com/ Zurbagan