Závody jsou každoročně velkolepou podívanou. Letošní ročník Dragon Festu nabídl kromě samotných závodů dračích lodí také spoustu zábavy. Závodilo se na trati 200 metrů v kategoriích mužů, žen a kategorii mix, kde pádluje 14 mužů a 6 žen.
Celkem se účastnilo 32 posádek a zhruba 700 závodníků. Pořadatelem závodů byl tým mistrů světa z let 2008 a 2010 a historicky nejúspěšnější česká posádka – Dragonteam Nymburk.
Zrcadlo výsledků ...
Kategorie muži (OPEN): 1. Hokejky, 2. Tsunami, 3. IRE
Kategorie ženy: 1. Dýmovnice, 2. Krutý z rána, 3. Bosu Nymburk
Kategorie mix: 1. Sportovní gymnastika Poděbrady, 2. Škodováci, 3. Baker´s team
Tradice závodů dračích lodí pochází již ze starověké Číny, kde drak představoval boha vod. První zmínky o těchto lodích jsou staré více než 2 200 let. Jejich moderní éra se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hongkongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 milionů sportovců z více než 50 zemí světa. Dračí lodě se skutečně podobají drakům. Příď a záď vypadají jako dračí hlava a ocas. Trup je pomalován šupinami a pádla představují pařáty. Na lodi dlouhé 12,5 metru bývá 18 až 20 pádlujících, kormidelník a bubeník, který udává pádlujícím rytmus. Proti sobě závodí nejméně dvě lodě na různých tratích.
Česká asociace dračích lodí pořádá každoročně od dubna do září mnoho závodů po celé republice. Nejstarší z nich je Pražský festival dračích lodí, který se v roce 2015 pořádal osmnáctým rokem. Pro krátkou historii dračích lodí v Česku byl průlomový rok 2004, který odstartoval I. ročník Českého poháru dračích lodí. Vůbec první závod Českého poháru se konal právě v Nymburce.