Historicky první mistrovství Evropy se hrálo ve dnech 13. až 15. ledna 1910 ve sportovním středisku Les Avantssur Montreux ve Švýcarsku za účasti Anglie, Belgie, Německa, Švýcarska.
Prvního ročníku se naši hokejisté nezúčastnili. Důvodem bylo, že teprve v roce 1909 se naši hráči seznámili v Chamonix s kanadským stylem hokeje a byli tedy začátečníky, bez velkých šancí a nadějí. Mírná zima v roce 1910 navíc znemožnila jakoukoli hokejovou činnost a tím nutný trénink. Poslední důvod pak byl finanční, nebyly prostě prostředky na cestu a účast v dalekém městě Francie.
V mužstvech I. mistrovství, která nebyla přísně národní, se objevují později v hokeji velmi známá jména: Paul Loicq z Belgie, který se stal předsedou Mezinárodni ligy ledního hokeje, Angličan Patton, pozdější dlouholetý delegát Anglie na kongresech ligy, Švýcaři Dufour, Sillig, Němci Steinke, Glimm, Hartley, Belgičané Van der Bulcke, Coupeze atd.
Vítězem se stala Anglie, zastoupená klubem Princess Ice Hockey Club, která zvítězila nad Německem 1:0, nad Švýcarskem 5:1 a remizovala s Belgií 1:1. Další zápasy: Belgie-Švýcarsko 1:0, Belgie-Německo 4:5, Německo-Švýcarsko 9:1. Mimo konkurenci hrál v soutěži i tým Oxford Canadians složený z Kanaďanů studujících na Oxfordské universitě. Svoji převahu prokázal těmito výsledky: Švýcarsko 8:1, Německo 4:0 a Belgie 6:0.
Konečné pořadí: 1. Anglie 2. Německo 3. Belgie 4. Švýcarsko
Druhé mistrovství Evropy
Hrálo se ve dnech 15. až 17. února 1911 v ledním paláci v Berlíně za účasti mužstva Čech, Německa, Švýcarska a Belgie. Po kvalitní přípravě se už naši hokejisté v tomto roce odvážili na mezinárodní kolbiště. Úvodem do mezinárodní sezóny byl zápas našeho národního mužstva s tehdy pro Evropu fenomenálními Oxford-Canadians. Utkali jsme se s nimi 23. ledna v Praze a podlehli jim jen 4:0.
Hokejový svaz na první naše mistrovství Evropy v Berlíně vyslal 9 hráčů. Byli to Hamáček, Pallauš, Šroubek, dr. J. Fleischman, Jarkovský, dr. M. Fleischman, Jirkovský, Vindyš a Rublič.
Bez účasti prvního mistra Evropy Anglie byli favorizováni za vítěze Němci, hrající navíc ve vlastním prostředí. Naše mužstvo se, k překvapení celé ciziny, bilo skvěle a právem zvítězilo nad Německem, Belgií a Švýcarskem.Senzační bylo hlavně první vítězství nad Švýcarskem 13:0. Naši reprezentanti k všeobecnému překvapení sportovních kruhů poprvé dobyli hrdý titul mistra Evropy.
Výsledky: Čechy-Švýcarsko 13:0, Čechy-Belgie 2:0, Čechy-Německo 4:1, Německo-Belgie 6:0, Německo-Švýcarsko 10:0, Belgie-Švýcarsko 5:4.
Celkové pořadí: 1. Čechy 2. Německo 3. Belgie 4. Švýcarsko
Tento úspěch Čechů byl podnětem pro rozhodnutí kongresu Ligy, aby příští mistrovství Evropy bylo svěřeno Českému hokejovému svazu.
Na fotografii z roku 1911: Od leva: Jarkovský, Vindyš, redaktor Laufer, Šroubek, předseda Českého svazu hockeyového Procházka, Hamáček, dr. M. Fleischman, Pallauš, dr. Jan Fleischman, Jirkovský a Rublič.