Česká legendární oštěpařka Barbora Špotáková oznámila konec aktivní závodnické kariéry

Pouhých třináct hodin poté, co Barbora Špotáková absolvovala svůj poslední pokus v rámci finále Diamantové ligy v Curychu, proběhla v Praze tisková konference, kde sdělila své rozhodnutí o ukončení své bohaté a úspěšné kariéry.

K této události nemohlo dojít jinde než v její oblíbené Restauraci U Pinkasů v centru Prahy, kam si vždy ráda zašla na točenou Plzeň. O výběru vhodného místa pro rozlučku nepochyboval ani předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Jak říkáme...

„Když jsme se s Bárou před šestnácti lety dohodli, že její první velkou medaili oslavíme U Pinkasů, tak by mě nenapadlo, kolikrát zde ještě budeme slavit. Zažili jsme toho zde opravdu hodně a jsou to krásné vzpomínky. Bára nám dlouhá léta přinášela svými úspěchy velkou radost. Vyhrála vše, co se dalo, čímž nás všechny motivovala a inspirovala,“ řekl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

„Každá pohádka jednou končí, a ta moje měla nádherný happy end v podobě bronzové medaile na mistrovství Evropy v Mnichově, kde se symbolicky kruh uzavřel. Tělo už mi jasně dávalo najevo, že je nejvyšší čas skončit. Chtěla bych poděkovat všem, kteří při mně po celou dobu stáli. V první řadě jsou to samozřejmě moji rodiče a Lukáš. Velký díky patří také trenérům Rudovi Černému, Honzovi Železnému a Honzovi Tylčemu. Nesmím zapomenout ani na Libora Varhaníka, který se o mě celou dobu skvěle staral nebo na Jaroslava Priščáka, který mě přivedl na Duklu. Pak je zde řada doktorů a fyzioterapeutů, kteří kolikrát dokázali zázraky. Těch lidí, kterým vděčím za tak dlouhou kariéru je nespočet,“ uvedla světová rekordmanka Barbora Špotáková.

„Jsem ráda, že se mi do finále Diamantové ligy podařilo kvalifikovat. V rozcvičení mě bohužel píchlo v noze a závodem jsem se spíš protrápila, takže po něm jsem byla spíše naštvaná. Vlastně na mě ani nějak nedopadalo, že je to můj poslední závod. V Mnichově to bylo mnohem silnější, jelikož jsem tam měla své blízké,“ dodala legendární oštěpařka k  poslednímu  kariérnímu závodu při finále Diamantové ligy v Curychu. 

A jaké jsou její nejbližší životní plány?

„V první řadě chci teď být máma. Klukům je devět a čtyři. Cítím, že mě teď potřebují. Zjistila jsem, že už mi dělá větší radost, když sportují oni než já. Poslední rok už jsem se musela hodně hlídat, abych zůstala v rámci možností zdravá a samotná radost z atletiky mi chyběla. O to více si užívám sportovní mých kluků.“

Jak v budoucnu byste se pak chtěla realizovat na poli královny sportu?

„Ráda bych se angažovala na Dukle a předávala své zkušenosti mladým atletům. Věřím, že jich mám dost a mám jim něco předat. Nyní se ale potřebuji chvilku odpočinout a nabrat energii.“

Další oštěpařské legendě Daně Zátopkové by bylo  19. září 2022  přesně 100 let od narození ve stejný den se narodil i její manžel Emil.

„Dana byla úžasný člověk, ke kterému jsem vzhlížela. Její optimismus a životní přístup byl nakažlivý. Na druhou stranu ke mně uměla být vždy kritická a upřímná, čehož si moc cením. Je to lepší než když vám někdo akorát maže med kolem pusy. Řekla bych, že Dana nám českým oštěpařům vydláždila cestu, abychom mohli dosahovat takových úspěchů,smekla před paní Danou poklonu Barbora Špotáková..

Barbora Špotáková – legenda světového oštěpu




Barbora Špotáková je jednoznačně nejúspěšnější oštěpařkou historie. Během své bohaté kariéry se stala dvakrát olympijskou vítězkou, když vystoupala na nejvyšší stupínek při hrách v Pekingu 2008 a Londýně 2012. K tomu ještě přidala bronz na olympiádě v Riu de Janeiru 2016.

Třikrát se radovala z titulu mistryně světa. Zlaté medaile získala na světových šampionátech v Ósace 2007, Tegu 2011 a Londýně 2017. Z mistrovství světa v Berlíně 2009 má stříbro.

Při evropských šampionátech stála na stupních vítězů čtyřikrát. Kontinentální titul brala na ME v Curychu 2014. Stříbro si vyházela na ME v Göteborgu 2006, což byla vůbec její první velká medaile pokud mezi ně počítáme jen olympijské hry, světový a evropský šampionát.   Bronz  při mistrovstvích Evropy získala ještě v Barceloně 2010 a v srpnu 2022  v Mnichově.

Při Světovém finále v Stuttgartu v roce 2008 hodila dosud platný světový rekord 72.28.

Barbora je také pětinásobnou vítězkou Diamantové ligy. Nejprestižnější atletický seriál ovládla v letech 2010, 2012, 2014, 2015 a 2017.

Jako tehdejší studentka České zemědělské univerzity vybojovala také zlato na Světové letní univerziádě v tureckém Izmiru v roce 2005.

Patnáctkrát se stala také mistryní České republiky v hodu oštěpem.






Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.



(Petr Skála podle zprávy na atletika.cz pro SportovníListy.cz, foto: Ivana Roháčková)