Máme si snad jeho slova vysvětlit tak, že jedním z nezbytných opatření bylo vyškrtnutí sportovní kynologie z oblasti dotovaných sportů? Již před několika lety jsme byli podobným způsobem vyškrtnuti z oblasti dotací na státní reprezentaci, ptá se Jaroslav Šmolík, předseda ČKS.
Kynologický sport je ryze amatérský, možná trochu na okraji zájmu veřejnosti a sdělovacích prostředků. Nevlastníme žádné paláce a nákladné stadiony, na které bychom v minulosti čerpali finanční dotace. Avšak z hlediska společenského má sportovní kynologie nemalý význam.
Nejen že umožňuje zájmové vyžití svým členům v celkem 540 základních organizacích (pobočných spolcích), ale má i výchovný charakter – realizací naší činnosti dokazujeme veřejnosti, jak je nejen hezké, ale i potřebné, aby pes byl správně veden a vychováván a nebyl mnohdy na obtíž těm, kteří zrovna psům neholdují.
K výchově a působení na veřejnost přispívají nemalou měrou ukázková vystoupení a besedy, pořádané ve školních zařízeních a při letních táborech mládeže. Na tom se podílí stovky dobrovolníků a nepochybně to přináší užitek z celospolečenského hlediska. Nehledě k tomu, že převážně z našich řad pocházejí příslušníci – psovodi PČR či AČR.
Za dobu svého trvání (od r.1990) se z našeho svazu stala silná organizace, s propracovanou organizační strukturou. Zabezpečujeme nejen sportovní činnost, postupové soutěže a Mistrovství, ale naši závodníci se stali i na mezinárodním poli uznávanými soupeři, což dokazují desítky a za tu dobu možná již stovky medailí z MS nebo ME.
Máme i své zástupce v jednotlivých sekcích Mezinárodní kynologické federace FCI, kde se velmi rychle stali uznávanými odborníky. Naši rozhodčí jsou zváni k posuzování mezinárodních akcí včetně MSa ME.
Zvláštní pozornost je věnována mládeži a juniorům. Ta nejen že má také svoje kvalifikační soutěže a Mistrovství, ale jsou pro ni organizovány krajské výcvikové tábory a jeden republikový. Již nejeden z účastníků těchto akcí se stal i úspěšným reprezentantem.
V pojednání o financování NNO státní správou je uváděn, jako jeden z hlavních důvodů, trvalá udržitelnost silných, rozmanitých a nezávislých NNO. Je snad Český kynologický svaz se svojí 20.000 členskou základnou a 540 základními články tak zanedbatelnou NNO, že nestojí za to, aby byl podporován státem?Majetek našich základních článků je vyčíslen na hodnotu cca 220.000.000,-Kč.
Dalších téměř 6.000 členů je sdruženo v našich kolektivních členech – spolcích. Jedná se o kluby jednotlivých plemen a kluby speciální (ostatní kynologické sporty), které mají také svoje soutěže, Mistrovství ČR i státní reprezentaci na úrovni MS či ME.
Zejména u „ostatních sportů“ jako je Agility, Flyball, Mondioring, Dogdancing, Frisbee, Obedience a další dochází k nebývalému rozmachu těchto odvětví, soutěže jsou divácky velmi atraktivní a také hojně navštěvované.
Velmi rychle se naši závodníci prosadili i v mezinárodním měřítku, čehož jsou získané medaile ze světových akcí dokladem. Mnohdy jsou ve světovém měřítku nejlepšími Evropany. Jen v roce 2014 se našim reprezentantům podařilo získat sedm mistrovských titulů ze soutěží mistrovství světa a Evropy a k tomu přidali i pět stříbrných medailí. V roce 2013 slavila česká kynologie titulů šest a v roce 2012 tři. To je 16 titulů za poslední tři roky! A jak je z výčtu vidět, každý rok mistrovské tituly přibývají, dodává Jaroslav Šmolík,předseda ČKS.