Cheerleading – sportovní disciplína nebo divoký tanec?

Někteří možná toto slovo nikdy neslyšeli, ale ti, kdo umí anglicky si jeho význam mohou odvodit. Slova cheer a leading znamenají povzbuzování a vedení. A povzbuzování rozeznáváme několik forem. Na sportovních stadionech povzbuzují fanouškové, ale také krásné dívky v ještě krásnějších kostýmech a s barevnými třásněmi v rukou. Česky je nazýváme roztleskávačky – a to už známe všichni.
Efektní vystoupení není ovšem zadarmo, je to hodně tvrdá dřina a řehole a nemůže to dělat každá dívka. I když to napohled vypadá jako snadná hra, je k tomu zapotřebí nejen dobře vypadat, ale mít také dobrou fyzičku, smysl pro rytmus a v neposlední řadě výdrž.

 

Právě fyzička je možná to nejdůležitější. Cvičí se často a pravidelně pochodem, pokusem a rozcvičkami. A teprve pak se přistupuje k nácviku sestav, které se nám  při vystoupeních na stadionech zdají tak jednoduché. Týmy roztleskávaček na ně musí být ovšem sehrané do nejmenších podrobností, protože právě na sehranosti je postaven celý efekt.
Původ  cheerleadingu musíme hledat v Americe a to hodně hluboko v historii. Vychází z tradice sportovních utkání ve státě Minesota, kde bylo zvykem, že jeden sportovní fanoušek vždy řídil povzbuzování celého stadionu. Stadiony se ovšem zvětšovaly stejně jako návštěvnost a teprve ve dvacátých letech minulého století se zjistilo, že na sportovních stadionech výrazně chybí ženský prvek, který by fandění teprve dodal ten správný náboj. A nápad, který se rozšířil po celém světě byl tady.

 

Ženy opravdu ozdobily sportovní utkání barvami a ladnými křivkami a po sametové revoluci se  cheerleading dostal i do České republiky. Novinka ze západu se živelně ujala, brzy byla založena Česká asociace cheerleaders a dnes jsou v cheerleadingu dokonce pořádány soutěže. Například  letos proběhl již třetí ročník pod názvem Spirit Cheer Cup.

 

Foto © Depositphotos.com/SergeyNivens