Čím méně se hýbeme, tím rychleji stárneme

Bez pohybu to totiž nejde. Občas sice slýcháme názory, že někdo se dožil ve zdraví vysokého věku a celý život se moc nehýbal a také si nic v životě neodříkal, ale to jsou opravdu jen světlé výjimky lidí, kterým byla dána genetikou do vínku výjimečná výbava.

Ostatně, jak to s takovými šťastlivci bylo ve skutečnosti většinou moc dobře nevíme. Většina lékařů vám ale potvrdí, že pokud se hýbeme a naše svaly a kostra stále pracují, nedochází paradoxně k jejich většímu opotřebení, ale opak je pravdou. S dobrou fyzickou kondicí přichází také mnohem lepší nálada mnohem lépe se zvládají nástrahy života. Příkladem nám mohou být naši předkové, kteří celý život těžce pracovali a přece je tolik nepronásledovaly nemoci, kterým dnes říkáme civlizační.

 

Cukrovka, oběhové potíže, artróza, to jsou dnes oni nepříjemní průvodci životem, kterých stále přibývá a jejichž kořeny musíme hledat v našem životním stylu. Ano, hodně jsme zpohodlněli, protože nás vymoženosti moderní doby nenutí vydávat více energie, špatně se stravujeme, dlouhodobě žijeme ve stresu.

 

Ale moderní doba přináší i možnosti, jak tento způsob života změnit. Můžeme začít chodit do posilovny, cvičit jogging, provozovat Nordic walking nebo jen podnikat obyčejné dlouhé vycházky, navštěvovat kursy tance, chodit na aerobik a další jednoduché pohybové možnosti, které nám zajistí dostatek pohybu a umožní nám zachovat si dobrou kondici i v pozdním věku. Začít není nikdy pozdě a pro každou věkovou skupinu se přiměřený pohyb najde.

 

Foto © Depositphotos.com/ diego_cervo