Španělsko je zemí lidí s divokou, ohnivou krví, kteří milují akci a mají své vlastní národní tradice, na které si nedají sáhnout, i kdyby byl celý svět proti. Takovou tradicí jsou býčí zápasy. Ochránci zvířat proti nim brojí celá léta, hodně zemí se vyjádřilo pro jejich zákaz, ale Španělé se dál shromažďují v arénách a jakmile se otevřou vrata a do kruhu vběhne mohutný býk stává se aréna kotlem vařícího oleje. Lidé střídavě fandí toreadorovi, střídavě býkovi a jejich zápas je fascinuje.
Stát se úspěšným a slavným toreadorem je snem mnoha španělských chlapců, neboť se jedná o prestižní společenské postavení a slavný toreador je hvězdou, která je pro zejména pro mladé lidi modlou. Nic na tom nemění skutečnost, že při býčích zápasech může dojít až ke smrtelným úrazům. Toreador oblečený do lesklého, pestrého kostýmu, s muletou v ruce, je ve Španelsku symbolem odvahy, elegance, chytrosti a síly a to se zde cení. Zákazy nezákazy, býčí zápasy jsou magnetem, i když se už většinou býci nezabíjejí a z mnohých arén vymizel pach čerstvé krve.
Je to jeden z úspěchů ochránců zvířat, kteří v zápasech člověka s býkem vidí vítězství primitivních pudů člověka nad civilizací. A i když obyvatelé civilizovaných zemí hlasitě tyto zápasy odsuzují, přesto, když navštíví Španělsko, často se na zápasy chodí dívat stejně jako rodilí Španělé. Co se tedy asi pod naším civilizačním nátěrem skrývá?
Foto © Depositphotos.com/natursports