Zástupci sportovního prostředí ocenili přizvání k diskusi a uplatnili řadu připomínek, avšak jednotně uvedli, že novela upravující pouze chod NSA aktuální kritickou situaci sportu vůbec neřeší. Shodují se, že sport a pohybové aktivity obecně musí získat u zákonodárců prioritu jako součást společnosti, která se podílí na tvorbě HDP a ovlivňuje zdraví lidí, ekonomiku i některé funkce státu. V následné diskusi bylo ze strany zástupců sportovního prostředí na většinu neřešených otázek konkrétně poukázáno. V některých oblastech se ukázaly i rozdílné názory vládních a spolkových zástupců. Například v oblasti způsobilých příjemců investičních dotací, kde velká část odtéká do obcí a měst namísto do sportovních klubů, v záležitosti odborné způsobilosti členů nových orgánů NSA ustavovaných připravovaných novelou a nebo definice školního sportu který by měl zůstat v gesci MŠMT.
Autoři návrhu novely vyzvali spolkové sportovní prostředí k písemnému vyjádření připomínek k novele, a slovy moderátora vzali na vědomí i další prezentované aktuální problémy doléhající na dlouhodobě podfinancovaný český sport ve spolcích i na školách. Současně odkázali zástupce sportovního prostředí na následující jednání v Poslanecké sněmovně k problematice podmínek pro sport a pohybové aktivity, které je stejným kolektivem zákonodárců připravováno ve schématu kulatého stolu na 29. června 2022 na téma ...
„Aktuální hlavní problémy českého sportu aneb co potřebuje český sport v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu“
Česká unie sportu ve svých připomínkách k představené novele uvedla především požadavky na odbornost členů nových orgánů NSA, návrh na rozšíření možností poskytování státní podpory nejen formou dotací, připomínky k některým údajům v rejstříku sportovců a k definici školního a vysokoškolského sportu a navrhla určité upřesňující formulace stávajícího znění zákona. Svoje připomínky zaslala ČUS autorům novely v písemné podobě.