Fotbalisté Slavie Praha ví, že poslední domácí ligové utkání nebudou hrát v Edenu

Fotbalový klub Slavia Praha chystá svým příznivcům a nakonec i hráčům celou řadu překvapení, která vyvrcholí v květnu 2017. 

"Já jsem velmi rád, že můžeme ohlásit také naplnění našeho druhého cíle. Měsíc květen bude vrcholem fotbalové ligy a já bych si strašně přál, aby naši hráči oslavili 125. výročí založení klubu ideálně titulem fotbalového mistra nebo alespoň titulem vítěze národního poháru. Za nás mohu říci, že to chceme oslavit tím, že Eden Arenu budeme počínaje 1. květnem 2017 nazývat Stadionem Josefa Bicana. Je to přání, se kterým vstoupíme do jednání s rodinou Pepiho Bicana, a věřím, že v tomto najdeme společnou řeč. Dnes mohu s radostí říci, že Slavia bude na tomto fotbalovém stadionu od května příštího roku doma a budeme zde mít perfektní zázemí jak pro hráče, tak pro vedení klubu a naše fanoušky. Jsem také rád, že Tomáš Syrovátka bude mít příjemnou starost, jak z dosavadního přechodného umístění muzea, udělat stálou expozici. Bude to také jeden ze slibů, o jehož naplnění jsme při vstupu do klubu usilovali. Považovali jsme to za jednu z priorit," prohlásil na setkání s novináři třetí prosincový čtvrtek šéf představenstva klubu Jaroslav Tvrdík.

SportovníListy.cz byly na místě děje...



I když se předpokládá, že stadión v Edenu bude patřit v květnu 2017 už Slavii Praha, je už jisté, že fotbalisté v Edenu jako domácí své poslední utkání nebudou moci odehrát, neboť je Eden smluvně zamluvený pro koncert.

"Mrzí nás to, ale nemůžeme s tím nic dělat. Až bude Eden patřit Slavii Praha, tak budeme upřednostňovat využívání stadiónu především pro fotbalový klub a naše týmy a teprve poté pro ostatní sportovní případně kulturní akce," odpověděl na otázku pro SportovníListy.cz Jaroslav Tvrdík.


Slavia Praha bude mít muzeum

"Když jsem přicházel do Slavie, tak jsem jako letitý slávista věděl, že muzeum je něco, co Slavia se svojí historií potřebuje. Nicméně když jsme se rozhodli do doby, než bude mít stálou expozici tady na stadionu a než se podaří vyřešit vlastnictví stadionu, alespoň přechodné řešení a otevřít toto přechodné muzeum, tak mě velmi překvapila ta obrovská vlna solidarity, která se v klubu samotném a mezi slávisty, osobnostmi, bývalými hráči, jejich rodinami a dalšími vzedmula. Kdy lidé nejen tady v klubu prohlíželi sklady po nocích a dávali dohromady artefakty, které s historií Slavie souvisí. Ale také bývalí hráči a jejich rodiny se ozývali, že nám zapůjčí věci, například dres Františka Pláničky nebo kopačky Vlasty Kopeckého a další významné artefakty historie Slavie. Stejně tak se hlásila řada lidí, kteří nám díky tomu, že jsou srdcaři, pomohli toto muzeum vytvořit. Například Michal Starý je vnuk bývalého hráče Slavie Jana Starého a je také jedním ze špičkových tvůrců expozic nejrůznějších výstav. On je tvůrcem tohoto muzea po designové stránce, dělal to ve svém volném čase, ačkoliv měl jiné zakázky. Chtěl bych mu poděkovat, stejně jako hráčům, rodinám a všem, kteří se podíleli na tom, že toto muzeum vzniklo. Věřím tomu, že to je začátek celé cesty a že ve chvíli, kdy najdeme stálé místo pro tuto expozici, sejde se nám tu celá řada ještě významnějších artefaktů a muzeum bude něco, na co bude celá slávistická veřejnost pyšná," prohlásil o slávistickém muzeu člen představenstva Tomáš Syrovátka.


(ps, Sportovníisty.cz, foto: Petr  Skála)