Nové fotbalové akademie na obzoru - zájem mají další tři kraje a Olomouc, Pardubice a Karviná

Další tři Regionální fotbalové akademie (RFA) pro talentované hráče ve věku do 14 a 15 let se začínají rýsovat na mapě České republiky. Podepsání memoranda o spolupráci mezi Fotbalovou asociací České republiky s třemi kraji a městy, ke kterému došlo druhou lednovou středu,  je důležitým bodem na cestě k vybudování RFA v Moravskoslezském kraji se sídlem ve statutárním městě Karviná, Olomouckém kraji (st. město Olomouc) a Pardubickém kraji (st. město Pardubice).

Provoz RFA na všech třech místech bude oficiálně spuštěn od září letošního kalendářního roku.

SportovniListy.cz byly na místě děje ...

Memorandum o spolupráci v sídle Fotbalové asociace České republiky podepsali předseda FAČR Miroslav Pelta, hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, primátor statutárního města Karviná Tomáš Hanzel, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, primátor statutárního města Olomouc Antonín Staněk, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a primátor statutárního města Pardubice Martin Charvát.

 „Jsme velmi rádi, že se akademie pro talentované hráče začínají stávat pevnou součástí našeho fotbalu. V Plzni a Jihlavě se jim velmi daří a důkazem dobře odváděné práce je také to, že o jejich vznik je zájem v dalších krajích a městech v celé České republice. Péče o mládež je jednou z priorit asociace, která bude i nadále vytvářet maximální možné podmínky také pro vývoj těch nejtalentovanějších hráčů. Důkazem jsou právě fungující akademie. V nich chceme vychovat nové Nedvědy, Čechy a Rosické, ale také zdravé kluky, kteří budou zvyklí na disciplínu a uznají autority,“ uvedl Pelta.

Regionální fotbalové akademie FAČR

Akademie pro hráče do 14 a 15 let si kladou za cíl sjednocení výchovy nejtalentovanějších hráčů v dané lokalitě a zahájení jejich systematické práce pod dohledem špičkových odborníků. V akademiích jsou pak pro hráče zajištěny společné tréninkové a vzdělávací procesy od pondělí do pátku, preventivní programy péče o zdraví s důrazem na komplexní rozvoj mladého člověka jako hráče i osobnosti.

Samozřejmostí na půdě akademií je servis v podobě stravovacího a pitného režimu, v případě potřeby také ubytování internátového typu. Právě každodenní měření se s nejlepšími vrstevníky a zdravá rivalita v akademiích hráče mohou posunout v jejich vývoji dál. Hráči se po týdnu stráveném v akademii vrací zpět do svých klubů, v nichž absolvují soutěžní zápasy.

Na území ČR fungují od loňského roku zatím RFA v Plzni a na Vysočině v Jihlavě. V říjnu 2015 bylo podepsáno také memorandum o vzniku RFA v Jihočeském kraji, k uzavření dohody směřují také jednání o zřízení RFA v Ústeckém kraji se sídlem v Teplicích. Se začátkem školního roku 2016/17 by tak mělo v uceleném režimu fungovat již sedm akademií. Ty fungují díky vzájemné spolupráci FAČR, krajských a městských samospráv a také místních fotbalových klubů.

(ps, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)