Dárek sportovcům ovšem až pod vánoční stromeček v roce 2015

"Sport by mohl od roku 2016 dostávat šest miliard ročně," prohlásil mimo jiné ministr financí Andrej Babiš na posledním Žofínském fóru pořádaném v roce 2014.

Na sport by díky novému způsobu zdanění hazardu mohlo jít od roku 2016 kolem šesti miliard korun ročně, tedy zhruba dvojnásobek současné sumy. Na Žofínském fóru to třetí prosincové úterý  řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO), jehož resort připravuje nový zákon o dani z loterií.
„My si myslíme, že zavedením nových (daňových) sazeb na hazard budeme moci vybrat až šest miliard korun navíc a myslím si, že v rámci tohoto by klidně mohl sport dostat tři miliardy navíc za podmínky, že skutečně to bude transparentní a systémové,“ uvedl Babiš. Podle něj zatím sport tímto způsobem financován není. „Tím pádem by sport vlastně znásobil o sto procent příjem a mohli bychom od roku 2016 dávat sportu až šest miliard korun,“ dozvěděli se účastníci Žofínského fóra od ministra financí.
Připomeňme si, že v současnosti systém funguje tak, že provozovatelé loterií a kurzových sázek mohou věnovat až 25 procent z takzvané loterijní daně, která činí 20 procent, na sport prostřednictvím Českého olympijského výboru (ČOV). Ten podle zpráv převzatých z medií odhaduje, že by v roce 2014 díky tomu měl získat až 430,5 milionu korun. Nejvíce, rovných 200 milionů korun, letos olympijskému výboru pošle Sazka.
Jinak na resortu financí se nyní diskutuje o nových sazbách zdanění hazardu. Porovnávají se tuzemské sazby se zahraničními v okolních státech a došlo k zajímavému zjištění. „Současná právní úprava neodpovídá praxi vyspělých evropských zemí a my navrhujeme zákon, který by měl zavést větší pravomoci pro obce,“ poznamenal Andrej Babiš k zákonu o hazardu, který ministerstvo představilo na podzim. Nově má být povolování hazardních her koncipováno jako dvoustupňové. Ministerstvo financí při něm bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků. Povolení k umístění hry však bude ve výhradní pravomoci příslušné obce.
Ministr financí Andrej Babiš navrhne zvýšit zdanění sázek a her až od roku 2016. U sázkových kanceláří má loterijní daň vzrůst o polovinu zhruba na 30 procent, u loterií a dalších her včetně živé rulety na 35 procent a u hracích automatů na dvojnásobek, tedy na 40 či více procent. Návrh hodlá ministr zveřejnit patrně třetí prosincový pátek. Pokud se podíváte na programové prohlášení vlády, tak i to počítalo s růstem daní z hazardu. Babiš jej naplní patrně návrhem určitého odstupňování zdanění sázek a her podle jejich společenské škodlivosti. Podle Hospodářských novin, které vyšly třetí prosincovou středu,   si ministr  Babiš určil sazby zdanění sám. Loterijní společnosti podle deníku  argumentují tím, že se jim s takovým zdaněním nevyplatí v Česku působit a raději přesunou své sídlo do zahraničí, což se může týkat zejména sázkových firem. Ty předpokládané zvýšení daní nechtěly komentovat, přiznaly ale, že by mírné zvýšení akceptovaly. Podmínkou ale je, aby stát zabránil působení nelegálních sázkových kanceláří, které mají v Česku zhruba poloviční podíl na trhu. Podle mezinárodního srovnání je v Česku zdanění hazardu nižší než v Evropě, míní Hospodářské noviny. V Česku má stát podle listu z každé vsazené stokoruny v přepočtu zhruba tři koruny, na Slovensku asi šest korun, v Polsku 12 korun. Podobně jako v Česku  je úroveň zdanění ještě v Dánsku a ve Velké Británii. Problematika financování sportu je velmi žhavá zejména v regionech.
(ps,  Prvnízpravy.cz,  Sportovnílisty.cz,  Foto: Petr Skála)