David Průša: Chci být vizionářem, než jen správcem cyklistického svazu

Do čela Českého svazu cyklistiky usedl nový prezident David Průša, pražský advokát a bývalý bikrosař. Svaz s ročním rozpočtem ve výši 100 milionů korun čekají změny, které mají modernizovat jeho fungování a přiblížit cyklistiku širší veřejnosti. V rozhovoru, který původně publikoval Tomáš Nohejl na serveru roadcycling.cz, nový šéf přibližuje své první kroky i dlouhodobé plány.

První kroky ve vedení svazu
Průša byl v uplynulém týdnu zvolen do funkce prezidenta a první dny se věnoval především administrativě. „Zapsal jsem všechny změny do rejstříků a mezinárodních organizací. Současně jsem rezignoval na všechny své další funkce v rámci svazu, včetně předsednictví komise BMX,“ uvedl Průša.

Zdůrazňuje, že nechce kumulovat funkce, aby zabránil podezření z protěžování určité disciplíny. „Chci být prezidentem, který všem měří stejným metrem. Přesto se dočasně musím více věnovat BMX, protože jsem tuto disciplínu vedl několik let a nyní je potřeba předat agendu novému administrátorovi.“


Vizionářský přístup
Na otázku, zda chce být vizionářem nebo správcem, má nový prezident jasno. „Chci být vizionářem. Svět se mění a my musíme držet krok, zejména v oblasti online komunikace, datové analýzy a zapojení sociálních sítí. Cyklistika má obrovský potenciál, který zatím plně nevyužíváme,“ uvedl.
Inspiraci čerpá z britského modelu, který dokázal propojit profesionální cyklisty s komunitou hobby jezdců. „Chtěl bych, aby Český svaz cyklistiky zastřešoval nejen profesionální sportovce, ale celé cyklistické hnutí. Už dříve jsme s Petrem Markem rozpracovali projekt, který má sblížit oba světy, a teď jej chci dotáhnout do konce.“

Rozpočet svazu a financování
Český svaz cyklistiky hospodaří s přibližně 100 miliony korun ročně, přičemž 95 % těchto prostředků pochází z dotací Národní sportovní agentury. „To je velká slabina. Potřebujeme více vlastních zdrojů, abychom byli flexibilnější,“ vysvětluje Průša.

Svaz má dva velké partnery – Škodu a Sazku – a nyní jedná o získání třetího strategického sponzora. „Chceme také najít promotéry pro jednotlivé disciplíny, kteří by nejen pořádali závody, ale přinesli i další finanční zdroje,“ dodává.

Chybějící lídři ve vedení
Volba prezidenta svazu proběhla bez protikandidátů, což Průša považuje za jeden z problémů české cyklistiky. „Tato funkce je čestná, neplacená a vyžaduje spoustu času. Navíc je zde vysoká odpovědnost za nakládání s dotačními prostředky, což může odradit mnoho schopných lidí,“ přiznává.

Přesto věří, že jeho právnické zkušenosti a znalost prostředí mu pomohou zvládnout tuto výzvu. „Jsem obhájce v trestních věcech, takže přesně vím, co si mohu dovolit a co ne.“
Zapojení bývalých sportovců

Jedním z plánů nového vedení je větší zapojení bývalých úspěšných cyklistů do fungování svazu. „Osobnosti jako Zdeněk Štybar mohou předat své zkušenosti mladé generaci. Ve spolupráci se Sazkou připravujeme projekt, který více zapojí bývalé hvězdy do fungování svazu,“ prozrazuje Průša.

Nové disciplíny a olympijské plány
Popularita disciplín, jako je gravel nebo enduro, roste, ale nejsou olympijské a tudíž nemají téměř žádnou státní podporu. „I přesto chceme tyto disciplíny podporovat, protože oslovují nové skupiny lidí,“ uvedl.

Pokud se cyklokros dostane do programu zimních olympijských her, Český svaz cyklistiky by se stal jediným českým svazem, který by obsazoval obě olympiády – letní i zimní. „To by byla obrovská příležitost, kterou musíme využít,“ uzavírá Průša.

(sklen, sportovniisty.cz; zdroj, foto: Tomáš Nohejl , roadcycling.cz)