Manažer a podnikatel Josef Bernard, bývalý český fotbalový záložník a reprezentant, dnes asistent trenéra Pavel Horváth a lékař, pedagog, manažer i bývalý politik Boris Kreuzberg. To je trojice osobností, kterou letos uvedl hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs do pomyslné Dvorany slávy a která z rukou hejtmana převzala pamětní list a charakteristický kámen – achát.
Všichni tito lidé se narodili nebo působí v Plzeňském kraji a svojí prací překračují jeho hranice.
"Osobnosti, které dokáží uskutečnit svůj životní sen a zároveň jsou příkladem pro ostatní, je třeba v dnešní hektické a uspěchané době vyzdvihávat," řekl hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs, který se letos Dvorany slávy jako hejtman účastnil podruhé.
Slavnostní akce se konala v malém sále Měšťanské besedy v Plzni. V programu vystoupili studenti Konzervatoře Plzeň.
Josef Bernard (30. 5. 1965 v Plané u Mariánských Lázní)
Celý život Josefa Bernarda je silně propojen s plzeňskou Škodovkou a městem Plzeň. V jeho padesáti letech může jednoduše shrnout svůj profesionální životopis do jedné věty: "35 let jsem strávil ve Škodovce, začínal jsem jako dělník a končil jako generální ředitel". Pracoval jako horizontkář, technik, personalista, později jako výkonný ředitel. Se Škodovkou si prošel horší i lepší časy. V přelomové době počátku devadesátých let aktivizoval Škodováky proti komunistickému režimu. S kolegy bezprostředně založil OF Škoda a jako první Škodovák vyzýval na plzeňském náměstí k protestu proti režimu. Po listopadových událostech ovšem nenásledoval většinu ostatních kolegů z politiky, ale zůstal věrný Škodovce a z politiky odešel v polovině roku 1990. Zájem o věci veřejné u něj ale přetrval.
Vždy prosazoval zapojení podnikatelské sféry do veřejně prospěšných aktivit. Řada charitativních či sportovních akcí pod patronací Škodovky je toho důkazem. Klenotem jeho snažení je Techmania Science Center, jejímž je duchovním otcem, a kterou se skupinou mladých nadšenců doslova vybudoval na zelené louce. Aktivní v rámci občanské společnosti je pořád. V době předávání této ceny zrovna burcuje občany Plzeňského kraje do zásadní změny životního stylu v rámci projektu Škoda FIT, který vyvrcholí společným během se známými osobnostmi kraje v ulicích města Plzně.
Josef Bernard vystudoval Střední odborné učiliště Škoda a vysokoškolské vzdělání získal později na Open University. Absolvoval postgraduální studium na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Pavel Horváth (22. 4. 1975 v Praze)
Pavel Horváth se narodil 22. dubna 1975 v Praze, od mládí bydlel s rodiči v pražské čtvrti Břevnov, kde také začala jeho sportovní kariéra. Po ukončení základní školy se vyučil řezníkem, ale řemeslu se nikdy nevěnoval. Od osmnácti let se profesionálně věnoval fotbalu ve Spartě Praha a Jablonci. Milénium dohrál v dresu Slavie Praha a následně se vydal na své první zahraniční angažmá. Po působení v portugalském Sportingu Lisabon, tureckém Galatasarayi a japonském Kóbe se definitivně vrátil zpět do České republiky. Ačkoli je držitelem mnoha titulů a prvenství, nejúspěšnější část své kariéry zažil ve Viktorii Plzeň, kam přestoupil v roce 2008. Největší úspěchy západočeského klubu v podobě zisku tří mistrovských titulů nebo dvojnásobného vystoupení mužstva v základní skupině prestižní Ligy mistrů jsou spojovány právě s osobností Pavla Horvátha. Za sedm sezón se stal v západočeské metropoli ikonou, která daleko překračuje hranice sportovního světa. Po ukončení úspěšné kariéry v roce 2015 se stal trenérem třetiligového týmu TJ Jiskra Domažlice. Nyní působí Pavel Horváth v realizačním týmu FC Viktoria Plzeň na pozici asistenta hlavního trenéra.
Prof. MUDr. Boris Kreuzberg, CSc. (29. 5. 1950 v Plzni)
Boris Kreuzberg se narodil 29. května 1950 v Plzni. Po absolvování studia na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy (LF UK) v Plzni v roce 1974 pracoval do roku 1990 jako lékař radiodiagnostik na Radiodiagnostické klinice Fakultní nemocnice v Plzni, kde byl pak 2 roky asistentem. Od poloviny roku 1992 na této klinice působil jako přednosta. Od roku 2009, kdy byla Radiodiagnostická klinika sloučena s Oddělením nukleární medicíny, je přednostou takto nově vzniklé Kliniky zobrazovacích metod v akademické funkci profesor, do které byl v roce 2013 jmenován prezidentem republiky.
Od února 1997 do února 2003 byl Boris Kreuzberg děkanem LF UK v Plzni. V létech 2004 až 2008 byl členem Krajské rady Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a v únoru 2010 se vrátil do funkce děkana LF UK v Plzni.
Boris Kreuzberg absolvoval studijní pobyt na Radiodiagnostické klinice ve Všeobecné nemocnici ve Vídni a Univerzitní nemocnici v rakouském Grazu. Má dvě atestace z radiodiagnostiky, atestaci z neuroradiologie a je profesorem radiologie. Má bohatou pedagogickou činnost, četné vědecké aktivity, účastní se vědeckovýzkumných programů, je členem vědeckých společností a redakčních rad.
Boris Kreuzberg je držitelem stříbrné medaile Karlovy univerzity, zlaté medaile Karlovy univerzity a je čestným členem České radiologické společnosti J. E. Purkyně.