První vysoké hory, které navštívíme nás poučí, že vysokohorská turistika není jen obyčejná procházka. Taková pěší túra je celodenní záležitost, a k tomu musíme mít patřičné vybavení a oblečení, musíme se naučit počítat s rychlými změnami počasí a také s tím, že se nemůžeme jen tak vrátit, když nás to přestane bavit. Zkušení horští turisté nám řeknou, že se často setkávají se základní neznalostí problematiky, která může být osudná nezkušeným a neopatrným turistům, kteří přeceňují své síly a podceňují dobré rady. Většina lidí je přesvědčena, že nebezpečí hrozí v horách hlavně v zimě, ale letní hory mohou být stejně nebezpečné. V této neopatrnosti vynikají hlavně Češi, kteří jsou zvyklí na naše nepříliš vysoké a nebezpečné hory. Pokud se však ocitnou už jen ve Vysokých Tatrách, situace je naprosto jiná.
Vysokohorská turistika tvoří přechod mezi běžnou pěší turistikou a alpinismem a k tomu, abychom zvládli obtížnější úsek cesty je zapotřebí mít nejen řádné vybavení, ale také umět s ním zacházet. Je potřeba počítat s tím, že nás okolnosti přinutí někde přenocovat nebo že návrat bude složitější, než jsme předpokládali. Cestou se může stát nehoda, změní se počasí nebo nastanou jiné, nepředvídatelné okolnosti.
Základem dobrého vybavení, které nám ušetří starosti je kvalitní oblečení a obuv. Oblečení by se mělo skládat z více vrstev a hlavně z kvalitních izolačních materiálů, které zajistí dobrou termoregulaci těla. Jako obuv pro vysokohorskou turistiku jsou nejvhodnější pohorky, které zpevňují nohu i kotníky, jsou dostatečně prodyšné a mají podrážku z nesmekavého materiálu, který zvládne i kluzké balvany. Rozhodně si však neberte pohorky nebo jinou obuv úplně novou, kterou jste si speciálně na tuto cestu zakoupili.
Mnohem vhodnější než různé tašky jsou batohy z lehkých, nepromokavých materiálů, do kterých se nám vejde vše potřebné. To je ovšem jen začátek, budete toho potřebovat mnohem víc, podle náročnosti cesty. Abychom se neztratili je nutná buzola, nabitý mobil a GPS. Chystáme-li se vystupovat po skalách, budeme si jistější, budeme-li mít na hlavě přilbu. Mnoha lidem už při pádu zachránila život.
Každý člověk, který chce podniknout vysokohorskou túru a nemá dostatek zkušeností by s sebou měl mít zkušeného průvodce, ani zkušený turista by se neměl do hor vydávat sám a při odchodu je přímo povinnost informovat, kterým směrem se vydáváme a kdy se míníme vrátit.
Foto © Depositphotos.com/mihtiander