Předposlední dubnový víkend se konal na račickém kanále Nominační závod Českého veslařského svazu, v němž se závodníci ucházeli o start ve světovém závodu v Záhřebu, který se bude konat za dva týdny. Jednalo se o předem určené posádky. Zároveň se tu konal i Kontrolní závod, který je stěžejní pro letošní Mistrovství světa U23, které se koná v Račicích v červenci. Šlo o první možné testování na 2 km trati a na základě výsledků se bude dále pokračovat výběrem do posádek. Další test proběhne už za tři týdny, opět v Račicích.
I přes přísné podmínky, které stanovuje výjimka Ministerstva zdravotnictví a Národní sportovní agentury, se závody povedly. Povolena byla účast 150 lidí a tento počet byl dodržen. Závodníků se sešlo 90.
Jak říkám...
„Byla cítit radost, že se může závodit. Všichni závodníci včetně trenérů jsou vděčni, že se ty závody mohly uskutečnit. Já jsem se obával toho martýria s těmi testy. Ono se to zdá, že je to jednoduché. A ono je, ale stojí to peníze. Hlavně pro ty malé kluby, které sem jezdí přes celou republiku. Ty malé kluby mají malé rozpočty, a když máte těch závodníků víc, tak se to všechno sečte, a je to pro ně náročné. Všichni jsou ale i přesto vděčni a dělají to, protože prostě chtějí závodit. A v Račicích nám vyšli všichni vstříc, všechno bylo, tak jako mělo být.", řekl Jakub Makovička, Ústřední trenér Českého veslařského svazu.
Zatím to vypadá, že kvůli pandemickým opatřením nebudou moci být ani na testech, ani na závodech diváci. A to se týká i červencového mistrovství.
Jak říkám...
„Strašně se těšíme na ten šampionát doma. Ta kategorie je hodně mladá a jejich rodiče se na ně chodí dívat, tak bych si přál, aby to šlo. Minulý týden jsme byli na té Evropě, bylo to bez diváků, a fakt to bylo smutný. Ta kulisa těch diváků chybí, navíc ta domácí atmosféra je pak o to intenzivnější", řekl Jakub Makovička.
V Račicích se ve stejnou dobu nacházelo i 42 členů Sportovního centra mládeže a účastníci projektu Talent ID. Jejich soustředění tu probíhalo od 9. do 18. dubna 2021 pod přísnými podmínkami, které vyjednala Labe aréna s Hygienickou stanicí Ústeckého kraje. Děti čekalo pět dní izolace na vlastním pokoji a individuální příprava. Poté mohla začít práce ve skupině. A protože od podzimu mladí závodníci skupinu prakticky neznají, byl to pro ně velký přínos.
Jak říkám...
„My se jako trenéři učíme pracovat s novou situací. Byl to velmi atypický výcvikový tábor, protože celý život se na výcvikových táborech snažíme vytvářet partu a poslední rok od sebe závodníky musíme naopak izolovat, což jsme museli dělat i tady. Dalším atypickým faktorem na soustředění byla on-line výuka, kterou jsme dětem umožnili. Přes všechny jmenované obtíže a nepřízeň počasí to beru velmi pozitivně. Díky Labe aréně a díky mým kolegům, kteří tam odvedli výbornou práci, odjížděly děti spokojené. Mohly trávit část přípravy v kolektivu, i když v omezené míře," řekl Vít Kučera, Ústřední trenér mládeže ČVS.
Jak říkám...
„Při těchto závodech se nám podařilo vytvořit samostatné bubliny pro juniorský tým, který tady byl na soustředění a pro reprezentační tým dospělých, který tady měl závody. Bylo to sice logisticky složité, kdo, kdy, kam chodí na jídlo, vyčlenit sociální zařízení atd., ale zvládli jsme to! A ačkoliv jsme museli dodržovat přísná bezpečnostní opatření, tak bylo po té dlouhé odmlce povznášející vidět tady závodit reprezentanty. Kanál opět slouží tomu, čemu má," neskrýval radost nad tím, že kanál opět žije Michal Kurfirst, ředitel Labe arény.
Račický areál zůstává i na dále uzavřený pro veřejnost, od 22. dubna 2021 a následný víkend ale bude hostit další závody, a to 1. nominační závod Českého svazu rychlostních kanoistů.
Česko vesluje je významný projekt Labe arény Ústeckého kraje. Od roku 2016 podporuje veslařský sport prostřednictvím školní ligy a roadshow. Propracovanou filozofií podněcuje ke zdravému sportování, životnímu stylu a osobnostnímu rozvoji.