Jak přimět děti, aby se ve volném čase jen nepoflakovaly s partou kamarádů, neholdovaly drogám a alkoholu?
Toto téma řeší rodiče teenagerů neustále. A je pro ně zároveň i strašákem, protože všudypřítomných svodů je celá řada. Častokrát se jako prevence uváděl sport. Bohužel ani to však již vždy neplatí. Sportovní prostředí rozhodně není celé čisté jako lilie a děti od všech nešvarů rozhodně neuchrání. Naopak, mnohdy jim jde až nebezpečně naproti.
Děti určitě mají sportovat, ale je důležité zvážit jak a kde.
Jedním z problémů, který se mezi mladou generací v poslední době šíří, jsou online hry a sázení. Vliv takových her je všudypřítomný a zpočátku nevinné hry můžou snadno odstartovat další a mnohem horší závislosti. I přední český odborník na závislosti Karel Nešpor vnímá, že sportovní prostředí je plné negativních vlivů. Vezměme si jen reklamu, s jakou je svázán třeba fotbal. Spousta malých kluků jistě touží být slavným fotbalistou a sleduje pravidelně zápasy svého oblíbeného klubu. Ze všech stran však na ně působí i vliv titulárního partnera nejvyšší fotbalové soutěže u nás – Synot ligy, dříve Gambrinus ligy. Podobné je to i v případě hokejové Tipsport Extraligy. Vliv těchto sponzorů na děti je neoddiskutovatelný, názvy takových společností jsou se sportem dlouhodobě spjaty a těžko pak dětem vysvětlovat, že spojení fotbalu s velkovýrobcem piva je v pořádku. A Český olympijský výbor tomu všemu svým Sazka Olympijským vícebojem doslova nasadil korunu, byť oficiálně nedělá nic nezákonného, ale z webových stránek pro děti, s informacemi o soutěži, se přímo prokliknete na on-line sázení Sazky.
Ruku v ruce s celou problematikou jdou i moderní technologie, které se neustále vyvíjejí. Vše je dostupné okamžitě. Každé malé dítě má již v současné době svůj vlastní mobilní telefon plný aplikací nejen na nevinné hry typu Sudoku. I sázky zde mají své ikony ke stažení a koupi. Na to, že se mladá generace ve svých zájmech ve velkém přesouvá právě na internet a do online formátu, upozorňuje i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Zmínil rovněž, že součástí novely loterijního zákona, který míří do sněmovny, má být i řešení internetového sázení formou regulace.
Vše je samozřejmě i otázkou výchovy a přístupu mladých. Zapsat se do kroužku šachistů jistě neznamená automatickou závislost třeba na cigaretách. Jen je potřeba si uvědomit, že sportovní prostředí není tak nevinné. V mnohých sportovcích mladí lidé vidí své vzory. Ano, ty vzory, které jsou veřejně propírány pro jejich drogové či alkoholové excesy, násilí nebo obrovské sumy, které utrácejí v kasinech.
Aktuálně velmi omílaným tématem je i doping. Vzpomeňme jen na explozi, kterou vyvolal skandál cyklisty Lance Armstronga. Pro změnu jen pár týdnů je stará obrovská kauza s podezřením, že více než 800 atletů, z nichž někteří dosáhli na medaile při vrcholných sportovních akcích, mělo v letech 2001 až 2012 v testech neobvyklé hodnoty. Má se to navíc týkat i českých reprezentantů. A před několika málo dny nově zvolený prezident Mezinárodní asociace atletických federací IAAF Sebastian Coe považuje za hlavní cíl ve své nové funkci právě boj s dopingem. To také o něčem svědčí.
Má tedy vůbec smysl chtít po dětech vstup do tak nebezpečného prostředí? Má mladá generace ještě ke komu vzhlížet? Rodiče by si měli pohlídat, kam děti na sport přihlašují a na celé společnosti, na nás všech, je, abychom se postarali o to, aby byly děti všeho negativního co nejvíce uchráněny.
Dětem, které chtějí opravdu sportovat, protože po tom skutečně touží, zbývá snad jedině přát silnou vůli, pevné nervy a dopřát jim naději, že v nějakých těch sportovních skulinkách je přece jen ještě čisto.
(eh,sportovnilisty.cz,foto:arch.)