V seriálu exkluzivních rozhovorů, které se týkají financování českého sportu tentokrát redakce portálu Sportovnilisty.cz oslovila generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana.
Na podzim jste byl hostem celostátní konference „Sport a stát“, kterou pořádala redakce portálu Sportovnílisty.cz ve spolupráci s Českou unií sportu a Sdružením sportovních svazů ČR. Ve svém vystoupení jste vyjádřil maximální podporu českému sportu v rámci vysílání ČRo i jednotlivých regionálních stanic. Jaký prostor dává ČRo českému sportu?
Sport neodmyslitelně patří do programu Českého rozhlasu a zaujímá v něm významné místo - a to jak v podobě zpravodajství, tak i vysílání sportovních událostí v přímém přenosu. Český rozhlas má řadu špičkových sportovních redaktorů i komentátorů. Posluchačům nabízíme rychlé zpravodajství, exkluzivní rozhovory a reportáže a v neposlední řade také velmi autentické zážitky v přímých vstupech či z komentovaných utkání a soutěží. Čistě slovní doprovod dokáže v mnoha ohledech vyvolat ve fanoušcích větší napětí a autentičtější prožitek, než kdyby sledovali sportovní utkání obrazem. Sport je určitě doménou stanice Radiožurnál, ale hraje nezastupitelnou roli i ve vysílání regionálních stanic.
V čem je podle Vašeho názoru největší nedostatek či problém současného systému financování spotu v ČR?
Myslím, že by měl český sport důsledněji pracovat na rozvoji svých talentů. Posílit financování mladých sportovců, sportovních akademií a juniorských soutěží. Když bude nabízet dobré příležitosti, bude si moci snáze vychovat další generace olympioniků a mistrů světa. Mladí sportovci nebudou vyhledávat příležitosti v zahraničí, budou raději zůstávat v domácím prostředí. A to je pro ně podle mého názoru nesmírně důležité. A nemám teď na mysli pouze klubové sporty, jako je fotbal či hokej, ale například i atletické disciplíny.
Můžete nám popsat, v čem vidíte největší rozdíly ve sportovních aktivitách, např. z pozice rodiče, který vede či vedl své děti ke sportu? A jaké byly podmínky, když jste se v mládí aktivně věnoval sportu vy?
Sport považuji za velmi důležitou složku výchovy každého dítěte. To, že sport vede k rozvoji nejen těla, ale i ducha, věděli už staří Řekové. A platí to dodnes. Každý člověk by v sobě měl mít přirozenou a zdravou soutěživost, měl by chtít dosáhnout svého cíle, pracovat na svých schopnostech a vyznávat zásady fair - play. K tomu všemu nám sport pomáhá, v tom všem nás zdokonaluje. V současné době se sport velmi výrazně profesionalizuje. Na jednu stranu je to dobře, na stranu druhou trochu ubývá obyčejných příležitostí pro děti, aby si šly někam zasportovat jen tak, neorganizovaně. Dřív jsme si jako kluci mohli jít zakopat s míčem, kdy se nám zachtělo. V dnešní době už to tak nefunguje. Ale to souvisí i se změnou životního stylu naší společnosti a také například s podmínkami života ve větších městech.
ČTĚTE TAKÉ:
Zdeněk Ertl: Financování sportu je roztříštěné, chybí i zpětná vazba i kontrola
Tomáš Král: Sport by měl být co nejvíce odpolitizován
Ivo Valenta: Sportovci by měli být suverénní a nezávislí na politické vůli či zvůli
Marcel Chládek: Chci, aby došlo k velmi dramatické změně celého systému financování sportu
Jiří Kejval, předseda ČOV: Ve sportu chybí dostatečné množství financí
Miroslav Jansta: Každou iniciativu, která by podpořila sport, je třeba vítat
Regec: Nemyslím si, že by Český olympijský výbor měl být distributorem peněz do sportu
Český rozhlas zaznamenal pod vaším vedením v posledním roce výrazný vzestup důvěryhodnosti u posluchačů, dokonce ve zpravodajství v rámci vyváženosti a objektivity předčil Českou televizi. Prozradíte nám tajemství tohoto úspěchu?
Není to žádné tajemství, je to každodenní poctivá práce. Český rozhlas se vždy snažil maximálně plnit svoji veřejnoprávní roli. A daří se mu to. Jsme médium, které je moderní a sebevědomé. Posluchačům nabízíme zpravodajství, publicistiku, zábavu, kulturu, vzdělávání. Máme pořady pro většinové publikum i náročné posluchače. V řadách zaměstnanců Českého rozhlasu je mnoho špičkových profesionálů – od techniků až po moderátory a redaktory. Těší mě to, protože jsem přesvědčený, že role veřejnoprávních médií a jejich nezávislost je v současné době pro společnost nesmírně důležitá.
Jaké aktivity chystá Český rozhlas v tomto roce v rámci pokrytí významných sportovních události?
Český rozhlas pokrývá řadu sportovních událostí dnes a denně. Sledujeme samozřejmě nejvyšší české fotbalové a hokejové soutěže, nabízíme posluchačům informace ze všech důležitých akcí od atletiky až po Davis Cup. Letošním sportovním vrcholem pro nás ale zcela jednoznačně bude Mistrovství světa v ledním hokeji, které se koná v Praze. Český rozhlas z něj nabídne exkluzivní přenosy, reportáže a zpravodajství. Posluchači se mají rozhodně na co těšit. Speciální vysílání nabídne digitální stanice ČRo Sport. Někdejší slavné okamžiky hokejových šampionátů zase připomene naše Rádio Retro, které bude čerpat z rozsáhlého zvukového archivu Českého rozhlasu.
Jak hodnotíte aktivitu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka (ČSSD), který nedávno vyzval největší sportovní organizace v ČR, jmenovitě Český olympijský výbor, Českou unii sportu, Sdružení sportovních svazů a Českou obec sokolskou, aby se podílely na vytvoření nové koncepce financování sportu?
Já tuto aktivitu jednoznačně vítám. Kdo jiný by měl znát lépe potřeby českého sportu, než právě tyto organizace. Pokud se tento záměr uskuteční, tak věřím, že se podaří nastavit systém financování, který bude efektivní. Důležité vždy je, aby se peníze dostaly tam, kde jsou nejvíce potřeba. Jak už jsem zmínil, určitě by nebylo na škodu, když by se dostalo větší podpory mladým a talentovaným sportovcům. Jsem přesvědčený o tom, že Česká republika má mnoho juniorských sportovních nadějí. Když bude jejich schopnosti správně podporovat a rozvíjet, bude stále patřit k zemím, které vozí medaile a trofeje z prestižních evropských i světových sportovních mítinků.
ČTĚTE TAKÉ:
Antonín Lébl: Český olympijský výbor tady není proto, aby řídil český sport
Jaroslav Pollert: Z pohledu úspěšnosti na OH nemají ty nejlepší sporty moc možností získat sponzory
Karel Pražák: Nejsem si jistý, že vše, co říká ministr Chládek, tak vzniká na ministerstvu školství
Eduard Krützner: Sport státu přináší jen výhody, tak proč je podfinancovaný?