V seriálu exkluzivních rozhovorů, které se týkají financování českého sportu tentokrát redakce portálu SportovníListy.cz oslovila poslance Jiřího Holečka.
Jiří Holeček (ANO) je předsedou sněmovního podvýboru pro mládež a sport. Připravuje pro stranického šéfa Andreje Babiše strategii financování sportu. V jeho pravomoci je zpochybnit jakoukoli státní dotaci směřující do českého sportu.
SL: V čem je podle Vašeho názoru největší nedostatek či problém současného systému financování spotu v ČR?
Státní peníze určené pro sport by měli jít především na sportování dětí a mládeže, ale tam se jich kromě talentované mládeže nedostává. Musí to potom platit rodiče a ti když nemají zrovna peníze na sportování jejich dětí, tak se sportování těchto dětí omezí na „plácek před domem“ či dvě hodiny tělocviku ve škole týdně. A takových je u nás podle průzkumu SANEP až 40%.
SL: Jak hodnotíte aktivitu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka (ČSSD), který nedávno vyzval největší sportovní organizace v ČR, jmenovitě Český olympijský výbor, Českou unii sportu, Sdružení sportovních svazů a Českou obec sokolskou, aby se podílely na vytvoření nové koncepce financování sportu?
Sláva, po roce v úřadě se ministr zajímá o koncepci sportu. Nebýt mého „Věcného návrhu státní koncepce sportu pro ČR“, který jsem na žádost ministrů A. Babiše a M. Chládka zpracoval a s výše uvedenými sportovními organizacemi i největšími svazy projednal a vzájemně se ujednotil na jejím obsahu a odsouhlasil, tak by ministr Chládek nikdy nikoho neoslovil. Byl by v klidu a teple pohodlné kanceláře a posílal by státní peníze na sportoviště, která je nutně nepotřebují nebo by je dokonce posílal dál na budovy, kde se vůbec nesportuje. Příkladem takového nehospodárného počínání ministra Chládka bylo třeba jeho rozhodnutí v loňském roce, kdy poslal 6,7 mil. Kč na rekonstrukci strojovny do administrativní budovy Autoklubu ČR v Opletalově ulici v Praze. V budově se nesportuje, Autoklub ČR ji také navíc komerčně pronajímá dalším subjektům. Ale zpět k otázce, ministr Chládek a jeho ministerstvo by mělo nyní na místo oslovování sportovních organizací samo intenzivně rozpracovávat již schválený Věcný záměr koncepce, který jsem ministru Chládkovi a také Babišovi předal a který slouží jako základ pro novou státní koncepci sportu na další léta a právě a především počítá s významnou státní podporou sportování dětí a mládeže.
ČTĚTE TAKÉ ...
Zdeněk Ertl: Financování sportu je roztříštěné, chybí i zpětná vazba i kontrola
Tomáš Král: Sport by měl být co nejvíce odpolitizován
Ivo Valenta: Sportovci by měli být suverénní a nezávislí na politické vůli či zvůli
Marcel Chládek: Chci, aby došlo k velmi dramatické změně celého systému financování sportu
Jiří Kejval, předseda ČOV: Ve sportu chybí dostatečné množství financí
Miroslav Jansta: Každou iniciativu, která by podpořila sport, je třeba vítat
Jozef Regec: Nemyslím si, že by Český olympijský výbor měl být distributorem peněz do sportu
Hašek: Když se má něco zachránit, musí chtít dva, ten kdo zachraňuje a ten kdo chce být zachráněn
SL: Před několika dny jste inicioval vznik České ligy sportu? Co Vás k této myšlence vedlo a jaká by měla být úloha České ligy sportu ve vztahu k financování sportu v ČR?
Oslovil jsem několik našich významných sportovců, nyní často i mládežnických trenérů, kteří velmi dobře vědí, co náš sport dnes potřebuje s tím, zda by mohli poradit a diskutovat o problémech, ale i o řešeních pro náš sport. Liga českého sportu chce pomoci s realizací systému podpory sportu dětí a mládeže, a to bez ohledu na jejich sociální postavení.
SL: Přišel jste s myšlenkou, že by měla být zřízena nová vládní agentura, která by měla řešit problematiku financování sportu v ČR. Je nutné podle Vašeho názoru vytvářet další státní instituci, když existuje Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy, které by mělo tuto oblast řešit?
Ano, popisujete správně, že by oblast sportu mělo řešit ministerstvo školství. Bohužel, toto ministerstvo otázky sportu řeší nedostatečně. MŠMT ví, že si organizované mimoškolní sportování svých dětí nemůže dovolit až 40 % rodin. MŠMT také ví, že zdravotní stav a kondice našich dětí a mládeže se v posledních letech stále zhoršuje. MŠMT ví, jak je sportování pro zdraví obyvatelstva prospěšné, zvláště pak pro osobnostní růst dětí. MŠMT ví, že je potřeba finančně podpořit trenéry a sportovní instruktory mládeže, aby měl kdo kvalifikovaně a odborně s dětmi sportovat. Bohužel, MŠMT nic zásadního pro změnu trendu nedělalo a nedělá ani dnes. Když se na tyto otázky ptám, pana ministra Chládka, tak mi odpoví, že nemá na starosti jenom sport, který je jen malou součástí jeho úřadu. Dále se sport v moderním světě hodně rozvinul a pokud chceme udržet krok se světem, musíme věnovat sportu více koncepční práce. Dnes MŠMT ani nemá databázi sportovců a ani sportovišť, nemá metodiku, disponuje jen zastaralou koncepcí, ministr jen mluví, slibuje a výsledek žádný. Dokonce připravovaná novela o podpoře sportu nenaplňuje sliby koaliční smlouvy – vládního prohlášení, a proto jsem přesvědčen, že nastal čas vytvořit agenturu pro sport jako samostatnou složku státu, kterou bude reprezentovat jeden z ministrů na vládě.
SL: Jak hodnotíte ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka v oblasti přínosu pro český sport?
Panu ministru Chládkovi se řídit sport u nás správným směrem opravdu nedaří. Nutno podotknout, že se to nedařilo ani jeho minimálně třem předchůdcům.
SL: Jakou úlohu by měl v rámci systému financování sportu v ČR hrát Český olympijský výbor?
ČOV je garantem zajištění hladkého průběhu příprav, organizace a výprav našich sportovců na Olympijské hry. Tato jeho role je dle mého názoru ta základní z pohledu státu. Jsem ale rád, že ČOV jde i za rámec tohoto základního úkolu a snaží se přivést více dětí i dospělých ke sportu skrze pořádání různých sportovních akcí a také myslí na děti ze slabších sociálních poměrů, kterým pomáhá prostřednictvím nadace.
ČTĚTE TAKÉ ...
Antonín Lébl: Český olympijský výbor tady není proto, aby řídil český sport
Jaroslav Pollert: Z pohledu úspěšnosti na OH nemají ty nejlepší sporty moc možností získat sponzory
Karel Pražák: Nejsem si jistý, že vše, co říká ministr Chládek, tak vzniká na ministerstvu školství
Eduard Krützner: Sport státu přináší jen výhody, tak proč je podfinancovaný?
Miroslav Pelta: Chybí funkční koncepce na transparentní rozdělení peněz
Kaderka: Sport je totiž jeden z mála produktů, kterým se ještě může naše země pyšnit
SL: Ministr financí Andrej Babiš (ANO) koncem loňského roku přislíbil navýšit finanční prostředky pro sport o 3 miliardy korun, pakliže bude systém koncepční a transparentní. V čem podle Vašeho názoru spočívá jeho kritika současného stavu financování českého sportu, zvláště když ministr Babiš hovoří o současném stavu, který je podle jeho názoru „nekoncepční a netransparentní“?
Ministru financí A. Babišovi se nemůžeme divit, že je nespokojený se současným systémem rozdělování sportovních dotací. Dnes MŠMT rozděluje tak zvané „neinvestiční dotace“, kde hlavní roli hraje šíře členské základny, ale MŠMT nemá žádný centrální „registr sportovců“, aby zjistil, jaký je skutečný stav a počet sportovců. To stejné je s neexistujícím „registrem sportovišť (mapou sportovišť) pro udělování „investičních dotací“ a potom, co se ukáže, že ministr školství Chládek pošle milióny z peněz určených pro sportoviště na rekonstrukci strojovny do činžovního domu, kde se nesportuje nebo na fotbalový stadión do Znojma (61 mil. Kč) a mládež na něm nesmí hrát, a tak požaduje od MŠMT novou a jasnou koncepci financování sportu, kde nesmí chybět významná podpora sportujících dětí a mládeže a jejich trenérů.
SL: Je podle Vašeho názoru v pořádku, aby čeští profesionální sportovci měli zároveň pracovní (zaměstnanecké) smlouvy, jako např. tenistka Petra Kvitová, která má zaměstnaneckou smlouvu (na plný úvazek) s Ministerstvem vnitra ČR?
Principiálně ano, a souhlasím s tím. Pokud Petra skutečně v rámci svého úvazku odvádí práci, kterou má, tak je vše v pořádku. Neznám obsah smlouvy mezi P.Kvitovou a Ministerstvem vnitra ČR, ale dokážu si představit, že může své zkušenosti předávat mladším hráčkám.
(pk,sportovnilisty.cz,foto:arch.)