Většina účastníků velkolepé Bitvy národů, která se uskuteční již tento květen od 7. do 10. v petřínských zahradách, je rozmanitá jak z hlediska profesí jednotlivých bojovníků, tak co se týče jejich životních příběhů. Český národní tým reprezentují profese jako obchodní zástupci, elektrikáři, grafici, zástupci bezpečnostních složek, jeden biomechanik i studenti. Není tajemstvím, že se do náročných bitev hlásí jak muži, tak i ženy.
Přípravě národního týmu na Mistrovství světa ve středověkém kontaktním boji předchází několikaměsíční tvrdý trénink i soustředění, které utužuje vzájemné vztahy v týmu. Takže často narazíme na zajímavé životní příběhy.
Český národní tým se zformoval do podoby, kterou známe, vcelku nedávno. „Pražský klub začal trénovat Dima Nikitina, který přijel z Ruska do České republiky studovat. On sám se věnuje černému řemeslu, kovářství,“ říká Tomáš Gajdošík, tiskový mluvčí Bitvy národů, na začátky Českého národního týmu. „Pak se Dima potkal s kluky náhodou v tramvaji. Viděl, že mají helmy a prošívané zbroje, slovo dalo slovo, a tak to celé vzniklo. Od něj jsme pochytili základy tréninků, taktiky. Od začátku nás nešetřil. Jako tým existujeme od roku 2012,“ upřesňuje Tomáš Gajdošík.
Tréninky ve spartánských podmínkách na Libni
„Předtím jsem dělal pouze středověké rekonstrukce, což má pramálo společného s Bitvou národů. Věděl jsem, že Dima tvrdě trénuje kluky někde na Libni, ale neznal jsem detaily. Původně tam trénovali ve třech a po půl roce se zformovalo nejtvrdší jádro,“ říká Tomáš Gajdošík.
Sehnat sponzory nebo kvalitní sportovní zázemí je luxus, který se těžko hledá. „Čas od času si podáme žádost o dotace, ale je to běh na dlouhou trať a vzhledem k tomu, že všichni máme civilní zaměstnání, tak nejde tomu věnovat tolik času. Máme své vlastní mečíře, štítaře a kováře, s kterými máme nastaveny určité benefity,“ prozrazuje Tomáš Gajdošík
Český tým tvoří chlapci i muži, ale věk není překážkou!
Věkový průměr českého týmu se pohybuje kolem dvaceti čtyř let. Nejstaršímu je pětatřicet let a nejmladšímu je šestnáct. Bojovat v HMB (Historical Medieval Battles neboli středověkém kontaktním boji) se může až po dovršení dospělosti. „V turnaji Bitvy národů jsou i starší pánové z Anglie, kteří umí soupeře díky svým zkušenostem překvapit a v zásadě velmi rychle eliminovat. Takže jak v životě platí, že čím starší, tím více zkušeností v boji, časem se pak naučíte taktiku a není zapotřebí vynakládat tolik energie,“ říká Tomáš Gajdošík
Tréninky se prolínají životními příběhy
I láska provází národní tým během tvrdých soubojů. „Já sám jsem začínal se středověkým kontaktním bojem, protože jsem se rozešel s dívkou, a byl to nejlepší způsob, jak se odreagovat. Během pravidelných tréninků se nám dokonce spárovali dva bojovníci! Šermířka Eva, která začala trénovat od září loňského roku, která se dala dohromady s naším duelantem Michalem,“ prozrazuje Tomáš Gajdošík.
Úspěch nejen na bitevním poli, ale i v soukromí
Příběh, který hovoří za všechny, je Američanky Amy Graham, jej obdivují tisíce nadšených pozorovatelů. Její život se odehrával pouze u obrazovky počítače, kde hrála nejrůznější počítačové hry až do doby, kdy objevila možnost zažít středověkou bitvu v podobě kontaktních soubojů naživo. Byla to láska na první pohled.
Problém byl ovšem s její váhou. Amy si svým neřízeným životem zakládala na těžkou obezitu a ve svých 33 letech vážila neuvěřitelných 213 kilogramů. Obtíže jí činil i jakýkoliv zásadní pohyb. Tehdy si poprvé uvědomila, že v rukou drží svůj život, který může mít díky obezitě krátké trvání. Láska k novému sportu jí poodhalila i nový způsob života, který se neslučoval s jejím současným životním stylem.
Náročné tréninky, kontaktní souboje – to vše si vyžadovalo radikální řešení. Amy podstoupila žaludeční bypass a kompletně změnila své dosavadní návyky stravování. Během dvou měsíců zhubla o téměř 100 kilogramů a v dalších letech se její váha usadila na nádherných 94 kilogramech. Její život začal nabírat nový směr a nyní je aktérkou národního týmu USA. „Když jsem viděla vůbec první zápas, něco se ve mně zlomilo a od té doby jsem chtěl sama zápasit,“ vzpomíná na své začátky Amy Graham. „Nyní trénuji pětkrát, šestkrát týdně po dvou hodinách. Mé tělo si to vyžaduje. Běhám, zvedám činky, plavu, bojuji s mečem, jsem středověký válečný umělec, který to miluje,“ dodala.
Festival turnajových her Bitvu národů každý rok navštíví více než 15 tisíc lidí. Vstupenky na tuto unikátní akci, na níž se utkají bojovníci národních týmů z více než třiceti pěti zemí světa, je možné zakoupit na www.ticketpro.cz.