Ti, kdo nemají kde zkoušet své umění v in line bruslení využívají běžný terén. Ten ovšem není pro tento sport vhodný a bezpečný. Nebezpečí se skrývá hlavně v podceňování pohybu na kolečkových bruslích a přeceňování vlastních schopností.
Nejčastěji potkáváme lidičky na kolečkových bruslích na cyklostezkách, kterých je přece jen více, ale ani tady není prostor pro ně ideální a tak vyznavači tohoto sportu končí často v chirurgických ambulancích. A nejen oni. Pokud si neuvědomí, kde se pohybují, končí v nemocnici často i cyklisté, se kterými se střetli.
Nebezpečné je hlavně to, že pohyb na kolečkových bruslích vypadá velmi jednoduše a ladně a tak zláká i ty, kteří nemají příliš zkušeností. Paradoxně nejvíce úrazů potkává mírně pokročilé bruslaře a ty, kteří mají zkušenosti s běžným bruslením, které se ovšem s in line bruslením nedá srovnávat.
Kolečkové brusle jedou po každém tvrdém povrchu a to dává iluzi že jsou bezpečné. Stačí však najet na nečekanou nerovnost, prohlubeň v asfaltu, výmol, větvičku nebo kámen a je zle.
In line bruslaře potkáváme i dnes také na silnicích, což je pro řidiče noční můrou, stejně jako výše zmíněný návrh o legalizaci této změny v silničním provozu. Podle současného paragrafového znění jsou bruslaři na silnicích považováni za chodce, ovšem oni se zde chovají jako cyklisté, na silnicích se vyskytují ve skupinách, které se baví nebo předhánějí, čímž rozptylují svoji pozornost a ohrožují bezpečnost svou i projíždějících řidičů.
Lidé s kolečkovými bruslemi, které právě nyní vyjíždějí do jarní přírody by se tedy měli nejprve seznámit s pravidly, které se na ně vztahují a spolu s kolečkovými bruslemi by si také měli koupit správné ochranné pomůcky, které je mohou před důsledky úrazů ochránit.Chrániče kolen a loktů a přilba na hlavě by měly patřit k samozřejmému vybavení. In line bruslení je jistě krásná a příjemná pohybová aktivita, ale pokud si nepřipustíme její nebezpečné stránky může pro nás skončit hodně ošklivě.
Foto © Depositphotos.com/fineart