Jak budeme řešit financování sportu na nejnižších úrovních?

Internetový portál SportovniListy.cz ve spolupráci s Českou unií sportu (ČUS) a Sdružením  sportovních svazů ČR (SSS ČR) pořádá 17. září v hotelu Pyramida konferenci na téma financování sportu v regionech s podtitulem „SPORT = NEPŘÍTEL STÁTU?“

Hosty panelu budou ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl, zmocněnec ČOV pro regiony a místopředseda ČUS pro TJ/SK Marek Hájek, dále pak generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan, výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský a za redakci portálu SportovníListy.cz šéfredaktor Radomír Pekárek.

Proč tato akce?

Jedním z cílů portálu SportovníListy.cz je vytvořit smysluplnou komunikační platformu a aktivně spoluvytvářet podmínky pro rozvoj sportu jak v celé České republice, tak především v jednotlivých regionech.

Jen od roku 2006 připravily vlády český sport o více než 5 mld. Kč ročních dotací, které mířily především do základních článků českého sportu – tělovýchovných jednot a sportovních hnutí, a zastavily připravený vývoj financování sportu, který by při pravidelném ročním nárůstu kopírujícím růst státních dotací v letech 1998 – 2006 v roce 2015 dosáhl úrovně kolem 1% celkových výdajů SR, tedy kolem 11 mld. Kč.  Skutečnost loňského roku 2013 je však pod úrovní 0,3%.

Současná vláda má v ruce všechny nástroje, aby už od příštího roku vývoj financování činnosti zejména základních článků českého sportu otočila. Prostředky, které stát v současnosti vynakládá na podporu sportu, stěží pokryjí potřeby přípravu reprezentantů, talentované mládeže a vrcholového sportu.

A tak není možné situaci řešit způsobem vytloukání klínu klínem, tedy jiným přerozdělováním stávajících prostředků. Stát musí do sportu přidat zdroje v řádu 1 – 2 mld. Kč už v roce 2015 a potom postupně ve stejných objemech prostředky každoročně navyšovat, a to účelově, třeba i obnovou investičních programů na obnovu a rozvoj sportovní infrastruktury TJ a SK a vytvořením nových programů pro neinvestiční dotace na provoz, údržbu a činnost TJ a SK.

Věříme, že první skutečně veřejná rozprava o problematice financování českého sportu zaujme všechny čtenáře a také napomůže českým politikům nejen porozumět problematice, ale především učinit konkrétní kroky, které by situaci v českém sportu zlepšily.

(rp,foto:arch.)