To je v současnosti hodně diskutovaná otázka. Chrti jsou psí šlechtici, kteří jsou přímo uzpůsobení svou stavbou těla a schopností sledovat kořist a vyvinout přitom velkou rychlost k pohybu. Chrtích dostihů se účastní ponejvíce anglická dostihová plemena. Psi při nich běží za umělou návnadou, která se pohybuje po dráze mechanicky.
Velkou tradici mají chrtí dostihy v anglosaských zemích. Vyšlechtit vítěze těchto závodů vyžaduje pečlivý výběr zvířete a náročný trénink. Závody jsou předmětem sázek o velké peníze a pro mnoho lidí se chrtí dostihy staly stejnou vášní, jako dostihy koňské, na kterých dokáží prohrát obrovské peníze. Předmětem dlouhých diskusí je skutečnost, že psi jsou pro majitele atraktivní jen v době, kdy mohou závodit a vítězit. To, co se s nimi děje po „skončení kariéry“ se dá často přirovnant k týrání zvířat.
V České republice nemá tento sport téměř žádnou tradici, provozuje se spíše jako koníček se zvířaty, která jsou součástí rodiny a podle toho se s nimi zachází. Stále více se ale množí případy, kdy jedinci nebo organizace přivážejí do Česka vyřazené psí šampoiony, kterým hrozí smrt nebo špatné zacházení. Přestože jsou to většinou krásná, čistokrevná zvířata s rodokmeny a zdaleka ne za věkovým zenitem, svou závodní činnost už mají za sebou a jejich bývalí majitelé o ně nestojí. U nás se pak stávají členy rodin a prožijí zde ve zdraví a v pohodě ještě několik zbývajících let svého psího života.
V České republice působí několik chovatelských dostihových klubů začleněných do ČMKU / FCI. (Českomoravská kynologická unie / Fédération Cynoloque Internationale), které se věnují kromě chovu i dostihům chrtů všech plemen.
Foto © Depositphotos.com/ EcoPic