Požadavky sportovního prostředí před jednáním s ministrem zdravotnictví
Hlavní body:
- Probrat další postupné rozvolnění v rámci organizovaných tréninků pro děti a mládež. Základní představa je 20 osob na venkovních sportovištích. A to od příštího týdne.
- Sport ve venkovním prostředí je bezpečný! Proto se budeme snažit rozmluvit desetimetrový odstup od dvojic. Navrhujeme 15 metrů čtvereční na osobu, jako je to nastavené v maloobchodu.
- Situace se lepší, budeme jednat o podmínkách provozu vnitřních sportovišť. Věříme, že je možné bezpečně sportovat uvnitř – představa je 2x2 distančně uvnitř.
- Chceme nastavit pravidelné jednání sportu s ministerstvem zdravotnictví a epidemiology o dalších krocích a etapách.
- Naším cílem je bezpečný a postupný restart sportu pod dohledem trenérů v rámci amatérského a organizovaného sportu.
Miroslav Jansta, předseda České unie sportu
„Doufám, že začala pravidelná diskuze mezi státem a zástupci sportu ohledně bezpečného návratu dětí a veřejnosti k tréninkům a sportu. První schůzka s ministrem a premiérem byla velmi dobrá a otevřená. Kdyby to tak probíhalo dál, bylo by to velmi dobré pro celý český sport.
Jde nám opravdu o vznesení jasných pravidel a nastavení etap pro restart sportu. Jsme přesvědčení, že venkovní sportování je bezpečné, proto chceme navýšit počet osob z 12 na 20. Zároveň chceme rozmluvit desetimetrový odstup od dvojic a namísto toho se bavit o 15 metrech čtverečních na jednu osobu. Otevřeme diskuzi ohledně otevření vnitřních sportovišť, podle nás je bezpečné spustit za určitých podmínek například tenis v hale, badminton či stolní tenis.“
Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR
„Jako předsedové dvou největších střešních organizací chceme otevřít dveře amatérskému organizovanému sportu zase o trochu víc. Rádi bychom, aby děti mohly sportovat ve větších skupinách, udržet desetimetrovou vzdálenost je problematické. Chtěli bychom, aby v menší míře začala fungovat vnitřní sportoviště. Samozřejmě počítáme s tím, že se nechají uzavřené šatny a sprchy.
Hlavním úkolem pro sobotní jednání vidím ve zlepšených parametrech v rámci venkovního sportování. Lidé potřebují vědět, že je vůle státu pomoci sportu, který je důležitý v boji proti covid-19.“
Antonín Plachý, vedoucí úseku trenérů, Fotbalové asociace České republiky
„Organizovaný trénink se ve fotbalových klubech spustil tam, kde je to možné. Spousta radnic bohužel městská hřiště neotevřela. Venkovní sportování je přitom bezpečné, což dokládají mnohá studie. Bez větších omezení se trénuje fotbal ve Španělsku, Belgii, Francii, Dánsku, Holandsku a v Anglii a ve Švýcarsku se už hrají soutěže. My hodláme křivce pandemie pomoc tím, že přendáme děti z divokého a nekontrolovaného sportování do organizovaných tréninků. Rodičce tento záměr velmi kvitují. Venkovní prostředí je bezpečné a deset metrů vzdálenosti není nikde na světě a ani na tržišti.“
Michal Ježdík, vedoucí sportovně metodického úseku, České basketbalové federace
„Naše basketbalové kluby v 60 procentech začaly trénovat venku v režimu šesti dvojic. Vevnitř to nejde. Čekáme na politiky, jestli se jim podaří vyjednat lepší podmínky. Zároveň víme, že musíme počkat déle, vevnitř je to z hlediska přenosu covid-19 nebezpečnější, což chápeme. Ale studie z venkovního prostředí tvrdí, že nakažlivost je přibližně jedno promile – z tisíce dětí se nakazí jedno. To samé platí i pro venkovní práce.
Ve většině evropských zemí trénují hráči zařazení do státem podporovaných programů i ve vnitřním prostředí. Bude pro nás velmi těžké jim konkurovat po téměř půlroční pauze.
Aktuální situaci vnímám jako vraždu v přímém přenosu. Kombinace, že děti nesmí chodit do školy a zároveň nesmí organizovaně sportovat. Má to nevratný dopad na psychický a fyzický vývoj dětí. Odstavujeme je od socializace, soutěživosti, konkurenčního prostředí, nebudujeme sebevědomí, a hlavně jim chybí radost. Když k tomu přidáme další negativní dopady restrikcí jako jsou například obezita, cukrovka a psychické poruchy, řítíme se do propasti, která nás nepotrestá jenom teď, ale hlavně v budoucnu.
Děti jsou budoucnost každého státu. Chytrý a proaktivní stát vyjde z krize ještě silnější, než do ní vstupoval.“
Jakub Strnad, výkonný sekretář SK HAMR, který je jedním z největších sportovních klubů v České republice, který má aktuálně přes 20 tisíc členů, z nichž je více jak 1 800 dětí
„V současné době fungujeme na venkovních sportovištích, které nám tvoří 40 procent. Snažíme se dostat celý organizovaný sport ven. Ale dochází nám plochy, potřebovali bychom, aby se otevřela také školní hřiště. Za provozovatele nemáme problémy dodržovat jasná pravidla, která dávají smysl. Nechápu, proč není možné hrát tenis v halách – lidi jsou 25 metrů od sebe, riziko je nulové.
Nejvíce by nám pomohla jasná pravidla a výhled směrem dopředu. Badminton v současné době probíhá na parkovišti, to je špatné. Sportovci to nějaký čas vydrží, ale potřebujeme vědět, že bude povolen třeba badminton a kdy. Pravidla budeme dodržovat. Já očekávám od politiků, že vezmou na sebe větší odvahu a zodpovědnost a konečně rozhodnout.“
Jan Březina, předseda Asociace Český Gymnathlon
„Organizované tréninky spouštíme v pondělí, trenérům jsme připravili pokyny, abychom dodrželi bezpečností opatření, což je nicméně extrémně komplikované. Jdeme do toho kvůli dětem. Máme z toho radost a přišla nám vynikající zpětná vazba od rodičů. Jsou nadšení, že jsme zpátky. S lepším počasím by stejně už někam s dětmi šly a shlukovaly by se tak s dalšími dětmi.
Jsme rádi za tréninky bez roušek a antigenních testů. Minulý rok jsme zažili cvičení v rouškách a velká část rodičů nám odmítla dát děti na trénink. Jsme připraveni cvičit ve venkovním prostředí, které považujeme za bezpečné. V současné podobě je však velký tlak na obsazenost sportovišť, hodně sportovišť je stále zavřených a není tak kde tréninky začít.
Konečně je tady cítit dobrá diskuze s vládou ohledně opatření ve sportu. Sport se stává větší prioritou, není to jen volnočasová aktivita nebo další služba. To je silná zpráva. Jsme rádi, že to bude pokračovat.“