Anglie je hodně konzervativní zemí se zvláštními zvyky a obyčeji a také se zde provozují sporty, které jinde nejsou tak obvyklé. Často mají velmi hluboké historické kořeny, které se nezměnily za celé věky.
Možná je to tím, že se jedná o ostrovní stát, a země si tak mohla sama regulovat kontakty s okolním světem ve všech oblastech života, tedy i ve sportu. Jednou z národních anglických her je kriket. Je to pálková kolektivní hra, ve které hrají dva týmy o jedenácti hráčích. První známá pravidla pocházejí už z počátku 18. století. Hrávalo se všude tam, kde se scházelo více mužů, prestižní sledované zápasy probíhaly mezi školami i vesnicemi.
Kriket se hraje pomocí pálky, kolíků a míčku, kterým by měl nadhazovač zasáhnout tři tyčky stojící za odpalovačem. Ten se snaží naopak tyčky ubránit a míček odpálit zpět. Dalším hráčem je pálkař, který chrání kolíkový cíl na konci hřiště. Pokud ho neubrání, je vyřazen. Cílem soupeřícího týmu je vyřadit protivníkovy pálkaře na co nejméně běhů. Celý zápas se hodnotí bodovacím systémem, vítězí ten, kdo má více bodů.
Pro neznalé jsou pravidla kriketu dosti složitá a pohyby hráčů po hřišti někdy nepochopitelné. Pro ty, kdo ale kriketu propadli je vše jasné a rádi se do hry zapojují kdekoliv, kde právě hraje. Zejména na anglickém venkově je hra velmi oblíbená.
Foto © Depositphotos.com/ rostudio