Při předvolební televizním diskusním pořadu jako lídr SPO za Plzeňský kraj na otázku, kdo to byli bratři Mašínové, odpověděl jasně. "Byli to vrahové," řekl tehdy a sklidil potlesk. Olympijský vítěz z LOH v Mexiku Jan Kůrka je prostě střelec.
"Mrazí mě po zádech, když slyším, že je na spadnutí třetí světová válka a děsí mě, kdo to říká a z kterých zemí to zní. Současné události ve světě včetně těch na Ukrajině, nejsou vůbec náhodné, když si uvědomíme, že 60 až 70 procent každoroční vojenské produkce je vyrobeno pro nebo v USA. Pak začnete chápat, proč probíhají vojenské operace na několika místech světa většinou v režii Spojených států," řekl olympionik Jan Kůrka pro Sportovnílisty.cz druhou lednovou středu zrovna několik dnů poté, co prožívala Francie smutek po atentátech na redakci satirického týdeníku, který si dělal legraci ze všeho možného.
Jsou oprávněné obavy, že se tyto atentáty přenesou i do dalších evropských zemí včetně České republiky? Lze najít v nedávné naší historii podobnou mezinárodní situaci?
"Když si uvědomíte, jak začala první i druhá světová válka, tak z toho, co se ve světě děje, nemáte vůbec dobrý pocit. Česká republika je zatím bezpečnou zemí, ale násilnosti, atentáty a nakonec i válečné operace už v Evropě probíhají. Do Evropy se valí utečenci v takovém počtu, že na to starý kontinent není připravený. Kdo jiní než sportovci, kteří znají nebo poznávají, co to je sportovní přátelství, soutěží fair play se soupeři z celého světa, by měli na budovanou nenávist k cizincům upozorňovat."
Co říkáte k politickým gestům třeba v podobě výzev k bojkotu sportovních akcí v určitých zemích?
"Každou chvíli se najdou určití iniciativci, kteří volají po bojkotu světových a evropských šampionátů nebo dokonce olympijských her. Pamatujete si, že tomu bylo před pár lety při pořádání LOH v Číně a podobně tomu bylo i při ZOH v Soči. Nu a když bojkot nevyšel, propůjčila se k agitaci všeho špatného v Rusku hlavně Česká televize, která prostřednictvím svého politického zpravodaje Karase informovala o každé třeba i drobné chybě, který tento zahraniční zpravodaj v Soči a v okolí našel. Přitom Rusko se snažilo, aby ZOH byly pro všechny účastníky co nejpříjemnější a byly bezpečné, což mu vyšlo. Zaregistroval jsem výzvy směřující do Nizozemska k bojkotu ME ve víceboji v rychlobruslení, které se konalo v Čeljabinsku. Důvodem mělo být údajně Rusy nad Ukrajinou sestřelené letadlo, ve kterém letěli hlavně Nizozemci. Proč však Ukrajina povolila letadlu přelet nad nebezpečnou oblastí, kdo letadlo skutečně sestřelil, to už nikdo nešetří a pravdu se patrně nikdy příbuzní po zemřelých cestujících nedozví."
Jako sportovec na koho rád vzpomínáte?
"Na Emila Zátopka, jehož považuji za českou osobnost č.1 posledních několika desetiletí a to nejenom z oblasti sportu. Málo se ví, že Emil Zátopek uměl deset jazyků, s nimiž se domluvil. Měl jsem možnost jej v osmdesátých letech několikrát pozvat do Plzně, aby mladým sportovcům armádním i civilním sportovním střelcům vyprávěl o svých zkušenostech a o zážitcích ze sportu. Byl úžasný a posluchače pokaždé nadchl. Měl jsem s tím sice problémy, že mě vždy poté pozvali na nějaký výbor a upozornili mne, že Emil Zátopek není zrovna tou správnou osobou, ale vždy jsem si pořádané besedy s Emilem Zátopkem obhájil a jsem rád, že jsem se těch vystrašenců nelekl."
Setkal jste se s tím, že sportovcům, kteří své úspěchy dosáhli před rokem 1990 mladí lidé vyčítají, že tím vlastně dělali reklamu komunistickému režimu?
"Alespoň vidíte, jak jsou mladí lidé, kteří toto říkají, patrně z medií možná i ze školy zblblí. Co od nich však můžete očekávát? Pustíte si televizi a nedozvíte se, jak tady před rokem 1990 normální lidi žili, ale jenom samé tragédie. Pak se nedivte, že mladí lidé získají představu, že tady v Československu všechno bylo zakázané, za každý přestupek vás zavřeli nebo hned zastřelili. Pak sportovci, kteří třeba získali nějaké medaile v dresu Československé socialistické republiky, jsou v očích současné mládeže vlastně kolaboranty. Asi někdo chce, aby to tak bylo."
(ps, Prvnízpravy.cz, Sportovnílisty.cz, Foto: Petr Skála)