V televizním pořadu Ekonomika ČT hovořil předseda České unie sportu Miroslav Jansta, který v pořadu uvedl varující čísla o (ne)dostatečném financování sportu. Je více než pravděpodobné, že jste pořad nesledovali a tak uvádíme některá fakta.
"Je prokázáno, že 23 % rodin nemá peníze na sport, což představuje 450 000 dětí, které nemohou z důvodů ekonomických sportovat. Jejich rodiče nemají totiž peníze na příspěvky případně sportovní vybavení," uvedl třetí říjnovou středu ve večerní relaci Ekonomika ČT předseda ČUS Miroslav Jansta.
Moderátor pořadu vyjádřil názor, že Janstova čísla patrně souvisejí s jiným zjištěním. Jedna pětina obyvatel ČR je ohrožena chudobou. Proto tito lidé, než by dali peníze na sport, dají je, pokud je mají, dětem raději na školní obědy.
"Sport je v Česku založený z 80 procent na dobrovolnících a rodičích, což je sice chvályhodné, ale v Německu to je jen 50 procent. Ostatní jsou v Německu vyškolení profesionální trenéři nebo cvičitelé."
"V letech 2000 až 2006 dostával sport sedm miliard korun a nyní jen tři miliardy," argumentoval s čísly Miroslav Jansta.
Na otázku moderátora, kde ty peníze chybí, byla jednoduchá odpověď.
"Všude. Nestačí se udržovat sportoviště, nejsou peníze na vybavení, výstroje, energii a zkušené trenéry," dodal Jansta.
"Jsem předseda největšího spolku, který sdružuje sportovní svazy, jednoty a kluby. Nyní chceme například v každém kraji uskutečnit konferenci a zmapovat, jak se tam financuje sport, kolik do sportu dává kraj, kolik dávají města a obce. Měly by do sportu jít prostředky z hazardu. Vždyť jsme s Lotyšskem jedinou zemí EU, kde tomu tak není," prohlásil Miroslav Jansta.
"Valná hromada České unie sportu, mne zavázala, abych pravidelně informoval vládu a prezidenta ČR o stavu a financování sportu," uzavřel rozhovor o (ne)financování sportu předseda České unie sportu a místopředseda Českého olympijského výboru Miroslav Jansta.