Za několik dní bude u nás opět velký hokejový svátek. Praha a Ostrava přivítají nejlepší národní hokejová mužstva v boji o titul mistra světa. Hokej je zcela jistě náš národní sport a tak při příležitosti letošního mistrovství světa se pojďme ohlédnout za tím, jak dlouhou historii už u nás má.
Poprvé se u nás začalo s hokejem (hockeyem) v roce 1890, kdy se snažil zavést tento krásný sport v Praze známý propagátor zimních sportů Josef Rössler-Ořovský. Přivezl z ciziny hole a míč (hrál se tehdy bandy hockey s míčkem) a začal jej hrát v Bruslařském závodním klubu v Praze. Nový sport se přes počáteční nadšení prosazoval pomalu. Podíl na tom jistě měly i tehdejší mírné zimy. Provozování sportu bylo v té době soustředěno do několika sportovních klubů. V zimě byl oblíbený hlavně bruslařský sport a v Praze bylo koncem 19. století už několik umělých kluzišť. Hokej si od počátku našel příznivce hlavně mezi studenty a oblibu našel také mezi členy sportovních klubů, kteří se věnovali letním sportům. Základ prvních klubových mužstev tvořili hlavně fotbalisté. V novinách z této doby najdeme zmínky o hokeji, ale zápasy mezi kluby a pravidelná soutěž se váže až k roku 1900.
Teprve v roce 1900 známí sportovci bratři Potůčkové, Stáňa Kindl, Semenský a jiní se začali intenzivně věnovat hokeji. V mnoha sportovních klubech byla utvořena hokejová mužstva. Mezi prvními tobyla S.K. Slavie, pak Bruslařský závodní klub, I. Č.L.T.K. Praha, Veslařská Slavie Praha a vznikl i samostatný Hockeyový klub Špičák.
První pravidla přeložil senior našich sportovních žurnalistů Henry-Heinz a byla uveřejněna v časopisu „Cyklista".
To byly ty pravé začátky našeho hokeje a to byli první průkopníci tohoto krásného sportu v Čechách. Jistě si tehdy nepomyslili, jak se tento sport stane u nás populárním a jakých světových úspěchů naše mužstva budou dosahovat na mezinárodním poli.
Mezi prvními kluby, kde se tento sport rozvíjel, to byla hlavně Slavie, která byla v začátcích nejúspěšnější a byla i u zrodu prvních mezinárodních úspěchů. V jednu dobu měla dokonce i čtyři závodní mužstva. Hráči hokejových mužstev byli většinou, jak bylo uvedeno, fotbalisté a také atleti, kteří tento sport pěstovali jako průpravu na jarní sezónu. Dokonce naši tehdejší výborní atleti Dr. Eisenbergr, Dr. Wolf, Hamáček a Jarkovský si zamilovali tento sport a byli výbornými hokejisty.
Hokej se stal u nás jedním z nejpopulárnějších sportů a je to snad jakýmsi dobrým osudem našich sportovců, že k tomuto sportu máme zvláštní nadání a lásku a proto jsme v něm také nejvíce vynikli na mezinárodním fóru.
Vždyť již roku 1911 jsme vyhráli v Berlíně mistrovství Evropy. Tento triumf jsme zopakovali opět v roce 1914 zase v Berlíně a také po první světové válce na antverpské olympiádě v roce 1920 jsme se umístili hned za Kanadou a Amerikou jako třetí mužstvo světa a první nejlepší v Evropě.
A pak již následovala řada úspěchů, kdy jsme do začátku druhé světové války získali ještě dalších pět mistrovských titulů Evropy za účasti všech evropských národů, kteří tento krásný sport pěstují.
Naši hokejisté se tak významně zasloužili o propagaci českého sportu na mezinárodním fóru a po zásluze se jim za to dostalo ocenění na místech nejvyšších, jak doma, tak i v cizině.
Vzpomínáme-li dnes na začátky hokeje u nás, tak můžeme říct, že první začátky byly před 125 lety a zápasy mezi kluby mají historii od roku 1900.
Jsou to jistě krásné vzpomínky, neboť tento sport za dobu své existence přinesl mnoho šťastných okamžiků nejen všem těm, kteří hokej někdy hráli, ale také všem divákům a také mnohokrát posílil naši národní hrdost.
(kp, sportovnilisty.cz, foto arch.)