Rok 2022 byl na počet závodů velmi bohatý, protože do termínů závodů jednak nezasáhl covid a pak při všech závodech byl také dostatek vody. Závodilo se proto v původně plánovaných terénech i v původních termínech. Rok 2022 byl bohatý nejen na počet závodů, ale také na obtížnost vodních terénů. Raftaři tak po dvou vynechaných letech si znovu sjeli krásnou tanvaldskou Kamenici a především po pěti letech se zazávodilo na horním Labi pod Špindlerovým Mlýnem přes divokou labskou „Soutěsku“. Trojici divokých sjezdů uzavřel tradiční sjezd na Vltavě pod Lipnem přes Čertovy proudy.
Raftaři bojovali nejenom na divokých řekách, ale také na tradičních umělých slalomových drahách v Roudnici, v Troji, na Trnávce i v Českém Vrbném. Závodníci tedy měli mnoho příležitostí, jak prokázat nejen zkušenost a znalost „čtení vody“, ale i obratnost mezi brankami a rychlost na sprintových tratích.
Nejlépe se s nabitým a různorodým programem popasoval mezi muži v kategorii R4 i R6 (čtyř a šestičlenných posádek) tým PRSI Team Mladá Boleslav ve složení Jiří Irain, Libor Peška, Jan Šantora, Václav Švadlena a Milan Znamenáček + Antonín Haleš a Michal Kolátor.
Mezi ženami zvítězily na „čtyřce“ R4 raftařky z pražské Troji RK Troja – Čoromoro ve složení Anna Kašparová, Karolína Kocmanová, Blanka Martinková, Lenka Bauerová, Marta Mulačová a Terezie Irain Lernerová) a na „šestce“ R6 pak posádka složená ze sportovkyň z Mladé Boleslavi a Českého Krumlova Bohouš & Spitfire v sestavě Barbora Beránková, Petra Hajzlerová, Jitka Háková, Terezie Irain Lernerová, Jitka Pospíšilová, Lenka Sováková a Zita Šuttová.
V kategorii nejmladších juniorů do 19 let zvítězili jak v kategorii R4, tak R6 svěřenci Gymnázia Letohrad LET-CI Letohrad ve složení Tomáš Fajt, Daniel Hrabáček, Jakub Jakeš, Šimon Škarupa, Tomáš Znamenáček + Žofie Bárnetová, Iva Machutová a Daniela Pomikálková.
Nejrychlejšími juniorkami do 19 let se na R4 i R6 staly závodnice z Troji RK Troja Juniorky ve složení Simona Bundová, Sára Hrdličková, Anouk Kristl, Iva Machutová, Kristýna Znamenáčková, Laura Žďárská + Jana Střílková.
Juniorskou kategorii do 23 let na obou typech lodí ovládli kluci a holky z Jeseníku. Posádka juniorů Youngster Yes (Pavel Drastich, Jan Lukáš, Dominik Pěček, Tomáš Raděj, Vítězslav Ručka, Jakub Vyroubal + Ondřej Ježek) a juniorek Pampelišky YES (Natálie Bodnárová, Simona Bundová, Terezie Danišová, Ester Konečná, Adéla Ručková, Kateřina Šulcová + Anička Cundrlová a Tereza Blandová).
Mezi nejzkušenějšími závodníky Masters zvítězili na čtyřkových i šestkových člunech TR MASTERS posádky ve složení Aleš Daněk, Stanislav Hajský, Michal Hric, Jaroslav Pospíšil, Jan Šťastný + David Lisický, Zdeněk Bozděch a Zbyněk Netopil) a Kočičky Letohrad ve složení Petra Halašková, Alena Panenková, Štěpánka Stonová, Zita Šuttová, Renata Mrázová, Michaela Mrůzková Strnadová/Petra Hajzlerová, Marie Sehnalová a Kateřina Tomečková.
Do reprezentace pro rok 2023 se nominovaly dvě nejrychlejší posádky v každé kategorii R4 i R6. Tyto týmy tak budou reprezentovat Českou republiku na Mistrovství Evropy na domácí vodě. Mistrovství Evropy v raftingu R4 i R6 totiž bude na přelomu srpna a září 2023 hostit Česká republika na Vltavě pod Lipnem! Datum je to velmi symbolické, neboť v roce 2003, přesně před 20 lety, se totiž na témže místě přes Čertovy proudy konalo Mistrovství světa v raftingu a Češi na tomto šampionátu tenkrát dominovali! Fanoušci, závodníci a pořadatelé už nyní pevně věří, že se jim bude stejně dobře dařit na kontinentálním šampionátu v roce 2023.
Odkazy:
Kompletní žebříčky raftingu v závodní sezóně 2022 zde.
Facebook českého závodního raftingu zde.