Jiří Kejval dlouhodobě obhajuje vedoucí úlohu Českého olympijského výboru a také důvod, proč má právě tato organizace rozdělovat peníze, které stát vybere od provozovatelů loterijních her, v čele se Sazkou. Před dvěma lety se zdálo, že český sport má snahu se dostat zpět na výsluní, stát se uznávaným partnerem a spoluvytvářet sociální kulturu české společnosti. Bohužel, díky zájmům některých PR agentur se nepodařilo zvoleným činovníkům seskupit sport a sladit noty tak, aby veřejnost neměla pocit, že Český olympijský výbor je vlastně pouze marketingová a billboardová agentura.
Je smutné, že muž "číslo jedna", který se pasuje na čelního představitele českého sportu ve vztahu k vyjednávání se státními orgány a institucemi před časem prohlásil, že českému sportu chybí vize. Kdo jiný než Olympijský výbor v čele s Jiřím Kejvalem by měl tuto vizi představit a prosazovat, ba co více, proč za několikaleté funkční období tuto jasnou a transparentní vizi nepředstavil.
Ledy se pohnuly teprve poté, co ministr školství, mládeže a tělovýchovy a velmi výrazná osobnost Sobotkový vlády Marcel Chládek (ČSSD) vyzval veřejně všechny důležité zastřešujíí sportovní organizace v ČR, zejména Český olympijský výbor, Českou unii sportu vedenou Miroslavem Janstou, Sdružení sportovních svazů v čele s předsedou Zdeňkem Ertlem a v neposlední řadě i Českou obec sokolskou, aby se aktivně podíleli na finalizaci nové koncepce financování sportu v ČR, která by měla být hotová do konce března tohoto roku.
Redakce serveru SportovniListy.cz bude i nádále sledovat vývoj v této důležité oblasti českého sportu, a bude podrobně informovat o úlohách jednotlivých sportovních organizací.
SL: V čem je podle vašeho názoru největší nedostatek či problém současného systému financování spotu v ČR?
Jiří Kejval: V nedostatečném objemu finančních prostředků.
SL: Jak hodnotíte aktivitu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka (ČSSD), který nedávno vyzval největší sportovní organizace v ČR, jmenovitě Český olympijský výbor, Českou unii sportu, Sdružení sportovních svazů a Českou obec sokolskou, aby se podílely na vytvoření nové koncepce financování sportu?
Jiří Kejval: Nejsem v pozici, abych hodnotil kroky ministra.
SL: V návaznosti na předchozí otázku, jak hodnotíte aktivitu poslance Jiřího Holečka (ANO), který inicioval založení České ligy sportu?
Jiří Kejval: Nejsem v pozici, abych hodnotil aktivity poslanců.
SL: Poslanec Holeček (ANO) zveřejnil před časem tezi, že by měla být zřízena nová vládní agentura, která by měla řešit problematiku financování sportu v ČR. Je nutné podle Vašeho názoru vytvářet další státní instituci, když existuje Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy, které by mělo tuto oblast řešit?
Jiří Kejval: Pokud to zlepší situaci ve financování sportu, tak myšlenku podporuji.
SL: Jak hodnotíte ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka v oblasti přínosu pro český sport?
Jiří Kejval: Nejsem v pozici, abych hodnotil kroky ministra.
SL: Jakou úlohu by měl v rámci systému financování sportu v ČR hrát Český olympijský výbor?
Jiří Kejval: Vytvářet optimální legislativní prostředí pro financování sportu, zajišťovat komunikaci mezi jednotlivými subjekty a vytvářet argumentační bázi a tak efektivní tlak na státní správu.
SL: Ministr financí Andrej Babiš (ANO) koncem loňského roku přislíbil navýšit finanční prostředky pro sport o 3 miliardy korun, pakliže bude systém koncepční a transparentní. V čem podle Vašeho názoru spočívá jeho kritika současného stavu financování českého sportu, zvláště když ministr Babiš hovoří o současném stavu, který je podle jeho názoru „nekoncepční a netransparentní“?
Jiří Kejval: S Andrejem Babišem jsme v průběžném kontaktu. Věřím, že ho přesvědčíme, že 99 procent prostředků ve sportu je užíváno v souladu s jejich účelem. Že svazy hospodaří transparentně, potvrdil i nedávný nález NKÚ.
Čtěte také: Chládek: Chci, aby došlo k velmi dramatické změně celého systému financování sportu
Tomáš Král: Sport by měl být co nejvíce odpolitizován
Valenta: Sportovci by měli být suverénní a nezávislí na politické vůli či zvůli
SL: Je podle vašeho názoru v pořádku, aby čeští profesionální sportovci měli zároveň pracovní (zaměstnanecké) smlouvy, jako např. tenistka Petra Kvitová, která má zaměstnaneckou smlouvu (na plný úvazek) s Ministerstvem vnitra ČR?
Jiří Kejval: To, že je někdo úspěšný, nesmí být důvod pro diskriminaci. Nerozumím tomu, proč by mohla mít smlouvu například Mirka Knapková, ale Petra Kvitová ne.
Upřímně řečeno, redakce čekala podrobnější popis vize od muže, který se pasuje do role "muže číslo jedna" českého sportu. Pro blaho všech českých sportovců pevně věřííme, že nová koncepce financování českého sportu pomůže dramaticky změnit velmi špatné podmínky, které naši sportovci mají.
Jiří Kejval je bývalý reprezentant ve veslování a podnikatel, je předsedou Českého olympijského výboru a Českého veslařského svazu.V roce 2006 se stal členem výkonného výboru Českého olympijského výboru a následně také místopředsedou ČOV pro ekonomiku a marketing. 1. listopadu 2012 byl zvolen předsedou ČOV.