Jiří Raška ještě nemá svoji ulici, ale kulich pro olympioniky už byl po něm pojmenovaný podruhé

Český olympijský tým bude na XXIV. zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 Made in Czech Republic. Kampaň poukazuje na historickou značku kvality nejen ve sportu.

Jak říkám...

„Jedeme hrdě reprezentovat Českou republiku, český sport a historii českého průmyslu,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a měl k tomu důvod, neboť svrchní část oblečení olympioniků bude totiž vyrobena jen v Česku včetně bundy se speciální nanomembránou a kulicha   Raškovku, edici 2.0, která je rovněž vyrobena v tuzemsku.

„Zimní olympijské hry se konají v Číně, která obléká téměř celý svět. Ale Češi se mohou pyšnit osobnostmi, jako jsou Otto Wichterle, Tomáš Baťa nebo Jaroslav Heyrovský a dalšími vědci či průmyslníky. A tak poprvé od roku 1968 budou mít naši sportovci zásadní a nejviditelnější součásti kolekce vyrobené v České republice. Doufáme, že se v nich ukážou i na stupních vítězů. Chceme tak připomenout, jak šikovní lidé z Česka pocházejí – ve sportu i dalších oblastech,“ dodal Jiří Kejval.

Hlavním produktem kolekce bude opět Raškovka, legendární čepice Jiřího Rašky jako hold jeho výkonu a první zlaté medaili ze zimních olympijských her v Grenoblu 1968.

Jak říkám...

„Stejně jako společnost ALPINE PRO je ryze česká, i naši olympionici budou na blížících se hrách nastupovat při oficiálních olympijských aktech v ryze českých výrobcích. Raškovka, bunda i kalhoty jsou kompletně vyrobeny v tuzemsku. Na náš původ, tradice i naše sportovce jsme patřičně hrdí, a proto jsme rádi, že můžeme jim i sportovním fanouškům nabídnout technologicky nejvyspělejší oblečení z české produkce,“ řekl generální ředitel a zakladatel ALPINE PRO Václav Hrbek, který oznámil, že kompletní kolekce včetně produktů pro veřejnost bude představena zhruba za tři týdny.

Svrchní oblečení, kalhoty a bunda, budou se speciální nanomembránou.

Jak říkám...

„Tu si můžeme představit jako velmi jemné síto. Tím snadno projde vodní pára, ale kapka vody nikoliv. Proto se v oděvu s touto funkční membránou sportovci nebudou tolik potit a zároveň nepromoknou a oblečení jim neprofoukne,“ řekl  Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, který je autorem patentované technologie laminování nanomebrány pro využití v oděvech.

Liberecká univerzita je kolébkou světové výroby nanovláken v průmyslovém měřítku, technologii vyvinul a patentoval profesor Oldřich Jirsák v roce 2005. Od té doby hledá celý svět uplatnění pro nové nanomateriály, funkční vrstvy do oděvů jsou jednou z cest.

Jak říkám...

,,Princip je jednoduchý, ale vyrobit nanovlákennou membránu, která si i po mnoha vypráních zachová vysokou paropropustnost a větruodolnost, a přitom nepropustí ani silný liják, byl oříšek, na jehož rozlousknutí jsem pracoval mnoho let. Česká věda tedy nezůstala ležet v šuplíku laboratoře, a to mě těší asi nejvíce. Pokud nyní bundu s naší nanomembránou obléknou i čeští olympionici, nemůže být mé nadšení větší,“ dodal Roman Knížek.

Komunikační koncept, technologii a čepici představil Český olympijský výbor v pondělí 8. listopadu 2021 v Národním technickém muzeu v Praze.




Jak říkám...

„Jsem velice rád, že se představení kolekce oblečení pro olympijský tým se uskutečnilo právě v
Národním technickém muzeu. Můžeme říci, že technologie a technika moderní u nás ve své době tvoří historické jádro našich sbírek. Technologie, kterou vyvinul profesor Oldřich Jirsák, představuje mezník v historii našeho průmyslu, a tudíž má své místo také v Národním technickém muzeu. Do roku 1992 nesly výrobky označení Made in Czechoslovakia, stejnojmenná výstava, kterou jsme v roce 2018 uspořádali, nám připomněla, že si výrobky pod tímto označením vydobyly ve světě pověst kvalitních, funkčně řešených a designově zajímavých výrobků. Jsem přesvědčen o tom, že značka Made in Czech Republic je její právoplatnou pokračovatelkou. Dnes prezentovaný koncept to potvrzuje,“ řekl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.


"První verze čepice pro ZOH pořádané v roce 2018 byla skvělá a měla veliký úspěch. Nová je výraznější, pozitivnější a troufám si říct, že děda by s ní měl obrovskou radost. Doufám, že  našim sportovcům přinese Raškovka dva štěstí a že jich na stupních vítězů bude co nejvíce. Je sice pravda, že po dědečkovi tam u nás ještě nebyla pojmenována žádná ulice, ale zato po něm byla pojmenována už druhá čepice pro olympioniky," řekl pro SportovniListy.cz Raškův vnuk Jan Mazoch.

"V drobných detailech jsme se ji snažili vylepšit. Věřím, že bude pojícím prvkem fanoušků," řekla olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, která se už tradičně podílela na vývoji oblečení pro olympioniky a přiznala, že se ji nová čepice tentokrát bez bambulky líbí také proto, že  je světlejší a má více modré.






(Petr Skála podle tiskové zprávy Českého olympijského výboru, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Champions Cup 2024 v podvodním rugby

27.11.2024 10:36:08

O víkendu 22. – 24. listopadu 2024 s v Berlíně uskutečnil Champions Cup 2024 v disciplíně podvodní rugby. Do německého hlavního města přijelo soutěžit celkem 14 týmů z různých koutů světa. Tyto tým...