Zima, i když letos nezvykle mírná je za námi a země se otevřela milovníkům letních sportů. Patří mezi ně bezpochyby sporty vodní, které provozuje celá řada lidí ať již rekreačně nebo závodně. Na českých řekách a vodních plochách se zase budeme setkávat se skupinami vodáků nebo osamělými vlky na kánoích nebo kajacích. Veslovat osaměle na těchto plavidlech je romantické a zároveň fyzicky poměrně náročné, zejména na procvičení horní poloviny těla.
Kánoistika jako sport se dělí do několika disciplín. Patří sem rychlostní závody, slalom a sjezd na divoké vodě, ale také akrobacie, při které se provádějí různé krkolomné figury, aby závodník ukázal, jak své plavidlo ovládá. Zvláštní disciplínou jsou v poslední době velmi oblíbené závody na dračích lodích. I na vodě se dají provozovat zajímavé kolektivní sporty jako je třeba kanoepolo. Nejrozšířenější je u nás asi vodní turstika, kterou pěstují již zmínění vodáci. Na mírné toky českých řek se vydávají celé rodiny, aby si užili romantiky, přírody a čerstvého vzduchu.
Rychlostní kánoistika se zase provozuje na rozlehlých stojatých vodách, kde lze bezpečně stanovit start a cíl a také přesné dojezdy. Zato s divokými řekami je u nás problém, české řeky jsou na tuto disciplínu příliš mírné a není mnoho míst, kde by se dala provozovat. Využívají se k ní výpustě přehrad, v době odpouštění vody. Nejznámější a nejvyužívanější takové místo najdeme pod hrází Lipenské přehrady. Nazývá se Čertovy schody a každoročně se zde pořádají velké závody nejen v kanoistice, ale i v raftingu.
Foto © Depositphotos.com/Goodday