Kanoistou roku 2024 byl vyhlášený nejvyšší český olympionik v Paříži Josef Dostál

V souboji olympijských šampionů v anketě o nejúspěšnějšího kanoistu roku 2024  zvítězil nejvyšší český olympionik v Paříži Josef Dostál.

Kanoistika se může pochlubit dvěma zlatými medailemi z Paříže, ale KANOISTOU ROKU mohl  být jen jeden. A tak se v českém souboji olympijských vítězů  z titulu KANOISTA ROKU 2024 nakonec  radoval kajakář Josef Dostál před kanoistou Martinem Fuksou. Tento souboj patrně se stejným výsledkem se může ještě opakovat při vyhlašování nejlepšího sportovce Dukly, ve které Josef i Martin působí a možná i v anketě Klubu sportovních  novinářů Sportovec roku 2024.

Mezi českými posádkami a týmy zvítězil deblkajak Jakub Špicar a Daniel Havel. Nejlepší závodnicí do 23 let je slalomářka Gabriela Satková a juniorkou se stala mistryně světa v této kategorii ve slalomu Klára Mrázková.

V pondělí 21. října  2024 se v Praze ve WPP Campusu uskutečnilo slavnostní vyhlášení ankety Kanoista roku 2024

Jen tak bokem Česká republika se stala teprve druhou zemí v historii, která dokázala na jedněch olympijských hrách ovládnout mužský kilometr mezi kanoisty i kajakáři a už víte, kdo to byli.

Kanoistou roku 2024 byl vyhlášen olympijský šampion a mistr světa z letošního roku Josef Dostál.
Rok 2024 byl pro Dostála  vrcholem jeho kariéry. Po čtyřech olympijských medailích, které získal na předchozích olympijských hrách, si v Paříži vypádloval  kov nejcennější – zlato v závodě K1 na 1000 metrů. Tento triumf řadí Dostála mezi ikony českého sportu. Kromě olympijského zlata přidal také titul světového šampiona na neolympijské pětistovce. V Samarkandu navíc získal bronzovou medaili v závodě K2 mix na 500 metrů, kde závodil společně se svojí snoubenkou Anežkou Paloudovou.

Druhý v hlavní kategorii skončil další olympijský vítěz, rychlostní kanoista Martin Fuksa. I on letos zažil svůj vrcholný moment. Svým naprosto suverénním výkonem v Paříži ukončil čekání na cenný kov z olympiády a zaslouženě triumfoval. Kromě zlata z Paříže přidal Fuksa v sezóně 2024 do své bohaté medailové sbírky z MS a ME dvě stříbrné medaile a jednu bronzovou. Na mistrovství starého kontinentu skončil druhý na C1 1000 m a třetí na C1 500 m. Na stejné trati bral stříbro i na mistrovství světa.

Na třetí příčce se umístila slalomářka Gabriela Satková, která prožila výjimečnou sezónu. V nabité české konkurenci se probojovala na OH, kde nechyběla ve finále. Stala se mistryní světa do 23 let a kromě světového titulu si ze sezóny odnáší i stříbrnou medaili z mistrovství Evropy. Na čtvrté a páté pozici se seřadili čtvrtý z olympiády, slalomář Lukáš Rohan, a nejlepší česká závodnice v rychlostní kanoistice letošní sezony Anežka Paloudová, jež se dokázala v těžké evropské konkurenci kvalifikovat na olympijské hry.

Mezi týmy a posádkami zvítězili sedmí z Paříže a čtvrtí z ME - deblkajakáři Jakub Špicar a Daniel Havel, následovaní finalisty z olympijských her, bratry Martinem a Petrem Fuksovými (C2) a mixovým deblkajakem Josef Dostál a Anežka Paloudová, kteří z MS přivezli bronz.

V kategorii závodníků do 23 let byla nejúspěšnější Gabriela Satková, světová šampionka na kanoi ve vodním slalomu. Druhá skončila mistryně světa do 23 let v rychlostní kanoistice Barbora Betlachová, jež letos získala devět mezinárodních medailí a jako historicky první česká kajakářka vybojovala titul mistryně světa do 23 let na K1 500 m. Třetí místo obsadil slalomář a vicemistr světa do 23 let Jakub Krejčí.

Mezi juniory triumfovala mistryně světa i mistryně Evropy v “kajakcross – time trial” Klára Mrázková, před juniorskou evropskou šampionkou Valentýnou Kočířovou a medailistou z MSJ v Liptovském Mikuláši Michalem Kopečkem.

Osobností vodní turistiky se stal Jiří Oliverius. Jako vášnivý vodák začínal v oddíle POLDI Kladno. V 90. letech významně přispěl k záchraně kladenského vodáckého oddílu. Stal se jeho předsedou, kterým je dodnes. Je dlouholetým členem výboru sekce turistiky ČSK a hlavním organizátorem legendárního závodu Českého poháru vodáků – Střela, který se koná už přes padesát let. Jiří Oliverius je vášnivý outdoorový nadšenec, jeho srdce však vždy patřilo divoké vodě.

Osobnostní maratonu byla zvolena Kateřina Mílová, sedmá žena z MS 2024, která pro český tým vyjela místenku na následující Světové hry. Mezi sjezdaři byl pro letošní sezonu oceněn mistr světa dospělých a mistr Evropy do 23 let Matěj Vaněk.