Kde a jak vzniknul ping-pong?


Stolní tenis zná snad každý. Kdysi na začátku se mu po anglickém vzoru říkalo table-tennis nebo také ping-pong, lidově „pinčes“. Přes rozdílné pojmenování, jedná se o jednu a tutéž hru. Stolní tenis je název oficiální. „Ping-pong", původně obchodní značka, upadá v zapomenutí.

Kde a jak tato hra vznikla? Bylo to v Nové Anglii nebo ve Velké Británii? Je jejím vynálezcem britský důstojník v Indii či snad jeho kolega z Jižní Afriky z doby Burské války? Nezbylo nic jiného, než z faktů a částečně i z dohadů vykonstruovat zrod.

Roku 1890 americký koncern na výrobu sportovního nářadí, bratří Parkerů, dává do oběhu novou hru. Nazývají ji indoor-tennis, tenis hraný uvnitř místnosti. Očekává se velký úspěch. Ten se však nedostavil. Proč se Američanům nová hra nelíbí? Odpověď nedá na sebe dlouho čekat. Malý omezený prostor je příčinou. Výrobci jsou rozčarováni. Co s hotovým nářadím? Proto je hra poslána do Anglie firmě Hamley Bros. Tam si získává pomalu, ale jistě oblibu a stává se novým sportem. V té době ji hrají pomocí malých raket s malým lehkým ale pevným, většinou dřevěným, míčkem. Ten má však své nevýhody. Snadno se jím poškozují různé domácí předměty, ponejvíce nábytek. Proto začal být oplétán tkanicí. Miniaturní síť, nutná ke hře, byla obvykle natahována přes jídelní stůl. Hrálo-li se na podlaze, pak mezi opěradla židlí. Tak se proměnil obývací pokoj snadno a rychle ve hřiště.

Několik let poté přivezl jeden Angličan zástupcům Hamley Bros malé celuloidové míčky, které vynalezl. Chtěl, aby zkusili, jak se s nimi indoor-tennis hraje. Je to velký krok kupředu ve vývoji této hry. Nikdo si však neuvědomuje, že jde skutečně o vynález jedinečný. Je konec roku 1890. Jméno vynálezce se zapomene a nenajdete ho ani v zápisech. Tolik říká americký záznam.


Nic nepodporuje názor, že hra vznikla v Indii, neboť jména důstojníků, místa a data se nezachovala a na pouhých dohadech se nedá stavět. S touto teorií přišel v polovině minulého století předseda Mezinárodního tenisového svazu Ivor Montagna poukazoval na staré katalogy Anglických sportovních továren z roku 1880. V těch je indoor-tennis uváděn pod různými žertovnými názvy.

Před koncem 19. století se naskytla jakémusi panu J.Gibbovi příležitost k návštěvě Ameriky. Tam poprvé uviděl novou módu, nahrazující korkové a celogumové míčky míčky z celuloidu. Změna měla velký úspěch zvláště v rodinných kruzích. Lehký materiál zamezoval jakékoliv otloukání předmětů. Mr. Gibb nelenil a doporučil celuloid jednomu ze svých přátel, který měl obchod se sportovními potřebami. A za několik let zaplavily nové míčky celý svět.
V Anglii dosáhla hra největší popularity v roce 1902. Stále ještě měla oficiální název indoor-tennis.

Firma Hamley Bros na to šla po obchodnicku. Dala si hru i náčiní patentovat pod názvem ping-pong, odvozeným od zvukových efektů, které vznikaly při napálení a odrazu míčku od stolu. Bylo to moderní a aristokratické být jejím hráčem. Pořádaly se soukromé turnaje. Prvý veřejný byl uskutečněn koncem 19. století v Queen's Hall v Londýně. Tisíce lidí se zúčastňovaly různých evropských závodů, z kterých se postupem doby vyvinula světová mistrovství. Zúčastňovaly se jich: Anglie, Francie, Německo, Československo, Rakousko, Švédsko, Austrálie a Amerika. Češi brzy dominovali v tomto sportu jako světoví mistři. V Americe byla hra přijata s kritickými úsměvy. Na podzim roku 1902 se ale stala náhle populární. Protože však byla nazývána bláznivou, brzy zase zanikla.


Kolem roku 1921 ji začala skupina národů provozovat pod prodejní značkou ping-pong. Vznikaly však různé námitky proti názvu, a proto ji Angličané roku 1923 přejmenovali na table-tennis -  stolní tenis. Na pozvání Dr. Lehmana z Berlína se sjeli do tohoto města zástupci table-tennisových svazů a ustavila se tak roku 1926 mezinárodní table-tennisová federace. Její první prací bylo stanovení pravidel, rozměrů hrací plochy a náčiní.

V Americe se ping-pong udržel pouze v malém měřítku. Roku 1930 však ustanovili ping-pongovou asociaci. Nářadí vyráběli pouze bratři Parkerové. Vzhledem k tomu, že název ping-pong byl obchodní značkou, nevěděli jak své výrobky pojmenovat. Říkali jim nářadí pro stolní tenis. Pak ustavili Table-tennisovou asociaci Spojených států. Mezi oběma sdruženími vznikly spory. Table-tennis však zvítězil. Nyní existuje jen jedna asociace Spojených států, která je napojena na mezinárodní organizaci. V této organizaci patřilo Československo mezi nejváženější členy, neboť díky svým hráčům jsme patřili mezi nejlepší, mezi ty, kteří získali hrdý titul mistra světa.

(kp,sportovnilisty.cz, foto: arch.)


Mistrovství Evropy ve volejbale 1958

27.9.2023 11:34:32

5. mistrovství Evropy ve volejbale mužů se konalo ve dnech 30. srpna – 11. září 1958 v Československu. Turnaje se zúčastnilo 20 týmů rozdělených do čtyř pětičlenných skupin. První a druhý tým pos...