Kdo dal Sokolu jméno?


Odkud je název Sokol se můžeme dočíst v „Kronice Sokolstva“ vydané roku 1912 J. K. Strakatým. Na straně 30 se dočteme: „Dne 13. listopadu 1864 Valná hromada Pražské tělocvičné jednoty přijala návrh, aby se spolek jmenoval „Sokol“. Profesor Emanuel Tonner je původcem tohoto jména, kterého bylo užíváno již před tímto usnesením."

Dne 2. ledna 1862 oznámily Národní Listy, že „tělocvičná jednota pražská je v zásadě povolena“ a že „stanovy její byly v tyto dny žadatelům dodány k nepatrnému doplnění. Znak jednoty bude sokol v letu a také tohoto znaku se bude užívat na praporu“.

Tady poprvé se na veřejnosti objevuje jméno „Sokola“. Také podle svědectví cvičitele Josefa Müllera vznikl název spolkuna návrh EmanuelaTonnera, který měl přitom na mysli oblíbené jméno jihoslovanských národních hrdinů.

Dne 3. ledna 1862 byly opravené stanovy předloženy znovu úřadům ke schválení a 27. ledna 1862 schváleny. Josef Müller, slavný šermíř, byl zvolen za cvičitele Sokola na ustavující schůzi Pražské tělocvičné jednoty dne 17. února 1862. Původně byl cvičitelem v ortopedickém ústavu F. Schmidta u Doušů na Václavském náměstí v Praze.  Průběh této schůze popisuje Josef Müller v „Památníku Sokola pražského“, vydaném v roce 1882.

V „Kronice Sokolstva“ od J. K. Strakatého na straně 23 čteme dále: „Dne 15. června 1862 přičiněním Emanuela Tonnera ujavší se pozdrav „Nazdar!“ byl k návrhu Josefa Baráka zaveden jako pozdrav bratrský mezi členy Jednoty“.

EmanuelTonner byl v té době redaktorem prvního tehdy česky vycházejícího deníku Čas, který začal vycházet 1. října 1860. Zde v redakci přijímal přihlášky nových členů Jednoty, a když později přešel do redakce Národních Listů (začaly vycházet 1. ledna 1861) přijímal přihlášky zde.

Zprávu, která potvrzuje autora názvu našeho nejstaršího sportovního spolku, najdeme také v jubilejním čísle Národních Listů ze dne 21. prosince 1929 (v sokolské příloze č. 6): „Jak sdělují Národní Listy počátkem března (1862) konala se první valná hromada tělocvičného spolku v Panské ulici (v tělocvičném ústavě Jana Malypetra, který vyučoval na ústavě učitelském) a přijat byl na ní návrh profesora EmanuelaTonnera, aby jednota se nadále nazývala „Sokol“.

(kp,sportovnilisty.cz foto: arch.)