Člověk je jediný živý tvor, který je vybaven mimo jiné také fantazií. Ta mu umožňuje, aby se někdy vzdálil ze životní reality, která nebývá vždy příjemná a vytvořil si svůj vlastní svět, ve kterém se cítí bezpečně a dobře. Vlastně začne dělat, to, co si někdy myslíme, že dokáží jen děti. Začne si hrát. Někdy si hraje na vojáky, jindy na pravěk, na kapitány dálné plavby nebo na mušketýry. A právě tato hra je stále oblíbenější.
Skupiny historického šermu u nás v posledních letech vznikají jako houby po dešti a jsou v nich zapojeni nejen muži, ale i žen a y někdy i děti. Vznikly z nadšenců, kteří vyrábějí historické bodné zbraně, rytířské brnění nebo kroužkové košile či přilbice. Většina těchto nadšenců se snaží zachovávat historickou pravdivost a zbroj vyrábí podle historických předloh. Svého koníčka i sport zároveň berou všichni velmi vážně.
Historický šerm je velmi náročným sportem. Nejenže je třeba pečlivě nacvičit souboj nebo bitvu, aby nedošlo ke zraněním, neboť zbraně, které se používají jsou opravdové, ale jsou také velmi těžké a obtížně ovladatelné, takže je k tomu zapotřebí síly a obratnosti. Navíc do skupiny většinou patří také koně, takže šermíři musí umět jezdit na koni, což ovšem znamená se o něj také musí postarat sám, neboť sluhy, jako měli opravdoví rytíři nebo mušketýři nikdo nemá.
Ve skupinách historického šermu jsou lidé, kteří kromě toho, že jsou silní a obratní musí být také tak trochu všeumělové, kteří si dokáží vyrobit úplně všechno vlastními silami. Dělají to proto, protože je to baví a nacházejí v tomto sportu uvolnění od všedního života a navíc přinášejí zábavu lidem kolem sebe. Zkuste se o víkendu jet podívat na některý český hrad, kde je historický šerm součástí prohlídkového programu.
Foto © Depositphotos.com/pasergey