Knihu Kinue Hitomi – žena, která předběhla dobu, pokřtily slavné české sportovkyně

V přednáškovém sále Národní muzea v Praze v úterý 7. září 2021 pokřtily gymnastky Adolfina Tačová, Aneta Holasová a za Věru Čáslavskou její dcera Radka, atletky Jarmila Kratochvílová a Šárka Kašpárková knihu Olgy Struskové Kinue Hitomi – žena, která předběhla dobu.

SportovníListy.cz byly na místě děje...



Kniha vypráví příběh japonské atletky, olympijské medailistky, která se svými sportovními úspěchy zasloužila o změnu pohledu na ženy 20. století, a která svou vytrvalostí, laskavostí a smyslem pro rovnoprávnost žen nejen ve sportu vyvolala v roce 1930 v tehdejším Československu hlubokou vlnu sympatií a přátelství. 

Kniha dále přináší rozhovory s našimi i japonskými sportovkyněmi, které na její odkaz navázaly v minulosti (Dana Zátopková, Věra Čáslavská, Adolfína Tačová, Júko Arimori, Jarmila Kratochvílová, Šárka Kašpárková) i v současnosti (Zuzana Hejnová, Nikol Ogrodníková, Aneta Holasová a Haruka Kitaguči). Jejich vyprávění doplňují názory osobností, které sportovní úspěchy žen přibližují v historických a společenských souvislostech třeba s novinářkou a fotografkou Ivou Roháčkovou, která zdokumentovala několik letních a zimních olympijských her a přes třicet let sport armádního resortního sportovního centra Dukly. 

Je nutné si připomenout, kdo byla Kinue Hitomi (人見 絹枝)?

Japonská atletka, povoláním novinářka a propagátorka sportování žen se narodila 1. ledna 1907 v Okajamě. Na japonskou ženu byla vysoká 169 cm.

Dvakrát vytvořila světový rekord ve skoku dalekém: 550 cm v roce 1926 a 598 cm v roce 1928. V roce 1926 také vytvořila světový rekord v trojskoku 11,62 m, který však Mezinárodní asociace atletických federací neuznává jako oficiální. V roce 1928 vyrovnala světový rekord v běhu na 100 metrů časem 12,2 s. Na Světových ženských hrách v roce 1926 v Göteborgu získala zlatou medaili ve skoku do dálky a skoku dalekém z místa, stříbrnou v hodu diskem a bronzovou v běhu na 100 yardů, v roce 1930 v Praze vyhrála dálku, druhá byla v trojboji a třetí v běhu na 60 metrů a hodu oštěpem. 


Při premiéře ženské atletiky na Letních olympijských hrách 1928 v Amsterdamu nebyla dálkařská soutěž zařazena, Hitomi startovala v běhu na 100 metrů a byla vyřazena v semifinále. Poté nastoupila k závodu na 800 metrů, a přestože neměla s touto tratí žádné zkušenosti, skončila druhá v čase 2:17.6 min. za Němkou Linou Radkeovou a stala se tak první ženou v historii, která získala pro Japonsko olympijskou medaili. Domů se vrátila jako hrdinka.  

Únava z množství absolvovaných závodů po Evropě i společenských akcí se projevila na jejím zdraví. Zemřela v Ósace 2. srpna 1931 na zápal plic ve věku 24 let. Po její smrti byla na Olšanských hřbitovech odhalena pamětní deska připomínající její start v Praze.  

 
 


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde. 

(Petr Skála podle zprávy Ivy Roháčkové, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)