Kudy z nudy po červené i po modré aneb spoluprace turistů s agenturou CzechTourism

Zástupci České centrály cestovního ruchu – CzechTourism a Klubu českých turistů (KČT) poslední srpnový pátek  podepsali memorandum o spolupráci. Obě organizace chtějí společným úsilím dosáhnout zkvalitnění služeb a rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou.  Slavnostní akt byl provedený v Památníku na Vítkově v místech, kde po dobu tří měsíců probíhala výstava dokumentující historii české turistiky pod názvem Zdrávi došli.

SportovníListy.cz byly na místě děje...






Jak říkám...



„Zviditelnění unikátních turistických značek s nejhustší sítí tras a jejich propojení s tipy na výlety na cestovatelském portálu Kudy z nudy. To je ten nejlepší způsob, jak zvednout lidi z gauče a dostat je po značených trasách do míst a regionů, která na své objevení teprve čekají. Pozornost si zaslouží i turistické chaty, na kterých trávili víkendy naši rodiče a prarodiče, a které dnes potřebují oživit. V tom pomůže náš propracovaný systém certifikace a vzdělávání," řekl ředitel CzechTourism Jan Herget.

K tomu slouží Český systém kvality služeb (ČSKS), jehož realizátorem je agentura CzechTourism. ČSKS uděluje certifikáty organizacím cestovního ruchu (např. kulturním i přírodním památkám) a zárukou kvality služeb je přidělení značky kvality „Q“.  Touto certifikací nyní projdou i objekty Klubu českých turistů.

Jak říkám...



„Většinu chat provozují nájemci nebo odbory KČT, mnohdy s nadšením, ale bez valného financování či jiné podpory. Tato spolupráce jim otevírá nové možnosti v oblasti vzdělání i propagace, což by se následně mělo odrazit i ve vyšší kvalitě poskytovaných služeb,“ popsal  budoucí spolupráci Vratislav Chvátal, předseda Klubu českých turistů.

Kvalita služeb je aktuální i v oblasti pěší turistiky. KČT nyní připravuje po vzoru německých, rakouských a švýcarských kolegů také certifikované pěší trasy. Ty musí splňovat nejvyšší standardy a pohodlí. Sleduje se například délka chůze po asfaltu či zpevněných cestách, délka souběžného vedení trasy s cyklostezkou, atraktivita okolní krajiny, frekvence odpočívadel nebo napojení na parkoviště, nádraží či ubytovací a stravovací služby. 

Účastníci podepsání  memoranda  se dozvěděli, že Klub českých turistů pilotní projekty certifikovaných tras připravuje ve spolupráci s Karlovarským a Ústeckým krajem v Krušných horách a Českém Švýcarsku a také v jižních Čechách v oblasti Bechyně a řeky Lužnice.  

(ps, CzechTourism, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)