"Naším cílem je postupně vypsat soutěže na všechny dlouhodobé pronájmy různých objektů v majetku kraje. Chceme nastavit i nová pravidla fungování Letiště Benešov. Děkuji obci Bystřice za to, že předběžně souhlasí s návrhem na stažení výpovědi z nájmu. Máme nyní čas vše v klidu projednat a vypsat nové výběrové řízení," řekl hejtman Petera.
O souhlasném stanovisku se stažením výpovědi a zároveň i dohodě se Středočeským krajem bude jednat zastupitelstvo města Bystřice ve středu 18. listopadu. "Předběžně jsme se ale dohodli, že budeme souhlasit se stažením výpovědi a že nájemní smlouva bude ukončena v červnu 2017. Pokud do té doby kraj úspěšně dokončí výběrové řízení na nového provozovatele," vysvětlil starosta Bystřice Daniel Štěpánek.
Toto veřejné vnitrostátní letiště leží jihozápadně od města Benešov na katastru města Bystřice. Jeho výstavba začala v roce 1937 pro účely československé armády. V současnosti letiště spravuje organizace zřizovaná městem, která má čtyři zaměstnance. Na letišti působí dvě letecké školy – F-AIR a BEMO AIR. Letiště Benešov nabízí vyhlídkové lety. Pro vážnější zájemce o létání je zde možnost absolvovat pilotní výcvik pro získání pilotního průkazu. Ročně se na letišti uskuteční 20-25 tisíc startů, což je po pražské Ruzyni nejvíce u nás.
Letiště má pro region Benešovska značný přínos. Zaměstnává až 80 lidí. Jako jedno z mála letišť v okolí disponuje kvalitním zázemím. Jsou zde například dvě restaurace s celodenním provozem či hotel. Letecká škola F-AIR spolupracuje pravidelně se zahraniční klientelou, mimo jiné nedávno uzavřela smlouvu s čínskou provincií Sečuán ohledně výcviku čínských pilotů.
"Máme zájem především splnit úkoly, ke kterým jsme se zavázali při převzetí benešovského letiště do majetku kraje. Například je potřeba vybudovat osvětlení letiště nebo zpevnění přistávací plochy. Věřím, že e spolupráci s novým nájemcem se nám toto podaří zrealizovat," doplnil hejtman Miloš Petera s tím, že plně podporuje další využití letiště k rekreačnímu létání a výcvikům pilotů.