Letní světová univerziáda 2015 – odrazový můstek mladých talentů


První polovina července, to nebyl jen začátek letních prázdnin, konkrétně pro univerzitní sportovce znamenala spoustu potu, slz i radosti. Celkem 7 374 sportovců ze 137 zemí světa, z toho 4 233 mužů a 3 151 žen, se totiž sjelo do Gwangju v Koreji, kde se od 3. do 14. července uskutečnila XXVIII. Letní světová univerziáda.

Během dvanácti soutěžních dní bylo překonáno 33 univerziádních rekordů včetně dvou světových. Zlatým písmem se do letošního ročníku zapsala jména tří sportovců, kteří se stali nejúspěšnějšími účastníky. Americká plavkyně Shannon Vreelandová získala čtyři zlaté a jednu bronzovou medaili, domácí gymnastka Yeon Jae Son vybojovala tři zlaté a dvě stříbrné medaile a čínský střelec Haoran Yang obohatil svou sbírku cenných kovů o tři zlaté, jeden stříbrný a jeden bronzový.

Českou republiku, jejíž mladé talenty do soutěže vyslala Česká asociace univerzitního sportu, reprezentovala výprava čítající 197 osob včetně 146 sportovců a 51 členů jejich realizačních týmů. Ti se domů vrátili ověnčeni hned devíti cennými kovy. Po třech medailích získali atleti, plavci a sportovní střelci. V celkovém hodnocení států obsadila Česká republika s třemi zlatými, třemi stříbrnými a třemi bronzovými medailemi 18. místo.

V atletickém sektoru na nejvyšší příčku dosáhla Kristiina Mäki v běhu na 5 000 metrů, bronz přidala oštěpařka Irena Šedivá výkonem 59,89 metru a v běhu na 400 metrů jako třetí proběhl cílem Jan Tesař v čase 45,73 s.

Skvělé výkony předváděli Češi i ve vodě. Barbora Závadová v polohovém závodě na 400 metrů v čase 4:40,03 vybojovala stříbro a jasně potvrdila A limit na letní olympiádu v Rio de Janeiru 2016 stejně jako Simona Baumrtová, která A limit splnila v závodě na 200 metrů znak, kde časem 2:10,53 rovněž získala stříbrnou medaili. O velké překvapení se už v semifinále na 200 metrů prsa postarala Martina Moravčíková, která zaplavala výborně a dokonce v novém českém rekordu 2:27,73 se kvalifikovala poprvé v životě do finále na světové soutěži. Tam svou skvělou formu jen podtrhla třetím místem, opět v novém českém rekordu 2:27,35.


Fantasticky skončila pro českou výpravu i střelecká štace, díky které Češi získali další vytoužené zlato. A to hned dvakrát.  V individuální soutěži skeet ženy zvítězila Libuše Jahodová, která společně s kolegyněmi Jitkou Peškovou a Barborou Šumovou vystřílela druhé zlato ještě v soutěži družstev v rámci stejné kategorie. „Přiznám se, že konkrétně v kategorii žen jsem očekával dvě medaile, takže plán se splnil dokonale. Mám o to větší radost, že ve skeetu se může stát opravdu všechno. Finále je velká loterie, mažou se všechny předchozí nástřely a jdete do boje s nulou. Například v soutěži družstev za námi byly Rusky o pouhý jeden terč. Stačilo tedy, aby Bára Šumová netrefila posledního holuba a byli bychom v tu ránu druzí. Nakonec to skončilo zlatem, bylo to ale opravdu napínavé. Vůbec s celkovým působením střelců jsem velmi spokojen, je to obrovský úspěch,“ zhodnotil vystoupení střelců Petr Zvolánek, trenér brokových disciplín. Zlaté české družstvo přitom tvořily skutečné hvězdy. Jitka Pešková je juniorská mistryně světa, Barbora Šumová získala na mistrovství světa bronz a Libuše Jahodová na loňském akademickém mistrovství světa vystřílela stříbro. To jsou obrovské předpoklady do budoucna.

O další stříbrnou medaili se ještě postarala díky střelbě ze vzduchové pušky na vzdálenost 10 metrů Gabriela Vognarová. Právě tato mladá sportovkyně na sebe upozornila již v kvalifikaci, kde v novém univerziádním rekordu 418,9 postoupila do silně obsazeného finále. „Z osmi finalistek měly již tři z nich zajištěné kvalifikační místo na letní olympiádu v roce 2016, a to Číňanka Yi Siling, Srbka Ivana Maximovičová a Indka Chandela Apurvi. Tyto dívky jednoznačně patří ke světové špičce a Gabriela je ve strhujícím finále všechny nechala za sebou. Je to pro ni velký krok vpřed, motivace a ujištění, že do této elitní skupiny patří a může s takovými závodnicemi držet krok,“ okomentovala úspěch Ivana Ertlová, technická delegátka FISU pro sportovní střelbu.

V případě Gabriely Vognarové je přitom paradoxně někdy nejtěžší se probojovat právě z kvalifikace až do finále. Tam již však všechny ohromuje svou jistotou. „Gábina předvedla famózní výkon. Hodně ji posílil rekord v kvalifikaci, získala patřičnou sebejistotu. Ona ta finále obecně zvládá velmi dobře. V případě kvalifikací je to horší, ta není tak svižná, trvá déle. Když už se ale do finále probojuje, stojí to za to. A s ohledem na to, jaká jména dokázala porazit, je Gabriely stříbro obrovsky cenné,“ pochvalovala si Kateřina Frantalová, trenérka puškových disciplín.


Tyto výkony českých reprezentantů rozhodně nejsou náhodné. Sportovní střelba v uplynulých letech zaznamenala na univerzitních soutěžích nezanedbatelné úspěchy. Od roku 2007, kdy byla sportovní střelba poprvé zařazena na program Letní světové univerziády, přivezli čeští střelci 11 zlatých, 9 stříbrných a 14 bronzových medailí. Že by se rodila další Kateřina Emmons či Adéla Sýkorová?

„Kateřina Emmons byla ve střeleckém světě neobvyklým jevem. Měla obrovský dar od boha, který dokázala zúročit. Najít druhého takového střelce je hrozně těžké. Ale myslím si, že zrovna Gábina Vognarová by to mohla dokázat. Jednoznačně teď ukázala, že se s ní musí počítat. Děvčata vůbec jsou ve střelbě dobrá, české juniorky a ženy tradičně mají sílu. S výsledky z letošní univerziády jsem maximálně spokojená. Ty, kteří na své maximum nedosáhli, taková zkušenost při nejmenším zocelila do dalších závodů. Rozhodně ale v našich řadách máme plno mladých nadějných střelců, kteří mohou upoutat mimořádnými výkony,“ věří Kateřina Frantalová.

Univerzitní sport má po celém světě významné postavení a je nejvyšší čas, aby takové pozice dosáhl i v České republice. „Univerzitnímu sportu je v zahraničí věnována velká pozornost. To bylo vidět v případě většiny ze 167 členských států mezinárodní federace pro univerzitní sport FISU, jejichž vrcholní představitelé státu do Koreje osobně dorazili. Takovou podporu by si zasloužili i naši univerzitní sportovci. Talentovaná mládež na takovýchto akcích získává cenné zkušenosti, které si poté přenáší i do budoucího profesního života. A prostřednictvím výkonů, které nejen letos na této světové akci mladí sportovci předvedli, vlastně jen plní smysl univerzitního sportu a jedno z hesel FISU ´Today stars, tommorow leaders´,“ dodala Ivana Ertlová.

(eh,sportovnilisty.cz, foto: Petr Zvolánek, Jan Fidler)


Champions Cup 2024 v podvodním rugby

27.11.2024 10:36:08

O víkendu 22. – 24. listopadu 2024 s v Berlíně uskutečnil Champions Cup 2024 v disciplíně podvodní rugby. Do německého hlavního města přijelo soutěžit celkem 14 týmů z různých koutů světa. Tyto tým...