Pro běžného člověka je závod FCC skutečně extrémní, lépe řečeno smrtící. Shrňme si pravidla – jste oblečená v zásahovém oděvu, navíc máte na zádech a obličeji i dýchací přístroj, takže si nesete na zádech také lahev se stlačeným vzduchem. Celkově tak máte na sobě dvacet kilo. Startujete se složenou dvacetikilogramovou hadicí, s níž vyběhnete schody po lešení na úroveň třetího patra. Tam hadici odhodíte a přes zábradlí musíte na lanu vytáhnout ručkováním jinou, stejně těžkou hadici. Následně běžíte zase dolů. Schody musíte brát po jednom, nikoli skákat. Pak Vás čeká tzv. kaiser box, tedy 72kilové závaží na ližinách, kterým pohybujete palicí o váze čtyři kilogramy. Následně běžíte čtyřicetimetrový slalom mezi hydranty, kde vezmete do rukou zavodněnou hadici a proudem vody poté o třicet metrů dál trefujete terč. A jako třešničku na dortu pak ještě chytnete pětaosmdesátikilovou figurínu a táhnete ji taktéž 32 metrů.
Upřímně řečeno přemýšlím, jak FCC vůbec může někdo zvládnout, zvláště pak tak štíhlá dívka, jako jste Vy?
"FCC je základ silového hasičského sportu. Jedná se o disciplínu, která vznikla v Americe zhruba před dvaceti lety jako norma pro přijetí hasiče do výjezdu. Limity pro ně tenkrát byly opravdu velmi mírné – to, co jste popsal, museli uběhnout třeba během pěti minut. To bych musela s tou figurínou upadnout, abych běžela pět minut. Z toho se pak odvíjí tzv. TFA, tedy soutěž Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije, a soutěž „železný hasič“. Nicméně právě na FCC se pozná, kdo je dobrý závodník, a kdo ne. Například „železný hasič“ je všude jiný – někde jej tedy zaběhnete za dvě minuty, někde za pět, někde za tři. Ale v FCC jsou jednotné regule, všude je závod úplně stejný, takže vím, že když běhám kolem tří minut, je to dobré, když to bude kolem pěti minut, je to špatné. FCC má stejná pravidla po celém světě, jinak by se ten závod nemohl řadit do kategorie FCC."
Je FCC rozděleno na mužskou a ženskou kategorii?
"Pravidla jsou úplně stejná pro ženy i pro muže. Takže se klidně může stát, že holky porážejí muže přímo v závodě. A stává se to často, na každém závodě. Běží dva závodníci vedle sebe, čili někdy běží i holka vedle chlapa. Ale do kategorií to samozřejmě děleno je, takže se vyhodnocují zvlášť muži a ženy."
Pak ovšem ten chlap musí mít docela protažený obličej, když prohraje s holkou.
"Právě v takových případech se projeví jeho charakter. Některý vám poplácá po ramenou a některý to bere hůř."
Jak jste se vlastně k FCC dostala?
"Poprvé jsem FCC viděla v Americe v roce 2014, kam jsme jeli na Světové hasičské hry, které ale zrušili, takže tohle byla jenom vhodná alternativa, jak zažít hasičinu v USA. Pro mě to měl být spíše cestovatelský zážitek, ale nakonec jsem závodila i na FCC. Nikdy předtím jsem ten závod ale neviděla a tehdy jsem to uběhla za asi šest a půl minuty. Tenkrát to ale stačilo na třetí místo, protože poměr konkurence a mého výkonu byl dobrý. Abych se přiznala, vůbec nechápu, jak jsem si mohla dovolit jet na takový velký závod s tak mizernou formou. Dnes bych si to nedovolila. I dnes z toho mám strach a to mám formu úplně někde jinde.“
Zúčastnila jste se nějakého takového závodu i v českém prostředí?
"V Česku se rozhodli uspořádat FCC závod v Jihlavě. To bylo v roce 2017. Já tam prvně jet nechtěla, říkala jsem si, že to bude očistec a bůh ví, zda bych to dokončila. Ale oslovil mě pořadatel, jestli bych tam mohla dělat zdravotníka. Jela jsem tam tedy jako zdravotník, ale ještě předtím mi napsala kamarádka, zda s ní poběžím tandem, a vzápětí ještě jeden hasič, zda poběžím tandem také s ním. V tandemu se během jednoho závodu FCC střídají dva hasiči. Ale mně pak začalo vrtat v hlavě, jestli bych se neměla přihlásit ještě do individuálu, když už tam ty dny budu trávit, tak jsem do toho šla. A nakonec to dopadlo tak, že ten kamarád hasič si před závody zablokoval záda a kamarádka měla angínu. Takže ani jeden z těchto dvou, kteří mě do toho uvrtali, nejeli. A tak jsem tam jela sama a první den jsem vyhrála s časem 3:25. Tehdy jsem vůbec nevěděla, co to znamená, jestli je to dobré, nebo špatné. Ale prostě jsem to odběhla a teď na mě všichni koukali a říkali: „Dobrý, dobrý.“ Druhý den jsem tam odchytla jednu Rakušanku, které jsem se zeptala, zda má tandemovou parťačku. Ona řekla, že ne… No a vyhrály jsme. A pak jsem běžela v tandemu ještě s českým hasičem Petrem Molešem a s ním jsem také vyhrála. Všechny nás to překvapilo, nejvíc asi mě. Hned poté mi totiž začaly chodit pozvánky, abych se zúčastnila závodů tam a jinde. Mimo jiné i v polském Štětíně. Řekla jsem si, že jsem v Jihlavě asi tak špatně nezaběhla, tak tam pojedu a zkusím to znovu. Ve Štětíně jsem nakonec zaběhla 3:08.“
Takže Vám FCC úplně sedí na tělo. Prostě jste přišla a vyhráváte.
"Určitě to tak nebude do nekonečna, ale je pravda, že za poslední dva roky konkurence a moje výkony byly super.“
Předtím jste běhala normální hasičské závody?
"Ano, železné hasiče, kde se běhá bez masky a jen jeden člověk na trati, nikoli ve dvojici. V nich se mi dařilo tak napůl, jednou ano, jednou ne. Rozhodně to nebylo špatné, vyhrála jsem třeba krajskou ligu, ale většinou jsem se s někým tahala o vítězství. Závody TFA jsem si poprvé vyzkoušela v roce 2013 v Telči, když jsem k tomu dostala povolení od táty, který je také hasič.“
A vy jste kdo?
Pavlína Havlenová
Narodila se a žije ve Vladislavi, kde od roku 2018 působí i jako radní.
Pracuje v Třebíči jako záchranářka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, kde mj. jezdí na místa nehod i coby řidička záchranky. Je dobrovolnou hasičkou.
Hasičskému sportu, který je zálibou celé její rodiny, se věnuje od sedmi let.
Má titul členky Lion’s Den Club, vicemistryně Evropy pro rok 2018, tandemové mistryně Evropy 2018, vítězky British Firefighter Challenge 2018, Sportovkyně Kraje Vysočina v hlasování veřejnosti za rok 2017 a od hejtmana Jiřího Běhounka obdržela dřevěnou medaili Kraje Vysočina za propagaci kraje.
Na účast v závodech si mj. vydělává i pomocí tzv. crowfundingu, kdy oslovuje lidi prostřednictvím internetu se svou vizí. V loňském roce tak na závody v USA získala 65 tisíc Kč ve Startovači, byť požadovaná částka byla o 5000 Kč nižší.