Daler začal s cyklistikou v šestnácti letech ve Slavii Žabobřesky pod vedením trenéra Vojty. V kariéře pokračoval ve Favoritu Brno a na vojně v Dukle Brno. Na olympiádu do Tokia přijel Daler s bronzem z MS v Paříži, které se rovněž konalo ve stejném roce jako olympiáda v roce 1964. Dalera jinak v Tokiu nikdo moc neznal a navíc o olympijské medaile ve stíhacím závodě se bojovalo vůbec poprvé.
Daler ve finále nastoupil proti Italovi Ursimu, který byl známý svým rychlým startem. Na začátku závodu také Daler ztrácel asi deset metrů, ale po čtvrtém z deseti kol byli už jezdci vyrovnaní. Od poloviny závodu už Daler vedl a svého soupeře před sebe nepustil. Jakou měl radost z úspěchu, tehdy líčil slovy, že ani nechtěl odjet z dráhy. Nutno dodat, že Dalerovi v Rokycanech pro jeho závodění vyrobili speciální kolo.
Atmosféra olympijských her v Tokiu byla tak silná, že vedla závodníky k většímu trénování a tento zápal pro závodění se Jiřímu Dalerovi vyplatil.
Cenu Emila Zátopka pro sportovní legendu za rok 2019 Jiří Daler osobně nepřevzal, ale převzala ji Dalerova dcera, kterou moderátorka vyhlašování cen Sportovce roku 2019 ani nepředstavila. Jiří Daler se totiž doma léčil ze zranění, které si způsobil při lyžování.
Jinak Jiří Daler 8. března 2020 oslaví své osmdesátiny.
A vy jste kdo?
Jiří Daler (* 8. března 1940, Brno) je bývalý československý cyklista.
Na letních olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu získal zlatou medaili ve stíhacím závodě jednotlivců. Na dalších letních olympijských hrách v roce 1968 v Mexiku skončil v kvalifikaci závodu jednotlivců, ale byl 5. v soutěži družstev.
Získal celou řadu medailí na MS, byl osminásobný mistr Československa ve stíhacích disciplínách, Králem cyklistiky v letech 1965 a 1966, držitele hlavní ceny Českého klubu fair play 2011 za celoživotní postoj.
V letech 1970 až 1997 působil jako reprezentační trenér cyklistiky na silnici i na dráze.
SportovnÍListy napsaly:
Slavní čeští cyklisté Jiří Daler a Jan Smolík se narodili, když ostatní slavili něco úplně jiného